Hizmet Sektörü Güven Endeksi

Hizmet Sektörü Güven Endeksi, Ekonominin temeli tüketiciler, üreticiler ve yatırımcılara bağlıdır. Tüketiciler, üreticiler ve yatırımcıların geleceğe olan güvenlerini ekonominin gidişatı belirler ve her ay TÜİK tarafından güven endeksi ile ölçülür. Güven endeksi; üretici ve tüketicilerin ekonominin genel durumu ile ilgili beklentileri ve değerlendirmelerini gösteren endekstir. Güven endeksi 0 - 200 arasında değer alır ve bu değer 100'ün üzerinde ise kabul görülür bir güven vardır fakat yüzün altında ise bu güvensizlik belirtir. Tüketicinin de üreticinin de güven seviyelerinin yüksek olması çok önemlidir. Çünkü ekonomi güven temellidir. Güven olduğunda gücü olan yatırım yapar, tüketim yapar ekonomi güçlenir ve canlanır.

Sektörel Güven Endeksleri

Sektörel güven endeksleri hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde bulunan girişimcilerin önlerindeki üç aydaki beklentilerini yansıtır. Hizmet sektörü; haberleşme, ulaştırma, turizm, yemek ve restoran işletmeleri, büro hizmetleri, taşımacılık, bankacılık ve eğitim gibi çok geniş alanları kapsar.

Hizmet sektöründe bulunan her bir girişimciye önündeki üç ayda yapılan işin durumu, satışlardaki öngörüsü, yatırım yapmaya açık olup olmadığı, çalışan sayısının değişip değişmeyeceği, işe olan talebin nasıl olacağı konularındaki beklenti ve düşünceleri sorulur. Bu sorulara verilen cevaplara göre de hizmet sektörü güven endeksi belirlenir.

Hizmet Sektörü Güven Endeksi Nasıl Değişti?

Hizmet sektörü güven endeksi 2018 Haziran ayında 91,2 değerine sahip iken temmuz ayında ise 91,9 değerine yükselerek % 0,7 oranında bir artış gösterdi. Bu artış oranın; hizmetlere olan talepteki artışa ve iş durumundaki iyileşmeye bağlı olduğu görüldü. Buna rağmen gelecek üç ay için talebin artacağını düşünen girişimci sayısının azaldığı görüldü.

Hizmet sektöründe haziran ayına göre temmuz ayında iş durumu ve talep endeksleri sırasıyla % 2,5 ve % 1,9 artmıştır. Fakat girişimcilerin gelecek üç ayda talep beklentisi endeksi % 1,8 azalmıştır.

YORUM EKLE