Tim Fonları İhracatçılara Sunuluyor

Son günlerde dövizde yaşanan dalgalanma sonrasında birçok kurumdan Türk Ekonomisi'ne destek hamlesi gelmeye devam ediyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi de bu konuda bir adım atarak, sahip olduğu Türkiye Tanıtım Grubu kaynaklarının bir bölümünü ve yedek akçeler, ihracat yapan firmaların kullanımına sundu. Bunun için geçtiğimiz günlerde Eximbank ile bir protokol yapıldı.

Tim Fonları İhracatçılara Sunuluyor

Protokol Geçtiğimiz Gün İmzalandı

Birkaç haftadan beri döviz üzerinden spekülatif bir biçimde yaşanan yükselme, ülkedeki birçok kurumun ekonomiye destek için yeni projeler geliştirmesini sağladı. Bu noktada özellikle ihracatın aksamaması adına harekete geçen Türkiye İhracatçılar Meclisi, almış olduğu karar ile hem yedek akçelerin hem de bir kısım kaynakların, ihracat ile ilgilenen firmalara kullandırılmasına karar verdi. Bu noktada Türk Eximbank ile TİM arasında bir protokol gerçekleştirildi. Mevcut protokol, Ticaretten sorumlu bakan Ruhsar Pekcan'ın da katılımı ile imzalandı. Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve TİM Başkanı İsmail Gülle, törende hazır bulundurlar ve açıklamalar yaptılar.

Ekonomiye Desteğimiz Sürecek

TİM Başkanı İsmail Gülle, konu ile alakalı olarak şunları söyledi; Ekonomimiz bir saldırı altında. Bunun siyasi nedenlerden dolayı yapıldığı çok açık. Doların yükselmesi de tamamen spekülatif bir durum. Fakat hepimiz üzerimize düşen görevi başarılı bir biçimde yerine getiriyoruz. Gereken cevabı bizden alıyorlar. Bu konuda hükümetimiz birçok tedbiri hayata geçirdi. Biz de bunlara gereken desteği vermek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sayın Cumhurbaşkanımız ekonomik anlamda bir seferberlik çağrısında bulunmuştu. Biz de hemen buna gereken yanıtı verdik. Döviz kurlarında oluşan yükselme nedeni ile ihracat yapan birliklerimizin zarar görmesini engellemek için onlarla koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bunun için fonların bir bölümünü ve yedek olarak tanımladığımız akçeler, Exibank aracılığı ile kullandıracağız. Böylelikle bu fonlar, ihracat ile uğraşan kişilere tam 10 kat şeklinde dönecek, dedi.

Hükümetimizin Arkasında Olmaya Devam Edeceğiz

Sözlerini sürdüren Gülle şunları kaydetti; biz normalde serbest bir ticaretten yanayız. Ancak gördüğünüz gibi uluslararası ticarette artık bir korumacılık söz konusu. Bunun yanı sıra ticaret anlamında savaşlar da başladı. Gümrük politikaları çerçevesinde duvarların korumacı bir şekilde yükseltildiğini görmekteyiz. Biz bunların taraftarı değiliz. Fakat ülkemize çok açık bir biçimde yapılan saldırı var. Bunu görmemezlik edemeyiz. Bundan dolayı hükümetimizin yapacağı her türlü hamlenin sonuna kadar arkasında duracağız, dedi.

Ticaret Bakanı Tüccarları Övdü

İmzalanan bu protokol ile alakalı olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi; Türkiye üzerinden spekülatif bir takım dalgalar yaratarak, farklı senaryolar çizmeye çalışıyorlar. Ancak bu durum, ülkemizin gerçekleri ile doku uyuşmazlığı yaşıyor. Ekonomik olarak yapacağımız atılımlar ve yeni adımlar ile göstergeler, çok istikrarlı bir çizgiye çekilecek. Böyle bir ortamda TİM tarafından yapılan mevcut hamle oldukça büyük bir önem taşıyor. Türk Eximbank ile yapılan sözleşme sonrasında ihracatçılar tam 10 kat geri dönüş elde edecekler. İş damlarımız bu noktada son derece akıllı, dedi.

Türk Exim Bank Genel Müdürü Protokolü Övdü

Protokolün taraflarından bir diğeri olan Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım da konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Yıldırım şunları söyledi; sektör içinde iki seneden beri faiz konusunda bir artışa gitmedik. Faizlerimiz halen aynı oranda. Maliyet konusunda da masrafları aşağıya çektik. TİM ile yaptığımız bu protokol ile örnek bir tavır sergilediğimizi düşünüyorum. Sektör ile tam bir kader birliği yaptık ve bu sayede ekonominin daha iyi bir hale gelmesine katkıda bulunacağız, dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER