Teknoloji Çocuğun Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Teknolojinin baş döndürücü bir şekilde gelişmesi, birçok avantajı insan oğluna sunuyor. Fakat çocukların dil gelişimi konusunda, teknolojinin yarardan çok zarar getirdiğini söylemek mümkün. İlkokul aşamasındaki çocukların dörtte birlik bir kısmının doğru ve anlaşılır bir cümle kuramaması, uzmanları bu konuda bir araştırma yapmaya sevk etti. Yapılan araştırmalar sonrasında, yaşanan mevcut olumsuzluğun temel nedeninin teknolojik cihazlar olduğu anlaşıldı.

Teknoloji Çocuğun Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Araştırma İngiltere'de Yapıldı

Teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi her zaman en çok merak edilen konuların başında gelmiştir. İngiltere'de ilkokula başlayacak olan çocukların cümle kurmada sıkıntı çekmesi, uzmanların bir takım araştırmalar yapmasına neden oldu. Bu noktada gerçekleştirilmiş olan araştırmalar ve çalışmalar, hem bilgisayarın hem de televizyonun çocuklar üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğu yargısını güçlendirdi. Buna göre çocukların, mevcut cihazların önünde çok vakit harcaması, onların dil gelişimini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

İngiltere Eğitim Bakanlığı Durumdan Rahatsız

Ortaya çıkan mevcut sonuçlar, özellikle İngiltere Eğitim Bakanlığı'nın rahatsız olmasına neden oldu. Bu konuda bakanlık sekreteri olan Damian Hinds, teknoloji konusunda kullanımın artık durması gerektiğini söyledi. Bu yüzden ailelere de çok büyük bir iş düştüğünü belirtti. Buna göre İngiltere'de 4 ve 5 yaşında olan çocukların yaklaşık yüzde 28'lik bir bölümü konuşma ve cümle kurma noktasında sıkıntı yaşıyor. Konu hakkında konuşan Eğitim bakanı sekreteri Hinds şunları ifade etti; yapılan araştırmalar, gerçekten çok büyük bir skandal ile karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Bu yaşa gelmiş çocukların doğru bir biçimde cümle kuramaması, en basit kelimeleri bile ifade edememesi, ilerde çok büyük bir sorunlar ile karşılaşacağımızı bize göstermekte. Bu duruma şimdiden bir müdahalede bulunmazsak, gelecekte çok daha büyük sıkıntıların yaşanacağını düşünüyorum. Bundan dolayı herkese çok büyük bir görev düşüyor. Eğitim bakanlığı olarak mevcut çocukların sayısını yarıya düşürme konusunda garanti veriyorum, dedi.

Ailelere Çok Büyük Bir İş Düşüyor

Konuşmalarına devam eden Hinds, sözlerine şöyle devam etti; yakın bir zaman içinde eğitim zirvesi düzenleyeceğiz. Bu zirve ile birçok sorunun çözülmesini amaçlıyoruz. Zirveye aileleri de davet etme niyetimiz var. Ailelerin, çocuklarına çok ilgi göstermelerini gerçekten taktir ediyoruz. Ancak karşı karşıya kaldığımız sorun büyük olduğu için mutlaka profesyonel bir yardımın olması gerekmekte. Bunun yanı sıra mevcut zirve içinde hem teknoloji hem de işletme gibi sektörlerden birçok kişi bulunacak. Bunun yanı sıra medya kuruluşları da zirvedeki yerini alacak. Bu organizasyon ile birlikte, çocukların yeni kelimeleri nasıl okuyabileceği ve okuma alışkanlıklarını nasıl kazanacaklarını tartışacağız. Bu noktada ailelerin çok daha iyi bir biçimde çocuklarını teşvik etmesi gerekiyor. Çocuklar, zamanın çok büyük bir bölümünü ekran karşısında geçiriyor. Bu konuda bizim de doğal olarak bir takım endişelerimiz mevcut. Aileler, bilinçli bir biçimde buna müdahale ederek, durumu pozitif yönde değiştirebilirler.

Yapılan bir araştırma, çocukların küçük yaşta okuma ve cümle kurma problemi çekmesinin, ilerleyen yıllarda onların işsiz kalmasına neden olduğunu gösteriyor. Bu durum İngiltere'de çok yaygın bir biçimde görülmekte. Bunun yanı sıra İngiltere'deki eğitim sistemi içinde yaşanan bir takım eşitsizlikler, çocukların yetişmesinde negatif bir etki ortaya koymakta. Özellikle koruma altındaki çocukların, matematik, okuma ve yazma gibi işlemler konusunda yeterince kabiliyetli olmaması, durumun vahametini göstermesi açısından çok önemli. Bu yüzden İngiltere Eğitim Bakanlığı, mevcut sorunların tam olarak çözülebilmesi adına adeta büyük bir seferberlik başlatmış durumda. Bu noktada bir planlama söz konusu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER