Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli Maaşı sorgulama,  denildiğinde öncelikle incelememiz gereken şey hangi tür emekli olduğunuzdur.

Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli Maaşı sorgulama,  denildiğinde öncelikle incelememiz gereken şey hangi tür emekli olduğunuzdur.Emeklilikte pim ödem gün sayısı kanunlarla düzenlenmiş, malullük,yaşlılık ve ölüm aylıklarına göre hak kazanmada prim ödeme koşul olarak var sayılmıştır.Prim ödeme gün sayısı denildiğinde ise çalışma hayatında geçen çalışma süreleri olarak görülmektedir.Üç yerden  emekli olma türü vardır.Bunlar 4A(SSK EMEKLİSİ),4B(BAĞKUR),4C(EMEKLİ SANDIĞI).Çalışanlar, emeklerinin karşılığın nasıl olacağını emekli olma durumlarında  bu kurumlardan ne kadar maaş alacaklarını ise merak etmektedirler.Bunu hesaplamak ise oldukça kolay hale gelmiştir.Emekli maaşı hesaplama ,Sosyal Güvenlik Kurumunun bir uygulamasıdır. Teknoloji sayesinde İnternet üzerinde hemen bu uygulamaya ulaşılabilir ve çalışanlar bağlı oldukları kurumun hesaplama programlarına giriş yaparak kendilerinin emekli maaşlarını hesaplayabilirler. Yapılması gereken şey oldukça basittir tek gereken bağlı olduğunuz kuruma ait bazı bilgilerdir.Bunları yazarak bu program ile de birlikte kesin sonuçlara ulaşılabilir.Emekli olduktan sonra da bağlı olunan kurumdan ne kadar maaş alındığı öğrenilmek istenilirse bu da oldukça basittir.Tek yapılması gereken e-devlet üzerinden gerekli yerlere girerek sorgulama yapmaktır.

TC Kimlik Numarası ile Emekli Maaşı hesaplama

TC Kimlik Numarası İle Emekli Maaşı Hesaplama,  emekli maaşlarını hesaplamaları için çok kolay bir yoldur.SSK çalışanı olan işçiler emekli maaşlarını hesaplamak için öncelikle hesaplama programına girip sonra ise Tc.kimlik numarasını,SSK sicil numarasını ,hangi nüfusta kayıtlıysa o ili babalarının isimlerini ve doğum tarihlerini girmelidirler.Bağ-kurl’u emekliler aynı işlemi bağ-kur için tasarlamış programdan yapmalı ve TC kimlik numarası ile kurumunu girmelidir.Güvenlik kodunu da girdikten sonra hesaplanma işlemi başarıya ulaşmış olacaktır.Emekli Sandığına Bağlı olanlar da aynı diğerleri gibi kendileri için tasarlanmış programa girip derecelerini,kademelerini,makam temsil görev tazminat göstergesi bilgilerini ve ek göstergeyi girmelidir.Hizmet yılı,hizmet ayı,kıdem yılı ve ikramiye yılını da girerek hesaplama işlemine başlayabilir.

SSK(4A)”kamu ve özel sektörlü işçiler” Emeklilik Maaşı Sorgulaması Nasıl Olur?

SSK Emeklilik Maaşı Sorgulaması Nasıl Olur? , başlığı incelendiğinde aslında çok kolay bir şekilde sorgulandığını görmekteyiz. çalışanlar SSK emekli maaşı sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet sistemine girildikten sonra emekli maaşı sorgulama işlemi için arama butonuna SSK emekli maaşı sorgulama yazdıkları zaman ayrıntılı bir şekilde emekli maaşlarının ne kadar olacağına yahut emekli olmuş çalışanlar ise ne kadar emekli maaşı aldıklarına ulaşabilirler.

Emekli Sandığı(4C)”memurlar” ve Bağkur(4B)”esnaf ve sanatkarlar” Emeklilik Maaşı Sorgulama Nasıl Olur?

Emekli Sandığı ve Bağ-kur Emeklilik Maaşı sorgulama, işlemlerini çalışanlar aynı şekilde e devlet üzerinden kolay bir şekilde sorgulatıp öğrenebilirler. Tek yapılması gereken şey ise E -Devlete Tc kimlik numarası ile sisteme  giriş yapıldıktan sonra arama butonuna emekliği sandığından emekli olacakların emekliği sandı(4C) emeklilik maaşı sorgulaması yazılması,Bağ-kurdan emekli olacakların ise sorgulama yerine Bağ-kur emeklilik maaşı hesaplama yazıp sorgulatılmasıdır.

E-Devlet şifresi olmayanların yahut belge olarak ulaşmak isteyen çalışanlar ya da emekliler emekli maaşlarını sorgulatmak üzere SSK’ya gidip dokümanları oradan da temin edebilirler.

Emekli Maaşları Kesintileri

Kimi zaman emekli maaşlarında kesintilere uğrayacak durumlar karşımıza çıkmaktadır.Bu durumlardan bazılarını ise şu şekilde sıralamamız mümkün olabilir:

  • Tıbbı malzeme katılım payı; vücut dışı protez ve ortezlerden SGK bazı durumlarda yüzde onluk bir kesinti payı alır
  • Muayene katılım payı; birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenelerinden katılım payı alınmaktadır
  • İcra takibiyle haciz durumlarında emekli maaşlarından kesinti alınır
  • Bazen SGK gelir ve aylıklara hak etmediği ödemeler yapmaktadır bu durumlarda da emekli maşından yüzde 25 i geçmemek şartıyla kesintiler yapılır.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER