İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur? Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), vatandaşların iş sorunlarını çözmek için kurulan, istihdamın yaygınlaşması amacı güden, iş bulamayan veya personel açığı olan firmalara işçi sağlayan, işsizliği engellemek üzere kurulmuş olan bir kurumdur. Ayrıca istihdam alanı açmak için birçok meslek edindirme kurslarını da yönetmektedir. Bu kurslar ile şirketlere personel yetiştirimini hedefler.

Bu kurslara ödenen bir miktar para karşılığında, kişiler meslek sahibi yapılırlar. İş başı eğitim programları ve meslek edindirme kursları ile işsizlik sorununu çözmek temel amaçlarından biridir. Bunun yanında, işinden herhangi bir sebeple ayrılmak zorunda kalan veya işten çıkartılan kişilere de aylık olarak işsizlik maaşı sağlar. Bu şekilde her yıl binlerce kişiye işsizlik maaşı ve iş imkânı tanımaktadır.

İŞKUR’a Kayıt Olmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İŞKUR kaydı, yapmak isteyen kişilerin kayıt yapmadan önce dikkat etmesi gereken belli başlı kavramlar vardır. İŞKUR sistemine göre “iş veren” ve “iş arayanlar” için iki alt başlık oluşturulmuştur. Sisteme kayıt olmak için öncelikle bu iki başlıktan hangisinin size uygun olduğunu belirtmeniz gerekir. Sisteme internet üzerinden giriş yapıldıktan sonra uygulanması gereken adımlar sırayla şunlardır;

  • Aktif üye olmak isteyen kişiler sistem üzerinden e-posta hesaplarını ya da telefon numaralarını sisteme vermelidir. Aksi takdirde gelecek olan onay mesajı alınamayacağı için üyelik etkinleştirilmesi gerçekleştirilemez.
  • Sisteme daha önceden üye olmuş kişilerin hesapları 1 yıl içerisinde kullanılmazsa yani sisteme 1 yıl içerisinde hiçbir şekilde giriş yapılmazsa sistemdeki üyelikleri düşer. Ve kişilerin sistem üzerindeki hesapları dondurulur. Hesap dondurulması için geçerli olan bu şart, engelli ve eski hükümlü olan kişiler için 2 yıldır.
  • Sisteme üye olan kişiler aldıkları mesajları 15 gün içerisinde okumazlarsa sistem otomatik olarak, hesap üzerindeki mesajları siler. Bu yüzden güncel olarak sistem hesabı kontrol edilmelidir.

İŞKUR’a Üyelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a üyelik başvurusunda bulunmak için, gerekli adımların eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. İŞKUR resmi internet sayfasından üyelik işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Böylece başvuruda bulunmak isteyen kişilerin kuruma gitmeden başvurusu yapılabilir. İŞKUR resmi internet sayfasına girildikten sonra uygulanması gereken adımlar şunlardır;

  • Öncelik olarak İŞKUR’a kayıt yaparken iş arayan mı yoksa işveren mi olduğunuzu belirtmelisiniz.
  • Sonrasında karşınıza çıkan üyelik sözleşmesini kabul etmeniz ve profil bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız sizden beklenir. Bu adım sizin sistem üzerinde profilinizin oluşmasını sağlar.
  • Daha sonra öğrenim durumu, kişisel özellikleriniz, aranan iş pozisyonları gibi detaylı bilgiler verilir. (İsteyen kişiler öz geçmişlerini “Word” dosyası içerisine hazırlayıp, dosyayı sisteme yükleyebilirler.)
  • Profil fotoğrafı eklemek zaruri değildir fakat fotoğrafın karşı taraf üzerinde olumlu etki bıraktığı ve iş bulma olasılığını arttırdığı araştırmalarla görülmüştür. Bu yüzden fotoğraf koymanız önerilir.

Tüm bu işlemleri tamamladığınızda İŞKUR size bir danışman atayarak; sizi işveren veya iş arayan kişilerle görüştürür. Üyelik işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek istemeyen kişiler; yaşadıkları şehirdeki en yakın İŞKUR İl Şube Müdürlüklerine giderek üye olabilirler. İl Şube Müdürlüklerinden üye olacak kişiler eğitim durumlarını gösterir belge ile üyelik kaydında bulunabilirler.

İŞKUR’a Neden Kayıt Olamıyorum?

İŞKUR’a kayıt olmak için internet sitesini tercih eden birçok vatandaş bir takım sıkıntılarla karşılaşmakta ve üye olamamaktadırlar. İŞKUR’un resmi internet sayfası her gün binlerce ziyaretçi tarafından kullanılmaktadır. Yoğunluğun fazla olması sistemin yavaş çalışmasına ve bazı işlemleri gerçekleştirememesine sebep olur. Yeni üye kaydı yapan ya da mevcut üyeliğe giriş yapmaya çalışan birçok kişi sistemsel hatalarla karşılaşabilir. Bunlardan en yaygın olarak görülen sistem hatası “ Kişi bulunamadı” hatasıdır.

Buna ek olarak “Girmiş olduğunuz bilgiler sistemde kayıtlı olan bilgilerle uyuşmamaktadır.”  uyarısı da yaygın olarak olarak görülür. Böyle uyarılar alan kişilerin sisteme daha sonra giriş yapmayı veya üye kaydı yapmayı denemesi ,ayrıca siteyi sık sık kontrol etmesi önerilir. Hatalar uzun süredir alınmaya devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir İŞKUR merkezine gidilerek başvuru yapılması gerekmektedir

YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer kögtai
ömer kögtai - 7 ay Önce

Vami

SIRADAKİ HABER