2018 Yılı Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emekli olunca sahip olacağınız güvencelerden mahrum kalmamak adına emekli olmadan önce gereken tüm bilgilere sahip olmanız gerekir.

2018 Yılı Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik yaşı hesabı günümüzde pek çok yöntem ile yapılabilmektedir. Emeklilik, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden her vatandaş için son derece önemli bir olgudur. Emekli olunca sahip olacağınız güvencelerden mahrum kalmamak adına emekli olmadan önce gereken tüm bilgilere sahip olmanız gerekir.

Vatandaşlar, uzun ve yorucu geçen bir çalışma hayatı sonrasında kendilerini güvenceye almak isterler. En basitinden, çalışma hayatını tamamladıktan sonra da maddi olarak geçimini sağlaması için vatandaşların emekli maaşlarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle emeklilik ülke sınırlarında son derece önemlidir. Emekliliğin getirdiği haklara sahip olmak için hangi sigorta kapsamında çalıştığınızın bir önemi yoktur. Emekli olduktan sonra, dâhil olduğunuz sigorta grubunun şartlarına göre değerlendirilirsiniz. Ancak ülkemizde sigorta grupları arasında belirgin farklılıklar bulunmamaktadır.

Emeklilik yaşını hesaplamak, uzun vadeli planlar hazırlamak adına vatandaşlar için çok faydalıdır. Çalışma hayatının başında bulunan bir birey, ne zaman emekli olacağınız hesaplayarak hayatını uzun vadede organize edebilir. Bu avantaja sahip olabilmek için en yakın zamanda emekli olacağınız yaşı hesaplamanız gerekmektedir. Evlilik yaşı hesaplamak için, çalışma hayatınızla ilgili pek çok ayrıntıyı biliyor olmanız gerekmektedir. Çalışma bilgilerinize sahip olmadan emeklilik yaşınızla ilgili hesaplamalar yapmak ne yazık ki mümkün değildir.

Emekli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Emekli olmak için gereken şartlar kadın ve erkek çalışanlara göre farklılık göstermektedir. Yapılan hesaplamalar farklı kriterlere göre değerlendirilir ve bu çerçevede aranan kriterlere uyduğu takdirde kişinin emekli olmasına karar verilir.

Erkek çalışanlarda emekli olma şartı temel olarak 5000 veya 7000 çalışma gününü doldurmaktır. Sigorta başlangıcı 1976 öncesi olan erkekler 5000, 1999 öncesi olan erkekler ise 7000 çalışma gününü doldurduğu takdirde emekli olmaya hak kazanır.

Kadın çalışanlarda emeklilik şartı biraz daha farklıdır. Kadınlar, belirli bir zaman aralığında 3600 iş gününü veya 7200 sigorta prim gününü doldurduğu takdirde emekli olabilir. Kadın ve erkek çalışanların, iş gününü doldursa bile emekli olmak için doldurmaları gereken yaşlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle primlerinizin tamamlandığı ve sigortanızın başladığı tarihleri iyi bilmeniz gerekmektedir.

Emekli Olma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olma yaşını hesaplamanın günümüzde pek çok yolu vardır. Bu yöntemler içerisinde çok azı vatandaşlara güvenilir bilgiler sunar. Emeklilik yaşı hesaplamak, çalışanlar arasında önem arz etmeye başladığından beri bu amaç için hizmet veren çeşitli internet siteleri açılmıştır.

Emekli olma yaşı hesaplamak için hizmet vermeye başlayan yüzlerce internet sitesinin çok azı doğru sonucu vermektedir. Ayrıca, emeklilik yaşını hesaplamak için girmeniz gereken bilgiler özel ve önemlidir. Bu nedenle, bilmediğiniz sitelere emeklilik yaşı hesaplamak için bu tür bilgilerinizi girmemeniz gerekir. Bu hesaplama için en güvenilir ve hızlı hizmet veren internet sitesi Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yaparak emeklilik yaşınızı çok kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu İle Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi aracılığı ile emeklilik tarihinizi hesaplamak için internet sitesinde bulunan “Ne Zaman Emekli Olurum?” başlıklı formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldurmak için istenen bilgiler sırasıyla:

  • Cinsiyet

  • Doğum tarihi
  • Hizmete başlama tarihi
  • SSK prim ödeme gün sayısı
  • Diğer sandıklara ait gün sayısı
  • Askerlik veya sanatçı gün sayısı
  • Fiili gün sayısı
  • Yurtdışı gün sayısı
  • 3600 günün doldurulduğu tarih

İstenilen bilgilerle formu doldurup gönder tuşun basarak çok kısa sürede emekli olacağınız yaşı öğrenebilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER