Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır? Emeklilik hesaplaması yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanan SSK, Bağ – Kur ve Emekli Sandığı emeklilik koşullarının emeklilik tablosundan incelenmesi gerekmektedir. Emeklilik tablosunda, emekli olmak isteyen kişinin yaşına, cinsiyetine ve ilk sigorta giriş tarihine göre ne zaman emekli olabileceği detaylı bir şekilde yer alır.

SGK üzerine yeni düzenlemeler yapılmadan önce; 8 Eylül 1999 tarihine kadar yapılmış tüm sigorta girişleri için kadınlarda emeklilik yaşı 38, erkeklerde ise 43 olarak belirlenmişti. Ancak getirilen yeni düzenlemelerle 1999 tarihinden sonra yapılan sigorta girişleri için kadın ve erkek emeklilik yaşında yükseltilmeye gidilmiştir. Emeklilik tablosu sayesinde sigorta giriş tarihine göre ne zaman emekli olunabileceği öğrenilebilmektedir. Son verilere göre ise; 1 Ocak 2048 tarihine kadar yapılan girişler için emeklilik yaşı 65 olarak belirlenmiştir.

İlk Sigorta Giriş Tarihine Göre Emeklilik Hesaplama

Emekli olmak isteyen kişilerin yeni düzenlemelerle birlikte emeklilik yaşı hesaplaması 3 farklı tarih üzerinden yapılmaktadır. Emeklilik yaşı tablosu üzerinden yapılan değerlendirmede kişilerin ilk sigorta giriş tarihi önemli olmaktadır. Buna göre; emekli olmak isteyen kişinin ilk sigorta giriş tarihi 8 Eylül 1999 tarihinden önceyse kadınlar için 38, erkekler içinse 43 yaş emeklilik yaşı olarak kabul edilir.

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarih aralığı, emeklilik yaş hesaplaması için ikinci değerlendirme kategorisidir. Bu tarih aralıklarında ilk sigorta girişi yapılan kadınlar için emeklilik yaşı 54, erkekler içinse 60 olarak belirlenmiştir. Üçüncü emeklilik değerlendirme kategorisi ise 30 Nisan 2008 tarihinden sonra yapılan sigorta girişleridir. Üç kategorideki emeklilik yaşı değerlendirmesi tüm sosyal güvenlik kolları için geçerlidir. Yani ister Emekli Sandığı, ister Bağ – Kur, ister SSK üzerinden sigorta girişi yapılsın; emekli olabilmek için ilk bakılan nokta hangi tarihte sigorta girişinin yapıldığıdır.

Emeklilik Yaş Sınırı ve Emeklilik Şartları

Ayrıntılı emeklilik hesaplama işlemi için kişilerin sigorta giriş tarihi ve cinsiyeti önemli olduğu kadar doldurulan prim gün sayısı da çok önemli olmaktadır. SGK, emekli olabilmek için yaş haddini belirlediği gibi doldurulması gereken prim gün sayısı şartını da koymuştur. Erken emeklilik olarak adlandırılan yaş haddinden emekli olabilmek için 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Mayıs 2008 tarihi aralığında işe başlanmış olması gerekir. Bu tarih aralığında işe başlayan erkekler 60 yaşında, kadınlarsa 58 yaşında emekli olabilirler. Belirtilen yaş sınırının doldurulmasının yanında en az 4500 günlük prim ödemesinin yapılmış olması ve de 25 yıl sigortalı çalışılmış olma şartı aranmaktadır.

2008 yılı mayıs ayından sonra ilk defa sigorta girişi yapan kişiler için de 31 Aralık 2035 yılına kadar en az 7200 günlük prim ödemesinin yapılmış olma şartı aranmaktadır. En az 7200 günlük prim ödemesi yapılan erkekler 60 yaşını, kadınlarsa 58 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilirler.

Prim Gün Sayısını Öğrenmek İçin

Kişilerin emekli olmak için prim gün sayılarının ne kadar ödendiğini en detaylı görebileceği belge, hizmet döküm belgesidir. Ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü ile en kısa yoldan cevaplanacak bir sorudur. Bunun için kullanılacak en güvenilir ve en hızlı yöntem ise e – devlet olmaktadır. E – devlet üzerinden hizmet döküm belgesine ulaşmak için;

  • T.C kimlik numarası ve e – devlet şifresiyle sisteme giriş yapılır.
  • E – hizmetler kısmından SGK hizmetleri seçilir.
  • SGK sayfası üzerinden 4 – A, 4 – B ya da 4 – C güvenlik kollarından bağlı olunan sosyal güvence seçilir.
  • Son olarak, açılan sayfa üzerinden hizmet dökümü sorgula alanın tıklanmasıyla prim gün sayılarına ulaşılır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER