YÖK Başarı Bursu Nasıl Alınır? (YÖK Başvurusu Nasıl Yapılır?)

Yüksek Öğretim Kurumu, 47 lisans programında eğitim gören ve başarılı olan öğrencilere burs vereceğini açıkladı. YÖK Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖK Başarı Bursu Nasıl Alınır? (YÖK Başvurusu Nasıl Yapılır?)

YÖK Başarı Bursu Nasıl Alınır? (YÖK Başvurusu Nasıl Yapılır?)

Yüksek Öğretim Kurumunun yazılı olarak yapmış olduğu açıklamada, Yüksek Öğretim Kurumu Başarı Bursu'nun yeni eğitim öğretim döneminde de devam edeceği, başarı ortalaması olarak ilk üç sıra içerisinde olan ve akabinde kayıt yaptıran öğrencilere bursun verileceği açıklandı.

Hangi Bölümlerde Okuyanlara Başarı Bursu Verilecek?

Yüksek Öğretim Kurumunun yapmış olduğu açıklamada, belli bölümlerde okuyan öğrencilerin başarı burslarından yararlanacakları belirtildi. Bu bölümler sırasıyla; Temel bilimler programlarından Matematik, Kimya, Fizik ve biyoloji, Ziraat programlarından bitki koruma, bahçe bitkileri, gıda teknolojisi, bitkisel üretim ve teknolojileri, biyosistem mühendisliği, hayvansal üretim ve teknolojileri, organik tarım işletmeciliği, kanatsız hayvan yetiştiriciliği, tarım ekonomisi, süt teknolojisi, tarım makineleri ve teknolojileri mühendisliği, tarımsal genetik mühendisliği, tarımsal biyoteknoloji, tarımsal yapılar ve sulama, toprak bilimi ve bitki besleme, tarla bitkileri, tohum bilimi ve teknolojisi, zootekni ve ziraat mühendisliği bölümlerini kapsadığı açıklandı. Üniversitelerin orman programlarında ise orman endüstri mühendisliği, yaban hayatı ekolojisi ve yönetimi ile orman mühendisliği bölümlerini kapsayacağı belirtildi.

Su Ürünleri Programlarından Hangi Bölümler Başarı Bursu Alacak?

YÖK başarı bursu su ürünlerindeki birçok bölüm için de geçerli olacak. Bunlar; balıkçılık teknolojisi, su ürünleri mühendisliği, balıkçılık teknolojisi mühendisliği ve su bilimleri ve mühendisliği bölümlerini kapsıyor. Önceki yıllarda su ürünleri programlarını kapsayan bölümler bu burs dışında kalırken yeni eğitim ve öğretim döneminde su ürünleri programları da YÖK başarı bursu kapsamında değerlendiriliyor. Su ürünleri haricinde yer bilimleri programlarındaki birçok bölüm için de YÖK başarı bursu uygulanacak. Bu bölümler sırasıyla; jeofizik mühendisliği, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, yer bilimleri mühendisliği bölümlerine, hidrojeoloji mühendisliği, astronomi ve uzay bilimleri ve veteriner fakültelerine bu hizmetin verileceği açıklandı.

Verilecek Bursun Miktarı Ne Kadar?

Yeni eğitim ve öğretim döneminde YÖK başarı bursu almak için 47 lisans programını kapsayacak şekilde düzenlendi. YÖK başarı bursu kapsamında 12 ay boyunca öğrencilere 700 Türk Lirası YÖK başarı bursu verileceği belirtildi. Bölüm ve program sayısının artış göstermesi ile birlikte yararlanacak olan öğrenci sayısında da artış gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER