2018 Yılı Öğretim Üyesi Alımları

2018 Yılı Öğretim Üyesi Alımları. Yök akademik kadro için öğretim görevlisi olma şartları. Hangi bölüme yönelik öğretim üyesi alımı yapıldığına dair bilgiler.

2018 Yılı Öğretim Üyesi Alımları

2018 Yılı Öğretim Üyesi Alımları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar. Öğretim üyesi alımları 2018 yılı için özellikle nisan ayından itibaren pek çok üniversite için başlamış bulunmaktadır. Öğretim üyesi olunmak istenen bölüme göre açılan ilanlar, üniversitelerin resmi internet adresleri üzerinden duyurulmaktadır. Alımlar hakkında ve hangi üniversitenin hangi bölüme yönelik öğretim üyesi alımı yaptığına dair bilgileri almak için arama motoru üzerinden araştırma yapılmalıdır. İlanlar YÖK üzerinden de verilmektedir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Yök akademik kadro için öğretim görevlisi olma şartları;

 • Ön değerlendirme için ALES puanının, lisan not ortalaması ile yabancı dil puanın baz alınması,
 • ALES puanın % 60’nın ve yabancı dil puanın % 40’nın geçerli olması,
 • Meslek yüksekokulu öğretim görevlisi başvurularında ALES puanının % 70’nin, lisans mezuniyet notunun % 30’nun baz alınması,
 • Ön değerlendirmede yeterliliğe ulaşan kişilerin alanlarına göre yazılı sınava girmesi,
 • Yazılı sınavdan sonra ikinci değerlendirme aşamasının başlaması,
 • İkinci değerlendirme aşamasında; ALES puanın % 30’unun, lisans not ortalamasının % 30’unun, yazılı sınav notunun % 30’unun ve de yabancı dil puanın % 10’nun hesaplanması,
 • Oluşan boş kadro sayısına göre, yukarıda belirtilen aşamalar sonucu en yüksek puana sahip olan adaylar için işe alım sürecine dair kararname çıkartılması ve kararname dahilinde öğretim görevlileri işe başlaması, şeklindedir.

Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyesi Arasındaki Farklar

Öğretim görevlisi ve öğretim üyesi birbirine çok fazla karıştırılan iki farklı meslektir. Öğretim üyelerinin akademik kariyeri ve unvanları bulunur. Görevlerine, araştırma görevlisi olarak başlar ve profesörlüğe kadar yükselebilirler. Araştırma görevlisi olma şartları ise; en az lisans mezunu olmak ve ilana başvuru yapılan tarih itibariyle 35 yaşını doldurmuş olmaktır. Öğretim üyeleri, 1. dereceden memur sınıfında emekliye ayrılırlar. Öğretim üyelerinin öncelikli görevi ise bilimsel çalışma yapmaktır.

Akademik kadro dahilinde öğretim görevlisi olarak çalışanların bir unvanı ya da mesleki kariyeri bulunmaz. Öğretim görevlileri doktora yapabilir ve sonrasında öğretim üyesi kadrosunda boşluk olduğu zaman öğretim üyesi olabilir. Ancak öğretim üyesi kadrolarında boşluk olmadığı her zaman öğretim görevlisi olarak kalırlar. Öğretim üyelerine verilen fazla ders sayıları, öğretim görevlilerinin derse girmesiyle azaltılır. Öğretim görevlilerinin temel görevi; yükseköğretim kurumlarındaki 1. ve 2. sınıf temel derslerini vermektir. 

Boş Okutman Olma Şartları

Boş okutman olmak için yabancı dil okutmanları hariç tutularak aranan şartların başında en az tezli yüksek lisans yapılmış olması gelmektedir. Yabancı dil okutmanları içinse, yabancı dil sınavından 80 puan ve üzerinde puan şartı aranmaktadır.

Boş Çevirici Kadroları İçin Aranan Şartlar

Çevirici kadrolarında görev almak için lisans mezuniyetinden sonra en az tezli yüksek lisansın yapılmış olması gerekmektedir. Boş çevirici kadrolar için aranan en önemli şartlardan bir diğeri de; kişinin alanında en az 2 yıllık deneyime sahip olmasıdır. 2 yıllık deneyimin altında olan kişileri çevirici kadrolara atanmaz. Boş çevirici kadrolarda görev almak isteyen kişilerin yabancı dil sınavı puanları da 80 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Öğretim Elemanı Olmak İçin Aranan Şartlar

Akademik personel olarak geçen öğretim elemanları için de birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bunlar;

 • ALES puanının en az 60, yabancı dil sınavının en az 50 puan olması,
 • Ön değerlendirme ve değerlendirme aşamasında, 4’lük sistem üzerinden verilmiş lisans mezuniyet puanının 100’lük not sistemine dönüştürülerek hesaplanması,
 • Ataması yapılacak bölümün sınavına girilmesi ve bu sınavdan 80 ve üzerinde puan alınması,
 • Ataması yapılacak bölümün belirlediği nesnel ve bilimsel koşulları öğretim elemanı adayının karşılıyor olması, şeklindedir.
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 00:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER