Erken Emeklilik 2018

Uzun bir süredir gerek sosyal güvenlik uzmanları gerekse de komisyonlar tarafından kapsamlı bir şekilde çalışması yapılan bu tasarının kanunlaşmasının ardından toplum genelinde kabul göreceği düşünülüyor.

Erken Emeklilik 2018

Erken emeklilik emekli olabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısını doldurulmasına rağmen, kanunda belirtilen yaş haddini doldurmadığı için emekli olamayan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için Eylül 2018 itibariyle meclise sunulan tasarıya verilen isimdir. Halk arasında “yaşa takılanlar ya da EYT problemi olarak da nitelendirilen durum yüzbinlerce sigortalıyı kapsamakta ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da uzun süredir gündeme alınmış bir çalışma olarak göze çarpmaktadır.

EYT Kanun Teklifi Neleri Kapsıyor?

Uzun süredir ülke gündeminde olan, özellikle sosyal medya üzerinde yüksek sesle dile getirilen emeklilikte yaş probleminin çözümü için iktidar 24 Haziran'dan sonrasını işaret ederken, Ağustos ayı itibariyle komisyonlarda ayrıntılı bir şekilde görüşülen kanun tasarısı Eylül ayı itibariyle de TBMM'ye sunuldu. Emeklilikte yaş probleminin çözümü dolayısıyla yapılan çalışmada temel anlamda emekli olabilmek için  kanunda belirtilmiş prim ödeme gün sayısını tamamlayan ancak yaşı itibariyle henüz emekli olamayan yüzbinlerce vatandaşın EYT probleminin çözümü için hazırlanan tasarıda 15 ana madde olacağı ve bu maddelerin her birinin mağduriyetlerin giderilmesinde önemli bir rol oynayacağı ifade ediliyor. 2018 yılı erken emeklilik kanun teklifi ana hatlarıyla kanunda belirtilen prim ödeme gün sayısını tamamlamış ancak yaş haddi nedeniyle emekli olamayan vatandaşların bu yaş haddini tamamlayana kadar her yıl %4 ile %10 oranında değişen oranlarda  daha az maaş alıp emekli olması ilkesine dayanıyor.

Toplum Genelinde Kabul Görecek Bir Tasarı

Uzun bir süredir gerek sosyal güvenlik uzmanları gerekse de komisyonlar tarafından kapsamlı bir şekilde çalışması yapılan bu tasarının kanunlaşmasının ardından toplum genelinde kabul göreceği düşünülüyor. Öyle ki özellikle yaş haddi gayet uzun olan vatandaşlar için maaşlarından her ay kesilecek %4 ile %10'luk kısmın çok da fazla olumsuzluk içermeyeceği görülürken bu sayede yıllardır bekleme olumsuzluğunun da tam anlamıyla giderilmesinin sağlanmış olacağı ifade ediliyor. Halihazırda normal emeklilik yaşları geldiğinde normal maaş almaya başlayacak emekliler için 2018 EYT yasa tasarısı detayları ise şu şekilde olacak,

  • Emekli olmasına yaşı itibariyle bir yıl kalanların alacakları emekli maaşından %4
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle iki yıl kalanların alacakları emekli maaşından %5
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle üç yıl kalanların alacakları emekli maaşından %6
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle dört yıl kalanların alacakları emekli maaşından %7
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle beş yıl kalanların alacakları emekli maaşından %8
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle altı  yıl kalanların alacakları emekli maaşından %9
  • Emekli olmasına yaşı itibariyle yedi yıl kalanların alacakları emekli maaşından %10 kesinti yapılacak.

Emeklilik Yaş Durumu

Emeklilik yaşı Türkiye’de yakın geçmişte birkaç kez değişmiş olmakla birlikte erkekler ve kadınlar için farklı şartlar içerdiği de görülmektedir. İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1976 yılından önce olan erkekler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER