4A (SKK) EMEKLİLİK HESABI

4A emeklilik hesabı, Sosyal Güvenlik Kurumu  tarafından incelenen özel ve kamu çalışanların bağlı olduğu bir kurumdur.

4A (SKK) EMEKLİLİK HESABI

Ülkemizde  çalışan vatandaşların kendilerini garanti altına almak ileride emekli olduklarında bir maaşa bağlanmak için çeşitli sistemlere bağlı olarak çalışmaktadırlar. Bu sistemler devlet tarafından kontrol edilmektedir. 4A da bunlardan bir tanesidir. Yukarıdaki cümlede de belirtildiği gibi bu kuruma özel sektör ve kamu çalışanları bağlıdır. Diğer bir değişle 4A SSK’ya prim ödeyenleri kapsamaktadır. Bu primleri tamamladıklarında çalışanlar ileride emekli olduklarında sabit bir maaşa bağlanarak artı yanlarını görmektedirler.

4A Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nasıl Olur?

4a emeklilik maaşı hesaplaması, çok kolay bir şekilde yapılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik maaşı hesaplaması yapılabilmesi için bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamaya erişmek ise çok kolaydır. SGK’nın sitesine girerek bu uygulamaya ulaşılabilir. Bu uygulama için gerekli olan tek şey TC kimlik numarası girilerek sisteme giriş yapmak ve daha sonrasında ise bağlı olunan kurumun bir takım bilgilerini girmektir bu bilgilerde girildikten sonra sistem otomatik olarak bize 4A emeklisi olduğumuzda ne kadar maaş aldığımızı gösterecektir.

4A Emeklilik Bilgilerine Nereden Ulaşabilirim?

4A emeklilik bilgilerine en kolay şekilde e devlet üzerinden öğrenilebilir. E-Devlet üzerinden emeklilik maaşına, prim çalışma gün sayısına, ödenen ücrete ve daha bir çok bilgiye doküman halinde ulaşılabilir. E devlet haricinde de Sosyal Güvenlik Kurumuna Gidilerek detaylı bir şekilde doküman olarak da belgeler istenilebilinir.

E-Devlet üzerinden 4A Hizmetlerinden şunlara da ulaşabiliriz,

  • 4A  Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri
  • 4A Banka ve Adres Değişikliği
  • 4A Emekli Aylığı Kesintileri, Emekli Aylık Bilgisi
  • 4A Emeklilik Kaydı
  • 4A Hizmet Dökümü
  • 4A Sigortalı Tescil Kaydı
  • 4A On günden Az süreli Ev Hizmetleri iş Veren Başvuru ve sorgulama
  • 4A On günden Az süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama
  • 4A Emeklilik Ödeme Bilgileri
  • 4A Hizmet Dökümü Doğrulama

4A Emeklilik Şartları

Emeklilik şartları kadın ve erkeğe göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde  SKK emeklisi olabilmek için sigortalılık süresi,yaş ,prim gün sayısı büyük önem taşımaktadır ve bunların tamamlanmış olması gerekmektedir. 4A sigortalılarının emeklilerinde 08.09.1999’dan önce sigortalı olup olmadığı büyük önem taşımaktadır. Bu tarihten önce sigortalı olunması durumunda kademeli geçişten yararlanılabilecek, bu tarihten sonra kayıt yapanlar ise kademeli emeklilikten faydalanamayacaktır.

Erkeklerin Emeklilik yaşını inceleyecek olursak;

1976’dan önce sigorta girişi olanlar oldukça şanslı durumdadırlar. Tamamlanması gereken yıl 25, tamamlanması gereken yaş olmazken tamamlaması gereken prim 5000dir. 1976’dan günümüze kadar tamamlanması gereken yıl değişmezken, tamamlanması gereken prim ve yaş sürekli artmıştır.2008’den 2035’e kadar sürecek olan kanun da ise tamamlanması gereken yıl kalkmışken, tamamlanması gereken yaş 60 ve tamamlaması gereken prim 7000’dir.

Kadınların emeklilik şartlarını inceleyecek olursak;

1981’dan önce sigorta girişi olanlar yine oldukça şanslıdır ki kadınların emeklilik şartları erkelere nazaran biraz daha iyi durumdadır.1981 yılında sigorta girişi olmuş olan bir kadının tamamlaması gereken yıl 20, tamamlaması gereken yaş olmazken prim sayısı 5000’dir.Kadınlarda da tamamlanması geren yıl sayısı değişmezken, tamamlanması gerek en yaş ve prim sürekli artmıştır. Yine 2008’de gelen reform kanunu ile kadınlar çalışması gereken yıl sayısı kaldırılırken çalışması geren yaş 58 prim sayısı da 9000’dir bu 2035’e kadar da böyle olacaktır. Reform kanuna kadar prim sayısı 7000 iken bu tarihten itibaren her yıl 100 artarak 9000 olmuştur. Hem kadında hem erkek de emekli yaşı ise bazı durum ve primlere göre halen değişiklik gösterebilmektedir bunların iyice incelenmesi gerekmektedir

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER