Öğretmen Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

Öğretmen Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

Öğretmen Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır? Emekli sandığı hizmet birleştirme işlemi, erken emekli olabilme imkanının önünü açan hizmetlerden biridir. Kişiler birçok kurumlarda çalışabilmektedir. Meslek hayatları boyunca birden fazla kuruma bağlı olarak çalışan kişiler, emeklilik hesabı yaparken son çalıştığı kuruma göre değerlendirilmektedir. Hizmet birleştirmesi işlemiyle, önceden çalıştıkları kurumdaki gün sayıları da saydırılmaktadır. Bu şekilde emeklilik hesaplaması yapılırken önceden çalışılan günler de tek bir kurumda hesaba katılır. Hizmet birleştirme işlemi yapılabilmesi için bazı koşullar bulunur. Bu koşulları yerine getiren kişiler kolayca hizmet birleştirmesi yapabilmektedir

Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğretmen hizmet birleştirme dilekçesi için gerekli belgeleri tamamlamanız halinde, hizmet birleştirmesi talebinde bulunmanız mümkün olacaktır. Hizmet birleştirme talebinde bulunan kişiler, hizmet birleştirme dilekçesini en çok hizmet verdiği kuruma ya da bulunduğu son kuruma vermektedir. Ancak öğretmenler hizmet birleştirmesi yapmak istediğinde dilekçelerini Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne vermelidir. Bu dilekçede daha önce çalışılan kurumlardaki hizmetlerinin birleştirilmesi talep edilir. Dilekçe verilirken Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hizmet dökümü de alınmalıdır. Başvuru sahibi, başvurusunu gerçekleştirmeden önce ödenmemiş prim borcu varsa ödemelidir. Aksi takdirde hizmet birleştirme talebi reddedilecektir. Memuriyet öncesi hizmetlerini birleştirenler çok daha erken olabilmektedir. Hizmet birleştirme dilekçesi 2018 yılında da nasıl hazırlandığı merak edilen belgelerdendir.

Hizmet Birleştirmesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Hizmet birleştirme işleminin gerçekleştirilmesi için birtakım evraklar gereklidir. Bu belgelerin neler olduğunu önceden öğrenerek hazırlamak size hız ve kolaylık sağlayacaktır. MEB hizmet birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabını arayanlar, hizmet birleştirme için gerekli evrakların neler olduğunu bilmelidir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Öğretmenin eskiden görev yaptığı okuldan alacağı belge
 2. İstenen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasıyla teslim edilecek dilekçe
 3. Özel okul, dershane, kreş ve eğitim kurumlarında yönetici veya öğretmen olarak görev yaptığını gösteren hizmet dökümünün aslı
 4. Ücretli öğretmenlikleri kasabada veya köyde geçmiş olan öğretmenler puanlarını etkiler. Bu bilgi mutlaka formda belirtmelidir.

Tüm bu belge ve bilgiler hizmet birleştirme için oldukça önemlidir. Önceden ödenmemiş prim borcunuz varsa, tüm bu belgeler bulunsa da işleminiz gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple mutlaka ödenmemiş prim borçlarınızı ödemeniz gerekir.

MEB Birleştirme Yönetmeliği:

Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatı içerisinde yer alan Sosyal Güvenlik kurumlarına bağlı olarak hizmetlerin birleştirilmesi hakkında kanundur. 2829 sayılı kanunda hizmet birleştirme yönetmeliğine yer verilmiştir. Bu kanunda geçen sosyal güvenlik kurumları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Emekli sandığı
 2. Bağkur
 3. Sosyal Sigortalar Kurumu
 4. 506 sayılı kanuna göre kurula geçici emekli sandıkları

MEB hizmet birleştirme yönetmeliği içerisinde bulunan, kurumlar arasındaki hizmet birleştirme işlemine dair detaylar erken emekliliğin önünü açmaktadır.

Hizmet Birleştirme Hesaplanmasında Dikkate Alınan Puanlar:

Hizmet birleştirme hesaplaması yapılırken birçok etken dikkate alınır. Bilindiği üzere hizmetlerin puanları, çalışılan bölgelere ve durumlara göre değişiklik göstermektedir. Puan hesaplamasında dikkat edilen konular şu şekilde sıralanabilir:

 1. Devlet memuru olarak geçirilen süreler,
 2. Özel öğretim kurumlarında öğretmen ya da yönetici olarak geçirilen süreler,
 3. Diğer Personel Kanunları kapsamında geçirilen süreler,
 4. Askerlikte geçen hizmet süreleri

Tüm bu süreler ve statüler, hizmet birleştirmesi hesaplamasında dikkate alınır. Bu durumlardan birini taşıyorsanız ya da süreleri belirtmeniz gerekliyse dilekçenizde mutlaka buna yer vermelisiniz. Bu durumlar dikkate alınmazsa, hakkınız olan bazı imkanlardan feragat etmiş olursunuz. Bu da sizin daha geç emekli olmanıza ya da daha az emeklilik maaşı almanıza sebebiyet verebilir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER