Geleceğin Meslekleri Dikkat Çekmekte

Üniversite eğitimi almak isteyen ancak henüz hangi mesleği seçeceğine karar veremeyenler, birçok değişik mesleğe yönelebilirler. Dünyamızın dijital bir çağa girdiği şu dönemde, geleceğin mesleği olarak tanımlanan farklı uzmanlık alanları mevcut.

Geleceğin Meslekleri Dikkat Çekmekte

Bu Meslekler Gelecekte Çok Popüler Olacak

Meslek sahibi olmak, hayatı idame ettirmek ve kariyer basamaklarını çıkarak sosyal statüye erişmek noktasında son derece önemli. Sevilen bir meslekte çalışmak ise ruhsal anlamda kişileri tatmin ediyor. Ancak günümüzde değişen şartlar, teknolojinin gelmiş olduğu nokta ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, popüler meslek listelerini de değiştirmekte. Özellikle teknolojiye daha dönük olan uzmanlık alanlarının, yakın bir gelecek içinde çok büyük bir ilgi göreceği tahmin ediliyor. Buna göre geleceğin meslekleri olarak tanımlanan iş kolları şu şekilde;

Robotik ve Yapay Zeka: Uzun yıllar boyunca filmlerde izlediğimiz ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz yapay zeka, artık gündelik hayatın bir parçası olmuş durumda. Bundan dolayı mevcut alan oldukça büyük bir ilgi görüyor. İlerleyen dönemlerde robotların insan hayatına çok daha etkin bir biçimde katılacağı hesaplandığı zaman bu mesleği şimdiden popüler bir hale getirmiş durumda. Robotların kendi aralarında yapacakları koordinasyonlar, ortak bir biçimde çalışabilmeleri ve değişik uygulamalar üzerinde gösterdikleri performans, bu meslek grubunun uzmanlık alanına girer.

Epidemiyoloji: Bu kavram, aslında Tıp bilimi bünyesinde yer alır. Son derece geniş bir çalışma alanına sahiptir. Buna göre Epidemiyoloji, her türlü saplık sorunu, yaşanan kazalar ve geçirilen hastalıklar ile alakalı olarak araştırmalar gerçekleştirir. Buradan hareketle mevcut olayların hangi zaman aralıklarında ve ne kadar sıklıkla vuku bulduğunu öğrenir. Toplumların hangi katmanında, neden ve nasıl ortaya çıktığı, bu mesleğin ilgi alanına girer. Böylelikle olumsuzlukların minimum bir seviyeye indirilmesi hedeflenir.

Genetik ve Moleküler Biyoloji: Birçok farklı organizmanın yaşadığı bilinen bir gerçektir. Her organizmanın kendisine özel bir sistemi ve yapısı bulunur. Bunların birbirleri ile arasındaki ilişkiyi inceleyen meslek grubu Genetik ve Moleküler Biyoloji olarak tanımlanır.

Veri Güvenliği Uzmanlığı: Teknolojinin en büyük getirilerinden birisi, sosyal medya hesaplarının çok sık bir şekilde kullanılmasıdır. Bu durum, kişisel veriler gibi bir kavramın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra dijital çağ içerisinde verilerin saklanması ve depolanması çok büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden veri güvenliği uzmanlığı, bilgilerin hangisinin gizli olacağı noktasında faaliyet gösterir. Ayrıca hangi bilgilerin imha edileceği de bu mesleğin uzmanlık alanı olarak tanımlanmıştır.

Veri Analizi Uzmanlığı: İnternetin yaygın olduğu dijital çağ içerisinde, veri analizi yapmak çok büyük bir uzmanlık olarak tanımlanır. Bundan dolayı veri analizi uzmanlığı son derece özel bir meslektir. Gelecekte bu meslek, büyük olarak tanımlanacak veriyi başarılı bir biçimde analiz edebileceği ve bu alanda yeni kişilerin yetiştirilebileceği noktasında faaliyet gösterecektir.

Gerontoloji ve Geriatri Uzmanlığı: Yaşlılık dolayısı ile bir takım hastalıkların ortaya çıkması artık kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu durum ile direkt olarak etkilenen Gerontoloji ve Geriatri Uzmanlığı, aynı zamanda hem yaşlanma üzerinden sosyolojik, biyolojik ve ekonomik değerlendirme ile araştırmalar da yapar.

Bulut Hesaplama Uzmanlığı: Bulut teknolojisi son dönemde çok sık kullanılmıştır. Bir depolama mantığına göre tasarlanan bu sistem, uzmanlık ister. Bulut hesaplama uzmanlığını bu noktada, çok popüler bir hale geleceğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Giyilebilir Teknoloji Uzmanlığı: Teknolojik aletlerin giyilebilir özelliğe sahip olması, bu mesleği çok ilgi gören bir uzmanlık haline getirecektir.

Aktüerya Uzmanlığı: Risk analizi yapmak hem maddi hem de manevi anlamda olabilir. Emeklilik, hırsızlık, kaza, hastalık gibi konularda Aktüerya uzmanlığı ön plana çıkar.

Robot Koordinatörlüğü: Gelecekte hayatın bir parçası olacak robotlar, tamir ve bakıma ihtiyaç duyacaktır. Robot koordinatörlüğü bu anlamda dikkat çekici bir meslektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER