2018 Yılı SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği

Emeklilik dilekçesi, iş akdini doldurmuş kişilerin emeklilik başvurusunda kullanmak için SGK tarafından istenilen bir evraktır.

2018 Yılı SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği

Emeklilik dilekçesi, iş akdini doldurmuş kişilerin emeklilik başvurusunda kullanmak için SGK tarafından istenilen bir evraktır. Emeklilik, kişinin belirlenen bir zaman boyunca çalışması ve çalışma süresini doldurduktan sonra dinlenme dönemine geçmesi olarak adlandırılır. Bu süre zarfında kişilerin devlete ödemiş oldukları primler; emeklilik dönemi süresince kişiye geri verilmektedir.  Kişilerin emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmeleri gerekir.

Bu şartlardan en önemlisi bireyin belirlene çalışma süresini (iş akdini) doldurmasıdır. İş akdini dolduran kişiler gerekli belgeleri hazırladıktan sonra emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Bu belgelerin içinde en önemli olanı ise; kişinin emekli olmak istediğine dair SGK’ya verdiği dilekçedir.

Emeklilik Dilekçesini Nasıl Yazarım?

Emeklilik dilekçesinin nasıl yazılacağı, özellikle emekli olacak olan adaylar tarafından merak edilen bir konudur. Emeklilik dilekçesinde belirtilmesi gerekenler;

 • Kişinin hangi sigorta koluna bağlı olarak çalıştığı (SGK, Bağ-Kur ya da Emekli Sanığı),

 • TC kimlik no,
 • Emekli Sandığından emekli olanlar için sicil numarasının yazılıp Sosyal Güvenlik Kurumuna Teslim edilmesi gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik Başvurusu, emekli olmak isteyen kişilerin emekli olma taleplerini SGK’ya yapmaları gerekmektedir. Ancak emekli olma durumu 3 ayrı kısma ayrılır. Bunlar;

 • 4A SGK

 • 4B Bağ-kur
 • 4C Emekli Sandığı’dır.

Bu kategoride olan kişiler sigorta prim sürelerini doldurduklarında emekli olmaya hak kazanırlar. Emeklilik başvurusunda bulunacak olan kişilerin hazırladıkları evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuruda bulunurlar. Başvurular günümüzde artık “online” olarak da yapılabilmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişiler E-Devlet üzerinden başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden yapabilirler.

Başvuruda Gereken Belgeler Nelerdir?

Başvuruda gereken belgeler, emekli olmaya hak kazanan kişiler tarafından hazırlanıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilir. Bu belgeler;

 • Kişinin gelir vergisinden muaf olduğuna dair belge,

 • İş yerinden çıkış belgesi,
 • Tahsis Talep Belgesi (Emekliliğe hak kazanıldığını gösteren belge)
 • Üç adet vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisidir.

Bu belgeleri sağlayan kişiler belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumuna Giderek başvuruda bulunabilirler.

Emeklilik Dilekçesi Başvuru Örneği

Emeklilik dilekçesi başvuru örneği, aşağıda sizin için verdiğimiz örnekten yola çıkarak hazırlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus dilekçedeki bilgilerin eksiksiz olması gerektiğidir.

Emeklilik Dilekçesini Ne Zaman Vermem Gerekir?

Emeklilik dilekçesini vermek için, öncelikle belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. emeklilik dilekçesi, emeklilik başvurusunun en son halledilmesi gereken kısımdır ve kişilerin emekli olmak istediklerini beyan etmektedir. Bu yüzden emekli olmak için SGK’nın istediği tüm şartları yerine getiren bireyler emeklilik dilekçelerini hazırlayarak Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ederler. Dilekçe de önemli olan kısım; dilekçeyi tam ve eksiksiz doldurup doldurmadığınızdır. Dilekçe de görülen herhangi bir eksik ya da yanlış bilgi başvurunuzun geçersiz sayılmasına neden olacaktır. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmeniz gerekir. Emekli maaşı konusunda bir bilinmesi gereken diğer konu ise emekliliğinizin başlangıç tarihiniz olan ayın takibinde maaş alımına başlamanızdır.

Bu yüzden emekli olurken buna çok dikkat etmeniz gerekir. Bunu daha açık bir şeklide açıklamak gerekirse, Temmuz aynın 22’sinde emekli olan bir kişi, hak ettiği bu emeklilik için Temmuz ayında değil de Ağustos ayında emeklilik başvurusu yaparsa; emekli maaşını Eylül’de almak zorunda kalır. Bu yüzden bir ay maaş alamazlar. Tüm bu sebeplerden ötürü emekli olacak olan kişilerin emekli olacak tarihlere bilhassa çok iyi bir şekilde dikkat etmeleri gerekir. Aksi takdirde hakları olan maaşı daha geç almaya başlamış olurlar.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER