2018 Yılında Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli olma şartları son derece geniş ve kapsamlı maddeler içermektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden her vatandaşın emeklilik şartlarına dair detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir.

2018 Yılında Emeklilik Şartları Nelerdir?

Emekli olma şartları son derece geniş ve kapsamlı maddeler içermektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden her vatandaşın emeklilik şartlarına dair detaylı bilgi edinmesi gerekmektedir.

Emekli olmak, çalışan vatandaşların sahip olabileceği temel haklardan biridir. Bu nedenle, emekliliğe dair bilgilerin güncel bir şekilde edinilebilmesi ve sahip olunan hakların sorgulaması yapılabilmesi gerekmektedir. Vatandaşların bu konuda bilgisiz olması, kendilerini de ilgilendiren bir takım haklardan mahrum olmalarına neden olabilir. Bu nedenle, her çalışan vatandaşın emekli olma şartlarını ve emekli olduktan sonra elde edeceği hakları tüm detaylarıyla bilmesi gerekmektedir. Eğer siz de bu bilgilere sahip değilseniz, bu yazımız aracılığı ile sizi emeklilik hakkında detaylı olarak bilgilendireceğiz.

SSK Emekliliği Nedir?

Sosyal Sigortalar Kurumu emekliliği, her çalışan vatandaşın sigorta primlerini düzenli olarak ödediği takdirde sahip olabileceği emeklilik çeşididir. Devletin bu sigorta grubuna verdiği isim 4A’ dır. 4A grubuna mensup vatandaşlar, herhangi bir kurumda sözleşmeli olarak çalışan vatandaşlardır.

Emeklilik, uzun ve yorucu bir çalışma hayatının sonucunda vatandaşların sahip olduğu haklar bütünüdür. Emeklilik kapsamında uzun vadeli güvenceler ve aylık gelir elde edersiniz.

Ancak Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden emekli olabilmek için çalışma hayatınız boyunca bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Çok uzun yıllar çalışma hayatının içerisinde bulunsanız bile, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olmak için aranan şartlara sahip olmadığınız sürece emekli olamazsınız. Bu nedenle, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olabilmek için gereken şartları çok iyi bilmeli ve minvalde planlamalar yapmalısınız.

Erkeklerde Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından emekli olmak için gözetilen şartlar erkekler ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların birçok nedeni vardır. Çalışma hayatınıza dair sahip olduğunuz bilgileri, Sosyal Sigortalar Kurumu erkekler için emeklilik şartları ile hesaplayarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu hesaplamayı yapmak da son derece kolaydır. Bu hesaplamaların yapılması için bazı tarihler dikkate alınmalıdır. İlk hesaplama, sigorta başlangıcı 1976 yılından öncesine tekabül eden erkek vatandaşlar için yapılmalıdır. Bu tarihli SSK’lılar,

 • 55 yaşını doldurma
 • Toplam 5000 sigorta gününe sahip olma
 • En az 25 yıl boyunca sigortalı olma

Şartları gözetilerek emekli edilir. Sigorta giriş tarihi 1999 yılından sonra olan erkek çalışanlar:

 • 60 yaşını doldurma
 • Toplam 7000 sigorta gününe sahip olma
 • 25 yıldan beri sigortalı olma

Şartlarını sağladıkları takdirde emekli olabilecektir. 2008 yılından sonra emekli olan erkek çalışanlar ise, 7200 çalışma gününü tamamlamak zorundadır.

Kadınlarda Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kadınlarda emeklilik şartları erkek çalışanlara göre farklılık gösterebilir. Kadın çalışanlar için gözetilen şartlar şu şekildedir.

2008 Mayıs tarihinden sonra sigorta başlangıcı olan kadın çalışanların emekli olabilmesi için:

 • 58 yaşını doldurma
 • 7200 iş gününü tamamlama
 • İstenen iş gününü 2035 yılına kadar tamamlamış olma

Şartlarını sağlaması gerekmektedir. Bunun dışında, sigorta başlangıç tarihiniz ne olursa olsun, 3600 günlük veya 15 yıllık çalışma süresini,

 • 2002 yılından önce tamamlarsanız 50 yaşında,
 • 2002 ile 2005 yılları arasında tamamlarsanız 52 yaşında,
 • 2005 ile 2008 yılları arasında tamamlarsanız 54 yaşında,
 • 2008 ile 2011 yılları arasında tamamlarsanız 56 yaşında,
 • 2011 yılından sonra tamamlarsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz

 Çalışan kadınların ve erkeklerin emekli olma yaşı, sigorta başlangıç tarihine ve çalışma gün sayısına göre değişebilmektedir. Aynın şartlarda çalışan kadın ve erkek çalışanların emekli olacağı tarih de değişkenlik gösterebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER