Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Vergi borcunu yapılandırmak, vergiye ilişkin para cezalarının, sigorta primlerinin, sosyal destek primlerinin ve bunlara uygulanan faizlerin yapılandırılması işlemidir.

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Vergi borcunu yapılandırmak, vergiye ilişkin para cezalarının, sigorta primlerinin, sosyal destek primlerinin ve bunlara uygulanan faizlerin yapılandırılması işlemidir. Trafik cezalarından vergi usulsüzlüklerine kadar birçok borcu kapsayan vergi borcu yapılandırması, borcun 6, 9, 12 ve 18 ay gibi vadelerde taksitlendirilmesine dayanmaktadır.

Öncelikle vergi borcunun sorgulanması gerekmektedir. Borç sorgulandıktan sonra hangi vergi mahkemesine borç söz konusuysa tüketici vergi dairesine başvurulmalıdır.

Yapılandırma kapsamına giren vergiler şunlardır:

  • Motorlu taşıt vergi borcu,
  • Trafik cezaları,
  • İdari para cezaları,
  • Beyan edilmemiş kazançlar,
  • Vergi aslına karşı yapılmış usulsüzlükler.

Vergi borçlarının yapılandırma işlemini üstlenecek olan kurumlar şunlardır:

  • Maliye Bakanlığı
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • İl Özel İdareleri
  • Belediyeler.

Borçlarını yapılandırmak isteyenler yukarıdaki kurumlardan sorgulama işlemlerini yaptıktan sonra borçlarının yapılandırmaya uygun olup olmadığını tespit ettirmelidir.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu yapılandırma işlemine başlamadan önce borç sorgulama yapılması gerekmektedir. Vergi dairesine maaş bordrosu ile giderek ne kadar vergi ödeneceğinin öğrenilmesi de seçenektir. Ancak E Devlet şifresi ile E Devlet Kapısı sisteminden vergi borcu sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de vergi borcu sorgulanabilmektedir. GİB internet sitesinde T.C kimlik bilgilerinin yanında anne, baba, eş veya çocuğun T.C kimlik numarası girilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda anne kızlık soyadından iki harfi girdikten sonra güvenlik kodunun da doğru girilmesi ile sorgulama sayfasına ulaşılabilmektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplamadan emlak vergisi ödemeye kadar birçok işlem artık T.C kimlik numarası ile yapılabilmektedir.

Vergi Borcu Yapılandırma

İçinde bulunduğumuz dönemde tüm devlet alacaklarının yeniden yapılandırılması ve faizlerin affedilmesi söz konusudur. Bu kapsamda öğrenim kredisi borçları, belediyeye ait olan borçlar ile birlikte emlak vergisi borçları, çevre temizlik vergisi borçları ve ayrıca trafik cezası borçları yapılandırılmaktadır. Faizlerin silinmesi ile birlikte anapara taksitlendirilerek ödenebilecektir.

Borç sorgulama yapıldıktan sonra hangi vergi dairesine ne kadar borcu olduğunu öğrenen vatandaş, tüketici vergi dairesine bir dilekçe ile başvurmalıdır. Dilekçe yazarak kuruma teslim etme dışında posta yoluyla da dilekçeler teslim edilebilmektedir. İnternet aracılığıyla da dilekçenin iletilmesi sağlanabilmektedir. İnternet üzerinden

Borç taksitlendirme işlemi yalnızca Vergi Dairesi tarafından yapılmaktadır. Başka herhangi bir kurum söz konusu yapılandırma işlemlerini yapmamaktadır. İlk taksitler Eylül 2018 tarihinde ödenmeye başlanacaktır

Yapılandırmaya tabi olduktan sonra ödenmesi gereken ilk 2 taksit önem arz etmektedir. İlk iki taksit ödenmez veya ödenmesi gereken miktardan az ödeme yapılması halinde borçluların yapılandırma hakkı sona ermektedir. Buna istisna olarak, taksit miktarının % 10’unu geçmeyecek şekilde eksik ödeme yapılırsa yapılandırma hakkı devam etmektedir. Ancak ödenmesi icap eden vade içerisinde birden fazla taksit ödenmemiş veya ödeme eksik yapılmışsa yapılandırma hakları kaybedilmektedir. Zaten süresinde ödenmemiş borçların gecikme zamlarının da yapılandırılmaya tabi tutulduğu göz önünde bulundurulursa, doğal olarak tekrardan yapılacak bir gecikme kabul edilmemekte ve kanunlardan yararlanma hakkı ortadan kaldırılmaktadır.

E Devletten Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Sorgulama işlemi yapıldıktan ve yapılandırma gerçekleştirildikten sonra vergi borcu ödeme işlemi artık E Devlet Kapısı ile de yapılabilmektedir. Yalnızca T.C numarası ve PTT’den alınacak E Devlet şifresi ile vergi borcu ödenebilmektedir.

E Devlette Gelir İdaresi Başkanlığı bölümünde toplamda 52 farklı işlem yapılabilmektedir. Vergi borcuyla ilgili sorgulama ve ödeme işlemleri yapılabilecek alt hizmetlerinden bazıları şunlardır:

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER