Elektrik Tüketiminde Fiyatlandırma Değişiyor

Türkiye'deki elektrik tüketimi, hazırlanan bir proje ile yeniden fiyatlandırılacak. Buna göre Ekim ayı itibari ile yeni bir sisteme geçilecek. Bu sistem ile beraber, tarifeli bir kademe hayata geçmiş olacak. Özellikle dar gelire sahip olan ailelerin, yeni sistem ile korunacağını görmekteyiz. Çünkü çok az elektrik kullanan kişilere, düşük bir tarife uygulanacak. Bu noktada belli bir limitin koyulacağını görmekteyiz. 150 ya da 160 kilovatsaatin üzerine çıkanlar, yüksek fiyatlı olarak elektrik tüketecekler.

Elektrik Tüketiminde Fiyatlandırma Değişiyor

Döviz Kurundaki Dalgalanmadan Dar Gelirliler Korunacak

Son dönemde özellikle döviz kuru üzerinde birçok istikrarsızlık söz konusu. ABD ile yaşanan gerilimden sonra tamamen siyasi nedenler ile dolar üzerindeki kurun dengesizleştiğini görmek mümkün. Bunun yanı sıra petrol fiyatları konusunda da bir dalgalanma mevcut. Yaşanan bu gelişmeler ise hem elektrik hem de doğalgaz üzerinde yeni zamların habercisi olarak yorumlanmakta. Özellikle elektrik konusunda ne kadar tutarlı bir zammın olacağı çok merak ediliyor. Bu yüzden yeni dönem içerisinde elektriğe gelecek olan zammın, düşük gelire sahip aileler üzerinde baskı yaratmaması için yeni bir fiyatlandırmaya geçilmesine karar verildi. Mevcut fiyatlandırma, evlerinde çok fazla elektrik tüketmeyen ve belirlenmiş olan limitin altında kalan kişilerin, çok daha az ücretler karşılığında elektrik satın almasını amaçlıyor.

1 Ekim Tarihinde Yeni Fiyatlandırmaya Geçilecek

Mevcut ekonomik tablo içinde Eylül ya da Ekim aylarında elektriğe bir zammın gelmesi bekleniyor. Buna göre zammın olası etkilerini minimize etmek isteyen Enerji yönetimi, bu noktada teni bir sisteme geçecek. Mevcut sistemin temel mantığı ise dar gelirli olarak sınıflandırılan ailelerin korunması. Bu yüzden fiyatlandırma, çok fazla elektrik tüketmeyen kişilere büyük bir avantaj sağlayacak. Fiyatlandırma sisteminin kademeli bir yapıya sahip olacağı öğrenildi. Ayrıca bu yeni sistem, sadece konutlarda geçerli olacak. 1 Ekim ise sistemin hayata geçeceği tarih olarak belirlendi.

Hazırlıklara ise geçtiğimiz günlerde hızlı bir şekilde start verildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu olarak bilinen EPDK, Türkiye'de elektrik dağıtan tüm şirketler ile geçtiğimiz gün temasa geçti. Şirketlere, yeni sistem hakkında ayrıntılı bir biçimde bilgi verildi. Bundan dolayı hazırlıkların, yeni sisteme göre bir an önce tamamlanması istendi. Buna göre kademeli tarife anlamında herhangi bir sorun çıkmaması için teknik olarak düzenlemelerin yapılması direktifi verildi. Böylelikle elektrik dağıtımı yapan tüm şirketler, faturalama konusunda kullanmış oldukları sistemlerini tekrardan düzenlemeye başlayacaklar.

Sistem Şöyle Uygulanacak

Mevcut sistemin nasıl uygulanacağı ise en çok merak edilen konuların başında geliyor. Buna göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, tüketim miktarını henüz belirlemiş değil. Fakat bu konuda bazı tahminler var. Aylık limitin en az 150 en fazla ise 160 kilovatsaat olacağı söyleniyor. Eğer bir ay içinde belirtilmiş olan bu kilovatsaatin altında bir tüketim söz konusu ise daha düşük ücretli bir elektrik faturası gelecek. Genellikle çok yüksek olmayan gelire sahip ailelerin, gelecek olan zamdan bu şekilde daha az etkilenmesi bekleniyor. Buna ek olarak mevcut kilovatsaatin aşılması durumunda ise yüksek ücretli bir fiyat devreye girecek.

Yeni sistem sayesinde amaçlanan şeylerden birisi, ailelerin elektrik tüketiminde bir tasarrufa gitmesini sağlamak. Böylelikle ülkenin kaynakları daha iyi bir şekilde kullanılmış olacak. Türkiye'deki uzmanların yapmış olduğu araştırmalar, 100 metrekare büyüklükte bir mesken içinde hayatını devam ettiren ve 4 kişiden oluşan bir ailenin, aylık olarak ortalama 150 ya da 170 kilovatsaat arasında bir enerji tükettiğini gösteriyor. Bu durum, yeni sistemin büyük bir avantaj sağlayacağı iddialarını da güçlendirmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER