Eksik Primleri Yatırarak Emekli Olmak

Tasarıda öncelikle eksik primi olması dolayısıyla emekli olamayan vatandaşların emekli olabilmeleri amaçlanırken, emekli olabilmek için eksik olan günlerin borçlanılması yeterli olacak.

Eksik Primleri Yatırarak Emekli Olmak

Eksik primlerin ödemesini yapmak vasıtasıyla emekli olabilme şansı, belli bir yaşın üzerinde olan ve emeklilik yaşı geldiği halde eksik primleri dolayısıyla emekli olamayan vatandaşlar için eksik primlerin borçlanarak emekli olabilme anlamına gelmektedir. 2018 yılının başında detayları kamuoyuyla paylaşılan tasarıda öncelikle 4B olarak BAĞKUR’lular için yapılan düzenlemeyle eksik prim gün sayısı olan çalışanlara emeklilik yolu açılırken, bu yöntemin SGK’nın SSK ve Emekli Sandığı çalışanları için de verilmesi de kısa bir süre içinde sağlanacağa benziyor.

100 Bin Kişiyi İlgilendiriyor!

Prim günü eksik olanlar 2018 tasarısı ilk etapta 100 bin kişiyi kapsarken, kişilerin emeklilik yaşını doldurmasına rağmen çeşitli sebeplerle işsiz kalması, prim gün sayısını tamamlayamaması aynı zamanda da yaşın ilerlemesi sebebiyle herhangi bir işletmede sigortalı çalışma durumu sıfıra yakın olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için de oldukça önemlidir. Bu yönde 100 bine yakın emekli olmak için şans arayan kişinin tasarıdan faydalanması beklenirken, bu kapsamda bazı formüllerin dillendirildiği de ifade ediliyor.

Emekli Olabilmek İçin 1800 Gün Şartı

Tasarıda öncelikle eksik primi olması dolayısıyla emekli olamayan vatandaşların emekli olabilmeleri amaçlanırken, emekli olabilmek için eksik olan günlerin borçlanılması yeterli olacak. Bu yönde kişilerin emekli olmak istediği tarihe kadar ne kadar bir süre sigortalı olduğu ve kaç gün prim ödediği de oldukça önemli bir detay olarak göze çarpıyor. Bu yönde sona gelen çalışmalar kapsamında eksik prim gününe sahip olduğu için emekli olamayan ve tasarı sayesinde bu günleri borçlanmak isteyen bir sigortalının en az 1800 gün sigortalı olması da oldukça önemli bir detay olarak nitelendirilebilir. Prim günü eksik olanlar 2018 için buradan hareketle minimum 1800 gün sigortalı olan bir çalışan eksik olan günleri borçlanması durumunda hemen emekli olabilme şansına kavuşurken; bütçe dengeleriyle ilgili ortaya çıkan tereddütler sayesinde tasarının yasalaşmasındaki engeller de devlet tarafından çözümlenmeye çalışılıyor.

Eksik Primleri Ödeyemeyenler İçin Altın Tepsi İçinde Bir Fırsat

SKG tarafından yapılan incelemelerde belli bir yaşa geldikten sonra emekli olabilmesi için prim ödeme gün sayısına takılanlar halihazırda önemli sayılabilecek bir sayıya gelmekle birlikte ilgili mağduriyetlerin giderilmesi de sosyal devlet ilkesi bakımından oldukça önem taşıyor. Bu yönde prim günü eksik olanlara emeklilik ne zaman sorusu için yapılan çalışmalarda sona gelinirken, çalışmaların meclisin çalışmalara başladıktan sonra yasalaşması da önemli bir ayrıntı olarak nitelendirilebilir. Bu yönde;

  • Yasada öngörüldüğü şekliyle iş veren tarafından iş akdi feshedilen,
  • İflas durumu yaşadığı için işletmesini kapatmak durumunda kalan
  • Ekonomik kriz ya da hastalık nedeniyle işini kaybeden
  • Herhangi bir sebepten ötürü işine ara vermek zorunda kalan ya da işini tamamen kaybeden çalışanların yanı sıra;
  • İşletmesini kapatmak zorunda kaldığı için çalışanlarının primlerini yatıramayan
  • Prim günü eksik olan esnafların da mağduriyetlerinin giderilmesi oldukça önem taşıyor.

Düzenlemenin Kısa Bir Süre İçerisinde Yasalaşması Bekleniyor

Devlet tarafından benzer konularda son zamanlarda atılan adımlara bakıldığında özellikle yaşa takılanlarla ilgili herhangi bir düzenlemeye sıcak bakılmazken, emekli olabilmek için yasada öngörülen yaşa gelmiş ancak prim ödeme gün sayısı nedeniyle emekli olamayan vatandaşların eksik günleri borçlanmalarıyla birlikte emekli olabilmelerinin de yolu açılmış oluyor. Özellikle belli bir yaşa geldiği için halihazırda iş de bulamayan sigortalıların yaşadığı zorluklardan yola çıkılarak birkaç formül üzerinde orta nokta bulunmaya çalışılırken borçlanma konusunda da devlet tarafından yapıla çalışmalarda sona gelinmiş durumda. Yaşı gelip de prim eksiği olana emeklilik hakkı kapsamında gelişmelerin de yakından takip edilmesi de oldukça önemli.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER