Tarım Bakanından Hibe Müjdesi

Ekonomik olarak yeni bir konsept içine giren Türkiye, birçok farklı noktada devlet desteğini arttırmak istiyor. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tam 1274 projeye, maddi anlamda destek hibesi vereceklerini dile getirdi. Hibenin miktarı ise 245 Milyon TL olarak açıklandı.

Tarım Bakanından Hibe Müjdesi

İşletmelere Hibe Desteği

Ekonomik anlamda canlanmayı sağlamak amacı ile adeta seferber olan hükümet, bu konuda birçok farklı hamle yapmaya devam ediyor. Tarım Bakanı tarafından geçtiğimiz gün müjdesi verilen yeni karar ile beraber, Tarım alanında büyüme çıtası daha da yukarıya çekilmiş durumda. Bakan Pakdemirli, bu noktada yapmış olduğu açıklama ile AB Katılım Öncesi Kalkınma Programı çerçevesinde, sektörün çok ciddi bir biçimde destekleneceğini söyledi. Buna göre yapılan proje başvurularından 1247 tanesinin bakanlık tarafından onaylandığı ve proje sahibi işletmelere maddi anlamda hibe desteği verileceği açıklandı. Böylelikle 245 milyon TL tutarındaki destek, işletmelerin projelerini hayata geçirebilmesi için kullanılacak.

7 Farklı Alt Sektör Desteklenecek

IPARD II çerçevesinde başvuru çağrısı gerçekleştirilen projeler sonrasına bir değerlendirme yapıldı. Değerlendirme, Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından gerçekleştirildi. Bunun sonrasında ise 7 farklı alt sektöre hibe desteği verileceği açıklandı. Bu sektörle ise şöyle;

  • Desteklenecek ilk sektör arasında süs bitkileri yer almakta.
  • Bunun yanı sıra aromatik ve tıbbi bitkiler alanında da bir destekleme söz konusu olacak.
  • Tarımsal gelişim noktasında fide, mantar ve fidan üretim tesisleri, mevcut desteklenecek sektörler arasında yer aldı.
  • Bunlara ek olarak ise arı ürünlerinin üretim tesisleri ve arıcılık alanı da proje kapsamında bulunuyor.
  • Yöresel ürün ve zanaatkarlık sektöründe de bir ilerleme hedeflendiği için mevcut destekleme, bu sektör için geçerli olacak.
  • Rekreasyon faaliyetleri ve kırsal turizm sayesinde gelir elde etme planı yapan bakanlık, bu alanı destekleme kararı aldı.
  • Makine Parkları, bir başka desteklenecek sektör oldu.
  • Kültür balıkçılığının da bu kapsamda geliştirileceğini söylemek mümkün.

Tüm bu sektörler, 2011 senesinden beri desteklenmekte. Yeni proje ile mevcut sektörlere destek artarak devam edecek.

Tarım Sektörüne Büyük Miktarda Hibe

Bakan Pakdemirli, tarım sektöründeki destekleme ile alakalı olarak ise şunları ifade etti; projelere desteklerimiz artarak devam etmekte. Bugüne kadar tam 12 bin 377 proje, yapmış olduğumuz hibeler ile desteklendi. Bunun için 3.6 Milyar TL tutarında bir hibe sağladık. Mevcut hibeler sayesinde kırsal bölgelerde 9 milyar TL'yi bulan yatırımlar gerçekleştirildi. Böylelikle istihdam konusunda çok büyük bir mesafe kat ettik ve 60 bin kişi için iş imkanı sağladı. Bu projelere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni süreç içerisinde birçok farklı proje daha desteklenmesi için kapsama alındı. TKDK'ye bunun için sunulan projelerin, yakın bir zaman dilimi içinde hayata geçmesi amaçlanmakta, dedi.

Bu projeler ile alakalı olarak TKDK'ye ait olan resmi internet sitesine girebilir ve bu internet sayfasında yer alan projeler görüntülenebilir. Bunun yanı sıra desteklemenin hayata geçmesi, TKDK bünyesinde olan il koordinatörlükleri ile yapılacak sözleşmenin imzalanmasından sonra gerçekleşecek. Hibe sözleşmelerinin hayata geçmesi ile beraber tarımsal üretimde ve ilgili sektörlerde çok büyük bir gelişmenin yaşanması bekleniyor. Buna ek olarak, yıllardan beri yapılan desteklemelerde olduğu gibi istihdam sorununun da bu şekilde çözülmesi amaçlanmakta. Şu an için bir sayı verilmese de, projelerin hayata geçmesinden sonra on binlerce kişinin iş bulabileceği, istihdamın artacağı ve bu şekilde ekonomin de daha da canlanacağı dile getirilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER