İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP Nedir? İŞKUR TYP; işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde İŞKUR tarafından uygulanan Toplum Yararına Program projesidir. Genel olarak içerisinde çevre temizliği, kamusal alt yapıların yenilenmesi, park ve bahçe düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışmaları yer alır. Bu sayede toplumsal ihtiyaçların giderilmesi ve işsizlik sorunun çözülmesi hedeflenir. TYP’nin uygulama alanları genel olarak;

 • Erozyon engelleme çalışmaları yapmak,
 • Vadilerin ve derelerin ıslahını sağlamak,
 • Park ve bahçe düzenlemeleri,
 • Gerekli bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları ve çiçek ekme çalışması yapmak,
 • Restorasyona gereken yerlerin restorasyonu ile birlikte kültürel mirasın korunmasını sağlamak
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda; çevre düzenlemesi, bakım ve temizlik işlerinin yapılması,
 • Kamusal alt yapıları yenilemek,
 • Ve çevre temizliği yapmaktır.

TYP projeleri uygulama süreleri genel olarak 9 aydır ve haftalık çalışma süresi 45 saattir.

İŞKUR TYP’ye Nasıl Başvurabilirim?

TYP başvurusunda bulunmak için, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekir yani işsiz olan bireyler iş imkânı için, kuruma daha önceden üyelik yapmış olmalıdırlar. Emekli, yetim, malul veya dul aylığı alan kişiler başvuruda bulunamazlar. Açık öğretim öğrencileri hariç başka öğrenciler kabul edilmezler. Ayrıca TYP’den yararlanılmaya başlandığı andan itibaren, nakdi sosyal yardım alınmaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında; 18 yaşını geçmiş her birey TYP için başvuruda bulunabilir. Başvuran adaylar, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından değerlendirmeye alınır. Katılan adaylar arasından seçimler kurum tarafından 3 ayrı yöntemle işe alınırlar. Bunlar;

 • Noter huzurunda gerçekleştirilen kura yöntemi,
 • Liste yöntemi,
 • %80 Noter kurası yöntemleri kullanılarak seçilirler.

Seçilen katılımcıların asgari ücret, vergi ve sosyal güvenlik primleri ödenir. Bu sayede işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde istihdam açılarak kişilerin geçici gelir elde etmeleri sağlanır.

TYP’ye Kimler Başvuruda Bulunamaz?

TYP başvurusu kabul edilmeyecek kişiler; daha önce TYP hariç İŞKUR tarafında yapılan programlardan herhangi birinden yararlanmış kişilerdir. Bu kişiler 6 ayı doldurmadıkları sürece TYP programına kayıt yaptırmazlar. Ayrıca ;

 • Herhangi bir mazeret göstermeden işi bırakan kişiler veya kendi kişisel sebepleri dolayısıyla işten ayrılan kişilerin, çalışma tarihleri üzerinden 24 ay geçmediği sürece başvuruda bulunamazlar.
 • TYP programı tamamladıktan sonra, kurum tarafından teklif edilen 3 iş teklifini herhangi bir gerekçe göstermeden geri çeviren kişilerin, son TYP programları üzerinden 24 ay geçmediği sürece yeni programa başvuru yapamazlar.
 • Kurs veya programa katılmamaları için kurum tarafından yaptırım almış kişiler yaptırım süreleri dolmadan başvuruda bulunamazlar.
 • TYP programına kayıtlı iken herhangi bir gerekçesi olan ya da gerekçesi olmadan kurum tarafından programdan ilişiği kesilen kişiler ayrıldıkları TYP’ye tekrar katılamazlar.

TYP programına kabul edilen en fazla 9 ay süreyle programda çalışabilirler. Fakat 9 ayı tamamlayan kişilerin yeni bir TYP programına başvurmaları için 3 ay beklemeleri gerekmektedir.

TYP Devam Çizelgesi Nedir?

Katılımcı Devam Çizelgesi olarak bilinen TYP devam çizelgesi; kişilerin TYP programı kapsamında her gün imzalamakla yükümlü olduğu bir belgedir. Bu belge ile katılımcılar TYP programı çerçevesinde katılım sağladıkları günleri beyan ederler. Bu doğrultuda, TYP programı dahilinde çalışan kişilerin programa katılımları zorunludur. Fakat kişilerin herhangi bir gerekçe sunarak, mevcut oldukları kurumdan izin almak şartı ile TYP programının yirmide biri oranında izin alma hakları vardır. İzin dönemi boyunca kişiye herhangi bir ücret ödenmez. Ücretsiz izinler dışında; oluşabilecek olan sağlık sorunları, doğum, ölüm, evlilik veya vefat gibi zorlayıcı durumlarda izin kullanabilirler. Fakat bu gibi durumların kişiler tarafından belgelendirilip ilgili kuruma verilmesi gerekmektedir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER