Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen emekli olma şartları çalışanların emeklilik için en çok sorduğu sorulardan biri olurken; özellikle devamlı bir hastalığı olan, sürekli rapor almak zorunda kaldığı için işe devam edemeyen ya da ameliyat olan çalışanların nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilecekleri kanuni olarak da belli dönemlerde güncellenen konulardan biri olmaktadır. Sosyal Güvenlik Mevzuatı son yaptığı güncellemede malulen emeklilik için ana şartları ayrıntılarıyla ortaya koyarken; çalışma gücü olarak minimum %60 kayıp olan kişilerin malulen emekliliğe hak kazanacakları belirtilmekle birlikte, malulen emeklilik için başka şartların bulunduğu da belirtilmelidir.

Malulen Emeklilikte Rapor Olmazsa Olmaz!

Malulen emeklilik konusunda kanunen belirlenen en büyük şartın çalışanlarda en az %60 iş gücü kaybının olması gerektiği olarak açıklanmakla birlikte, %60 kayıp için sağlık kurulu raporu mutlaka ibraz edilmelidir. Malulen emeklilik şartları için en önemli konumda bulunan iş gücü raporu alınabilmesi için kişilerin öncelikle bulundukları il ve ilçelerdeki SGK merkezlerine başvurarak malulen emeklilik konusunda talepte bulunmaları ve SGK merkezleri tarafından da bu konuda yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekmektedir. Bu yönde malulen emeklilik başvurusu yapacak kişilerin doğrudan rapor alabilmek için sağlık kuruluşlarına başvurmaları işlemleri açısından herhangi bir öneme sahip olmayacaktır. Malulen emeklilik raporu için SGK sevki şarttır. Ek olarak malulen emeklilik sevkinin SGK tarafından yapılmasının bir nedeni de kişilerin bu yönde beyanlarının ardından sevk yapılmadan önce SGK tarafından kişilerin malulen emekli olup olamayacaklarının kontrollerinin yapılması gerektiğidir. Bu yönde %60 iş gücü kaybı raporuna sahip olsalar bile malulen emekli olabilmek için 1800 prim ödeme gününü ve 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlayamayan kişilerin malulen emekli olabilmeleri mümkün değildir. Bu yönde “malul sayılmanın malullük maaşı almaya yeterli olmayacağı” da ifade edilmelidir.

Prim Ödeme Gün Sayıları Önemli

Malulen emekli olabilmek için SGK’ya başvuran kişilerin alacakları en az %60’lık iş gücü kaybı sağlık kurulu raporunun yanında en az 1800 gün prim ödemiş olmaları da gerekmektedir. Malulen emeklilik şartları 2018 kapsamında 1800 gün prim ödeme gün sayısı beş yıla denk gelirken, bu şartı sağlamayan ve 10 yıllık sigortallılık süresi olmayan hiçbir başvuru sahibinin emekli aylığı için sevkleri yapılamamaktadır.

1800 Gün Borçlanma Durumu

Malulen emeklilik için 1800 gün tamamlamayan ancak bu konuda borçlanabilecekleri bir süre bulunan başvuru sahipleri bu süreyi borçlanarak 1800 güne tamamlamaları durumunda emekliliğe hak kazanabilme şansına sahip olabilmektedirler. Örneğin malulen emekli olmak isteyen ve mevzuattaki diğer şartları taşımasına rağmen 1800 gün prim ödeme gün sayısını tamamlamamış bir kadın çalışan kalan günleri doğum borçlanması yapabilmesi durumunda malulen emekli olabilmektedir. Ya da bir yıllık askerlik hizmeti yapmış bir erkek çalışan örneğin 1500 gün prim ödemiş olsa bile ilgili süreyi borçlanarak malulen emekli olabilme şansına sahip olmaktadır. Bu yönde borçlanma yapmak isteyen kişilerin;

  • SGK’dan alacakları talep dilekçelerini eksiksiz doldurmaları
  • SGK’nın dilekçeyi kontrol etmesinin ardından bu yönde mevzuata aykırı bir durum yoksa dilekçeyi emekli aylığı birimine sevk etmesi gerekmektedir.
  • Borçlanmayla alakalı ilgili bedeli ödemeden emekli olmak isteyen çalışanların maluliyet tespitine ilişkin masrafları kendileri karşılamaları gerekmektedir.
  • Bu yönde malullük maaşı bağlanmadan maluliyet tespit tutarını kendi karşılayan çalışanların sevk işlem masrafları SGK tarafından ödenmektedir.

10 Yıllık Sigortalı Olma Koşulu

Malulen emekli olmak isteyen çalışanların 1800 gün prim ödeme sayısının yanında 10 yıllık sigortalı olma şartı bazı durumlarda geçerli değildir. Bu konuda malulen emekli olmak isteyen ve bu yönde raporu olan kişilerin kendi bakımlarını sağlamak için başkalarına ihtiyaç duymaları durumunda 10 yıllık sigortalı olma koşulu da ortadan kalkmaktadır. Burada malulen emeklilik hastalıkları da oldukça önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER