İŞKUR’a Engelli Memur Alımları 2018

İŞKUR’a Engelli Memur Alımları 2018

İŞKUR’a Engelli Memur Alımları 2018 Birçok kişiye iş imkânı sağlayan İŞKUR engelli vatandaşlar içinde iş imkânı sağlamaya devam ediyor. Çoğu firma İŞKUR aracılığı ile engelli personel alımı yapmakta ve engelli vatandaşlara iş imkânı sağlamaktadır. 2018 yılı içerisinde; kamuda atama için verilen sayı 5 bin kişi olarak belirlenmiş ve il 2 bin 500 kişilik atama Nisan ayı içinde gerçekleştirilmiştir. Lise seviyesi için 444, ön lisans seviyesi için 57 ve lisans seviyesinde olan 1348 kişinin ataması yapılmıştır. Verilen rakamlar doğrultusunda, 2018 EKPSS 2 tercihlerine göre 2500 engelli memur atamasının yapılması beklenmektedir.

Engelli memur ataması içinse Milli Eğitim Bakanlığından beklenen açıklama gelmiş ve internet sitesinde duyurulan verilere göre 500 kişilik kontenjan engelli öğretmenler için ayrılmıştı. Ve başvurular 20 Haziran itibariyle sona erdi. 2018 Engelli Memur alımları ise 2016 yılı ve 22 Nisan’da yapılan EKKPSS sınavına katılan kişilerin puan durumlarına göre yapılacak. Atamanın ise henüz ne zaman yapılacağı belli değil.

Engelli Memur Alım Şartları Nelerdir?

Engelli Memur alım için gereken şartlar, vatandaşlar tarafından engelli memur alımları için İŞKUR’a beyan edilmelidir. Bu kapsamda kişilerden istenen belgelerden en önemlisi “Engelli Sağlık Kurumu Raporu”dur. Bu rapor Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş devlet hastanelerinde verilmektedir. Herhangi bir fiziksel ya da zihinsel engeli olan bireyler; gerekli muayenelerden ve tetkiklerden geçtikten sonra engelin durumuna göre, engelli raporu alabilirler. Hastaneye rapor başvurusu için kişilerin kendilerinin başvurabildikleri gibi, velileri veya vâsisileri de başvuru yapabilir. Bu raporun alınması için gereken belgeler;

 • Nüfus Cüzdanı ile nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Dilekçe,
 • 6 Adet vesikalık fotoğraf,

ile rapor başvurusunda bulunulabilir. Yapılan incelemeler sonucunda engel oranının %40 üzerinde olması ve kişinin çalışılabilir durumda olması raporda belirtilmesi gereken önemli bir husustur.  Ayrıca engelli bireylerin EKPSS sınavına girerek uygun puan türlerinden birini alması beklenir. Aranan en son şart ise kişinin en az ilköğretim mezunu olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişi veya kişiler Engelli Memur alımları için başvuruda bulunabilirler.

Engelli Memur Alımı için Geren Belgeler

Engelli personel alımları için başvuruda kullanılacak olan belgeler; kişiler tarafından eksiksiz bir biçimde hazırlanmalıdır. Belge eksiği olan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Açılan ilanlarda, gereken belgeler hazırlandıktan sonra başvurma şartına uygunluğu olan kişiler başvurularını İŞKUR üzerinden yapmalıdırlar. Başvuru için gereken belgeler;

 • Kişilerin öğrenim gördüklerine dair mezuniyet ya da öğrenim belgeleri,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İçinde TC Kimlik numarasının yazılı olduğu adli sicil kaydı,
 • Askerlik durumu belgesi,
 • Engelli raporu gibi gereken evraklar sağlandıktan sonra, kişiler engelli personel alımları için başvuruda bulunmaya hak kazanırlar.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus atamalardaki farklılıklardır. Devlet ilkokul ve ortaokul düzeyinde olan bireyleri, noter huzurunda kura çekerek atama yapmaktadır. Fakat ön lisans ya da lisans programlarından herhangi birinden mezun olan kişilerin atamaları EKPSS sınav uygulaması ile yapılır. Sınava girmek isteyen vatandaşlara ayrıca isterlerse refakatçi temini yapılabilir. Sınav ve kura sistemi her iki yılda bir yapılarak engelli personel alımı gerçekleştirilmektedir. 18 yaşını doldurmuş ve 65 yaşını doldurmamış her vatandaş bu sınava girebilir ve aldıkları puanlara göre yerleştirilirler.

Engelli Memurların Emeklilik Durumları

Engelli Memurların emeklilikleri, sağlıklı bireylere göre farklılık göstermektedir. Sağlık sebeplerinden kaynaklı olarak engelli vatandaşların emeklilikleri daha erken olmaktadır. Engeli olan bireylerin emekli olma şartları kişilerin engellilik oranlarına göre farklılık gösterir. Buna göre;

 • Alınan engellilik raporuna göre, %40 ve %49 arası engeli bulunan kişiler 4680 prim günü ödeyerek,
 • %50 ve %59 arası engeli olan kişiler 4320 prim günü ödeyerek,
 • %60 ve üstünde engellilik oranına sahip kişilerin ise 3960 prim günü ödeyerek emekli olma hakları vardır.

Kişi eğer yukarıda belirtilen şartları taşıyorsa Engelli Memur alımı için İŞKUR’a başvuruda bulunabilir. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sağlamış olduğu 183 çağrı merkezinden 7 gün 24 saat detaylı bilgi alınabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER