İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İŞKUR İşsizlik Maaşı; işsiz kalan vatandaşların, uzun vadede iş bulamamaları sonucu talep ettikleri maaş türüdür. Her yıl binlerce vatandaşın başvurduğu işsizlik maaşı devlet tarafından, gerekli şartları sağlama koşulu ile vatandaşlara verilir. Bu uygulama ile kişilerin işsiz kaldıkları dönemde yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması ve maddi açıdan zorluk çekmemesi hedeflenir. İşsizlik maaşı alan bireyler, Genel Sağlık Sigortası olanaklarından da faydalanabilir. Bu hususta, kişilerin sağlık primleri de ödenmiş olur fakat emeklilik için doldurulması gereken prime saydırılamaz. Maaş için gerekli şartları sağlayan kişiler, başvuruları onaylandığı takdirde, maaşlarını en yakın PTT’den TC kimlik numaraları ile alabilirler.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı almak için gereken şartlar sağlandıktan sonra kişilere İŞKUR tarafından işsizlik maaşı verilir. Bunun için öncelikle kişinin kendi isteği dışında, işten çıkartılmış olması gerekmektedir. İşten kovulma veya iş yeri iflası gibi sebepler, kişinin kendi iradesi dışında işten çıkarılmaya örnek gösterilebilir. Ayrıca, kişinin iş yerinde 120 gün çalışarak prim ödemiş olması ve son 3 yılda işsizlik sigortası primlerinin en az 600 gün ödemiş olması gerekmektedir. Gerekli şartlar sağlanırsa, vatandaşlar 10 aya kadar işsizlik maaşından faydalanabilirler. Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin, iş akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a gitmeleri ve durumlarını beyan etmeleri gerekir. İŞKUR’a gidilemediği takdirde, İŞKUR’un resmi internet adresi olan “www.iskur.gov.tr”  üzerinden kolayca başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvurular, başvurulan ayın sonuna kadar neticelendirilir. Ve ödemeler her ayın 5 ‘i itibariyle yapılır. İşsizlik maaşını almak için gerekli şartları yerine getiren bireyler, bu uygulamayla zorluk çekmeden, hızlı bir şekilde işsizlik maaşından faydalanabilirler.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Hesaplaması, kişilerin alacakları maaşların, sigorta primlerinin belirleyici olarak kullanılmasıyla hesaplanır. Kişilerin durumlarına göre farklılık gösteren işsizlik maaşları; sigortalı kişinin, ödediği son 4 aylık prime ilişkin olarak değerlendirmeye alınır. Kişinin ortalama günlük kazancının %40’ı olarak hesaplanır. Yani hesaplanan tutar, aylık asgari ücretin %80’ini geçmez. Maaşın limiti, dönemin asgari ücretine göre belirlenir ve en düşük asgari ücretin %40’ı ile en yükseği %80’i kadar olur. Buna göre bu sene belirlenen maaş rakamları; en düşük 711TL ve en yüksek 1,422TL’dir. Kişiler başvuruda bulundukları sürece bu maaştan faydalanabilirler. Fakat bu maaşları alabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli husus 30 günlük başvuru süresidir. Kişilerin başvuru süresini aşmamaları beklenir. Ödenen maaşlardan sadece damga vergisi kesintisi yapılarak başka herhangi bir vergi alımında bulunulmaz.

Buna göre;

 • 600 gün sigortalı çalışan kişilerin işsizlik sigorta primlerini ödenmiş olması koşulu ile 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin, işsizlik sigorta primini ödenmiş olması koşulu ile 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin, işsizlik sigorta primini ödenmiş olması koşulu 300 gün,

işsizlik ödenekleri verilir.

Herhangi aykırı bir davranışta bulunulmadığı sürece işsizlik maaşı kişilere ödenmeye devam edilir. Buna göre maaşın kesintiye uğramaması için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Adres değişikliği,
 • Kişinin emekli maaşının bağlanması,
 • Herhangi bir sağlık kuruluşundan raporunun olması,
 • Askerlik,
 • Yeni işe başlangıç,
 • Mahkeme kararı gereği işine iade edilmesi hali,

gibi değişiklikler 15 gün içerisinde İŞKUR’a bildirilmediği takdirde; kişinin almış olduğu işsizlik maaşı kesilir, varsa yapılan fazla ödemeler yasal faizleri ile birlikte geri alınır. Böyle durumlar yaşamak istemeyen bireyler bu gibi durumları bir an önce İŞKUR’a bildirmelidir.

İşsizlik Maaşı ve Başvurusu Sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulaması ve başvurusu yapmak isteyen bireyler, başvurular ve sorgulamalarını TC kimlik numarası ile şahsen kurumdan yapılabildiği gibi elektronik sistemler kullanılarak da yapılabilir. Buna göre E-Devlet sistemi kullanılarak;

 • www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden “işsizlik ödeneği başvurusu” kısmından,
 • www.turkiye.gov.tr adresinden “işsizlik ödeneği ödemesi” sekmesine tıklayarak elektronik başvuru ve sorgulama yapmak mümkündür.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER