Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube videolarıyla kazanç sağlamak için öncelikle bir Youtube kanalı açılması gerekmektedir. Youtube’dan Para Kazanmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar.

Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan Para Nasıl kazanılır?

Youtube videolarıyla kazanç sağlamak için öncelikle bir Youtube kanalı açılması gerekmektedir. Youtube kanalı ya da hesabı açıldıktan sonra, hesabın monitize edilmesi gerekir. Monitize işlemi için Youtube ortağı olunması şartı aranır. Yani oluşturulan içerikler için Google’a reklam yerleştirme izninin verilmesi gerekmektedir.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

Youtube üzerinden Youtuber kazanç elde edilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde olmalıdır:

  • Hesabın para kazanmaya aktif hale getirilmesi için hesap özellikleri girilmelidir. Bu özellik, Türkiye Youtube özelliklerinde aktif olmadığı için öncelikle Youtube lokasyonunun değiştirilmesi gerekir. Kanalım yazısına tıklayıp, profil alanına girilir. Sağ tarafta yer alan düzenle sekmesi tıklanır ve yaşanılan şehir United States (Amerika) olarak değiştirilerek kaydedilir. Ardından www.youtube.com/account_monetization linki üzerinden hesabı etkinleştir alanı tıklanır. İşlemlere devam etmek için Google’ın hizmet kullanım şartlarının kabul edilmesi gerekir.
  • Hizmet kullanım şartları onaylandıktan sonra videolardan para kazan seçeneği belirir. Bu alan tıklandıktan sonra da yine başka bir sayfaya yönlendirilir.

İkinci adımdan sonra videoların altında hangi tür reklamların yer alacağını belirleyen seçenekler gelecektir. Bindirme yani overlay olarak geçen reklamlar videoların altında çıkan reklamlardır. Akış içi yani trueview reklamlar ise video başlamadan önce oynatılan reklamlardır. Yayınlanmak istenen video içeriklerine göre reklam tercihi yapılır ve bir reklamdan diğer reklama geçiş sağlanabilir.

  • Reklam seçimi yapıldıktan sonra artık kanal üzerinden para kazanılmaya başlanabilir.

Youtube Kanallarında Reklam Seçimi

Youtube para kazanma şartları içinde önemli olan şey, reklam seçimidir. Yayınlanmak istenen videonun içeriğine göre reklam seçimi yapılmalıdır. Örneğin bir hayvanın nasıl yakalanacağı ya da bir yemeğin nasıl yapılacağı gibi eğitici videolar yayınlanacaksa video izlenmeden önce çıkan reklam tercihinin yapılması daha doğru olacaktır. Ancak eğlenceli videolar yayınlanacaksa overlay videolar daha çok kazanç elde edilmesini sağlar. Gereken kazancın reklamlar üzerinden sağlanmadığı düşünülürse reklam ayarları değiştirilebilir. Youtube kazanç sorgulama ve reklamlardan ne kadar gelir elde edildiğini görmek için Adsense sayfası takip edilmelidir.

Youtube üzerinden önemli tutarlarda kazanç elde etmenin bir diğer şartı da hesabın itibarlı olması, yani fazla sayıda kişi tarafından izlenmesi gerekmektedir. Kanal kullanımında telifli içeriklerin yüklenmemesine ya da Youtube topluluk kılavuzu ilkelerinin ihlal edilmemesine dikkat edilmelidir. Yüklenen videonun altına hak sahibinin kötü içeriklere yorum yaparak yayınlaması da Google tarafından kanalın para kazanmaya kapatmasına bir nedendir.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Adsense Hesabı

Youtube para kazanma 2018 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi Adsense hesabıyla mümkün olmaktadır. Adsense hesabı olmayan kişiler; Google hesabı içinden oturum açtıktan sonra Adsense hesabı ile Youtube hesabı arasında ilişkilendirmeyi onaylamaları gerekmektedir. İlişkilendirme esnasında kişisel bilgiler istenir. Bilgiler, eksiksiz girildikten sonra tekrar Youtube sayfasına yönlendirilir ve Adsense hesabı aktif hale gelir.

Adsense hesabı üzerinde ödeme alabilmek için öncelikle belirlenen alt limitin doldurulması gerekir. Youtube para kazanma aktif etme işleminin yapıldığı Adsense hesabından para alabilmek için en az 100 Dolarlık birikim oluşmalıdır. Bir ay içinde bu birikime ulaşılmadığı zaman, kazanılan tutar bir sonraki ayın kazancına aktarılır. 100 Dolarlık alt limit elde edilene kadar aktarım devam eder. Tutar, 100 Dolar ve üzerine çıktığı zaman kullanılabilir.

Alt limitin hemen oluşabilmesi yayınlanan videoların popülerliğine bağlıdır. Dolayısıyla yapılan işlerin istikrarlı olması, yaratıcı olması, yapılan işlerin süreklilik arz etmesi kazanç sağlar. En yaratıcı fikirler çok kısa zamanda en popüler Youtube videosu haline gelebilmesi videonun hedef kitleyi doğru yakalamasına bağlıdır.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER