Elektronik Kartlar Nasıl Çalışır?

Elektronik Kartlar Nasıl Çalışır? Alışverişte, banka işlemlerinde, ulaşımda, iletişimde, kısaca günlük hayatın her alanında elektronik kartlardan yararlanıyoruz. Nakit paranın yerini alan kredi kartları, mağazaların özel müşteri kartları, telefon kartları her gün kullandığımız kartlardan bir kaçı.

Kartların Çalışma Prensipleri

Cüzdanımızdaki sayları her geçen gün artan bu kartlar çalışma prensipleri açısından 2ꞌyeayrılır:

1. Manyetik kartlar

2. Akıllı kartlar

Manyetik kartlar adını üzerindeki manyetik şeritten alır. Kullanım bilgilerini barındıran bu şerit eskiden kullanılan ses bantlarındaki şeritlere benzer. Bu ince şeritin içinde genellikle demir oksit tabanlı parçacıklar bulunur. Bu parçacıkların her birini küçük bir mıknatıs olarak düşünebiliriz. Şerit içindeki manyetik parçacıkların kuzey veya güney yönünü göstermesi bize 2 farklı bilgi durumunu verir: 0 ve 1. Kart üzerindeki 0ꞌlar ve 1ꞌler bilgisayar teknolojisinin temelini oluşturan ikilik sistemden başka bir şey değildir. Uygulanan manyetik güçle her parçacığın yönü değiştirilerek kodlama yapılır. Şerit üzerine kodlanan bilgiler manyetik etkilerle bozulabilir. Bu nedenle bu kartlar özel güvenlik bilgileri gerektiren işlemlerde tercih edilmez. Genellikle güvenlik bilgilerinin bir merkezden onaylandığı durumlarda kullanılır. Banka merkez bilgisayarıyla kontrol edilen otomatik para çekme makinelerinde işlem yapa bilmek için manyetik kartlar yeterlidir.

Akıllı Kart Nedir?

Akıllı kartlar çipli kartlar olarak da adlandırılır. Kart üzerindeki çip bir devredir ve bu devre içinde bir mikroişlemci ve hafıza bulunur. Mikroişlemciyi bir bilgisayar olarak düşünebiliriz, çok çeşitli türde veri saklayabilme özelliğine sahiptir. Finans, ulaşım, sağlık, haberleşme gibi alanlarda kullanılır.

Peki, Tamamen Hassas Bilgilerin Olduğu Çipli Kartlar Nasıl Çalışır?

Elektronik kartın üzerinde her hangi enerji sağlayan pil veya benzeri bir mekanizma yoktur. Enerji doğrudan kart okuyucu üzerinden alınır ve sonra aktive olur. Güvenliği artırmak için aynı zamanda şifre gerekir. Mikroişlemci yalnız doğru şifre girildiği zaman aktivite olmaktadır.

Akıllı kartlar üzerinde bilgi depolayabilmektedir. Örneğin çeşitli bankaların, firmaların verdiği puan bilgileri, ya da bazı şirketlerin çalışanlarına vermiş olduğu yemek ücretleri kart üzerine yüklenir ve her seferinde merkezden sorgu yapılmadan kart üzerinden ücretler düşülür. Bazı akıllı kartları okuyucu uzaktan algılar ve bu kartlar temassız olarak adlandırılır. Bu kartlar toplu taşımacılıkta, otoyol geçişlerinde sıklıkla kullanılır.

Kamu kurumlarında ve şirketlere giriş-çıkışlarda kullanılan kartlar da temassız kartlardır. Kart iç katmanlarına yerleştirilmiş anten sayesinde okuyucuyla iletişime geçebilir. Temassız kartlar radyo dalgaları teknolojisiyle çalışır. Okuyucudan gönderilen radyo dalgalar kart içindeki antenle manyetik bir alan oluşturur. Cüzdanımızda uyur durumda olan kart bu manyetik alandan enerji alır ve çip devreye girer. Kart okuyucuyla çip arasında fiziksel temas olmadan bilgi alışverişi sağlanır, okuyuculardan gelen veri bilgisayar sistemiyle doğrulanır ve sistem geçişe onay verir.

YORUM EKLE