Yurtdışından E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yurtdışından E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yurtdışından E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Yurtdışından e-Devlet şifresi alma işlemi de, yurt içinde şifre almak kadar kolay. E-Devlet, vatandaşlara birçok işlemi rahatlıkla halledebilme olanağı sunuyor. Birçok bakanlık ve kuruşla ortak çalışan e-Devlet kapısına her gün yeni bir hizmet daha ekleniyor. Bu hizmetlerin hepsi günlük hayatta çeşitli prosedürlerle yürütülen işlemleri, birkaç dakikada halledebilmek amacıyla sunuluyor. E-devlet şifresi alma adımından sonra, tüm imkanlardan faydalanabiliyorsunuz. PTT şubeleri ve müdürlüklerince verilen e-Devlet şifrenizi konsolosluklar ve büyükelçiliklerden yurtdışında almanız mümkün. Yurt içinde de yurtdışında da şifre alma talebiniz hızla hallediliyor.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi alarak birçok işleminizi elektronik olarak halledebilirsiniz. E-Devlet şifresi nasıl alınır sorusu, bu sistemin kullanılmasının yaygınlaşmasıyla sıkça sorulur oldu. E-Devlet şifresi alabilmek için PTT şubelerine şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Şahsen başvuru yapmanın güvenlik açısından anlamları var. E-devlet resmi olarak her türlü işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir portal olduğu için, bu sisteme girişinizi sağlayan şifreyi kendiniz almanız da önem taşıyor. Şifre alma işleminizi kendiniz gerçekleştirmelisiniz ve şifreyi kimseye vermemelisiniz. E-Devlet şifresi alırken 2 TL ücret talep edilecektir. Bu ücretin tahsilatı PTT tarafından gerçekleştirilir. Kapalı zarfta verilen şifrenizi dilediğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz. Bu süreç kapsamında çalıntı, kaybolma ve unutma işlemi gerçeklemediği takdirde sizden başka bir ücret talep edilmeyecektir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Yenilenir?

E-Devlet şifremi unuttum, ne yapmalıyım sorusu sık karşılaşılan sorulardandır. Bu durum bilinenin aksine kolaylıkla çözüme kavuşturulur. E-Devlet sistemine giriş yaptığınızda önemli adımlardan biri cep telefonunuzu ve mail adresinizi doğrulamaktır. Bu doğrulama işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde şifre yenileme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz. Doğrulama işlemini gerçekleştirmediyseniz, şifrenizi yenilemek için PTT şubelerine ya da müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Burada şifre yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Şifre yenileme talebi 3 farklı durumda görülür:

  1. Şifreyi unutmak
  2. Şifrenin çalınması
  3. Şifrenin kaybolması

Tüm bu durumlar yaşandığında şifrenizi yenilemeniz gerekecektir. Başlangıçta e-Devlet şifresi almak için PTT sizden 2 TL ücret tahsil eder. Ancak şifrenizi yenilemek istediğinizde PTT’ye gittiğiniz zaman size tekrardan kapalı zarfta bir şifre verilir. Bu şifrenin ücreti artık 4 TL olarak alınır ve tüm yenileme taleplerinizde de artık 4 TL tahsil edilecektir. Ancak önceden cep telefonunuzu ve mail adresini doğruladıysanız, e-Devlet üzerinden şifremi unuttum bölümüne tıklayarak kolayca şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi kimseyle paylaşmamanız güvenliğiniz ve mahremiyetiniz açısından önem teşkil eder.

Yurtdışından E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet girişi için sizden istenen şifreyi sadece yurt içinde değil yurt dışından da almanız mümkündür. Bu işlem konsolosluklar ve büyükelçilikler tarafından kolaylıkla gerçekleştirilir. Üstelik yurt içinde PTT’nin talep ettiği ücreti elçilikler ve konsolosluklar istememektedir. Yurt dışında bulunan kişiler de e-Devlet’in tüm hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Büyükelçiliklerden veya konsolosluklardan randevu alarak şifre alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Şifreniz size yurt içinde olduğu gibi kapalı bir zarf içinde verilecektir. Burada da şifrenizi hiçbir elçilik ve konsolosluk görevlisiyle paylaşmamanızı öneririz. Sadece bu görevlilerle değil e-Devlet şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekir.

E-Devlet Hizmetleri Nelerdir?

E-Devlet kapısı üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi, mobil uygulamayı indirerek de site üzerinden yapabileceğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet hizmetleri her geçen gün artmakta ve profesyonelleşmektedir. Bu hizmetlerin gruplandırması hizmetin alakalı olduğu birime göre yapılır. Örnek olarak haciz işlemlerini görüntülemek için Maliye Bakanlığı kategorisine bakmalısınız. E-Devlet üzerinden resmi bilgi ve işlemlerinizin hemen hemen hepsini gerçekleştirmeniz mümkündür. Askerlikten soyağacı bilgisine kadar birçok hizmete hem site hem de mobil uygulamayla ulaşabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER