E-Devlet’ten Ceza Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet’ten Ceza Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası sorgulama artık e-devlet kapısı üzerinden yapılabiliyor. Aracınızın plakasından bir cezası olup olmadığını hızlıca kontrol edebilirsiniz. Aracınıza ait bir cezanın olup olmadığını öğrenmek için e-devlet kapısının yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi trafik sorgu sayfasına ulaşarak işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Plakadan trafik ceza sorgusu yapabilmek için iki seçeneğe sahipsiniz.

Bunlardan ilki dilerseniz e-devlet kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetlerden ya da hizmet arama sekmesinden, Emniyet Genel Müdürlüğü ‘’araç plakasına yazılan ceza sorgulama’’  kutucuğuna tıklayarak araç plakanız ve TC kimlik numaranız ile sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden ‘’araç ceza sorgulama sistemi’’ ekranına ulaşarak; ad-soyad, doğum tarihi ve TC kimlik numarası girerek aracınıza ait cezalar gösterilecektir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde detaylı bir biçimde aracınızın sahip olduğu tüm cezalar size gösterilecektir. Eğer isterseniz araç plakasına yazılan cezanın yanında sürücü belgesine yazılan ceza ve otoparka çekilen araç cezaları içinde bu sorgulama ekranlarını kullanabilirsiniz. Bu iki uygulama sayesinde araçlarının hangi otoparkta olduğu ve sürücü belgelerinde herhangi bir cezanın olup olmadığı durumları da kontrol edilebiliyor.    

E-Devletten Sorgulanan Diğer Hizmetler Nelerdir?

 Bildiğiniz gibi e-devlet kapısı sistemi üzerinden birçok hizmete ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmetlerden tabiri caizse en hayat kurtaranları; trafik cezası, dava dosyası, vergi borcu, öğrenci belgesi sorgulama vb. Cezalarınızı ya da durumunuzu gösteren bu belgeler hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardır. Bu hizmetlerin bazılarını sıralayacak olursak;

 • SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Öğrenci belgesi sorgulama
 • Askerlik durum belgesi sorgulama
 • Dava dosyası sorgulama
 • Vergi borcu sorgulama
 • Mobil hat sorgulama
 • Trafik ceza sorgulama
 • Yurtiçi seçmen kaydı sorgulama
 • Kyk geri ödeme kredi borcu sorgulama

Gibi daha bunlara benzer binlerce sorgulama ve belge talebi hizmetleri, e-devlet kapısı üzerinden bizlere sunulmaktadır. Bu hizmetlerin e-devlet kapısı üzerinden vatandaşlara sunulması zamandan çokça tasarruf etmemizi sağlamakla kalmıyor aynı zamanda dilediğimiz belgeye kolayca ulaşmamıza yardımcı oluyor.

Trafik Cezasında İndirim Var mı?

Araç sahipleri tarafından çokça merak edilen konuların başında şüphesiz trafik cezası indirimleri geliyor. E-devlet kapısı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden kontrol ettiğinizde herhangi bir cezayla karşılaşırsanız ödemek için acele edin. Trafik cezasına sahip kişiler eğer indirimden yararlanmak isterlerse erken ödeme yaptıkları taktirde %25 erken ödeme indirimine tabii tutulacaklardır. Bu indirimden yararlanmak için ceza kesildikten en çok 15 gün içerisinde trafik cezası ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Eğer ödemekte geç kalırsanız da %5’lik bir gecikme zammıyla karşılaşabilirsiniz.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Kayıtlı olan ikametgâh adresinize ulaştırılan yani tebliğ edilen trafik cezanızı belirlenmiş birden fazla noktadan ödeyebilmeniz mümkündür. ‘’Trafik cezamı nerelerden ödeyebilirim derseniz?’’ işte ödeyebileceğiniz yerler şunlardır;

 • Vergi dairesinden
 • PTT şubelerinden
 • Gelir İdaresi Başkanlığı ve
 • Anlaşmalı bankalar

Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek ödemenizi yapabilirsiniz. Eğer ödemenizi nakit olarak yapmak isterseniz size en yakın vergi dairesinden veya PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz. Kredi Kartı ile ödeme gerçekleştirmek istediğinizde ise anlaşmalı bankalar ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Cezamı Nasıl Öderim?

İnternetten sorguladığınız trafik cezanızı yine internet üzerinden hemen ödemek isterseniz sadece beş dakikalık bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden motorlu taşıt işlemleri sayfasından kredi kartı ile ödeme seçeneğini işaretledikten sonra kredi kartı bilgileriniz ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetleri vasıtasıyla ödeme yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER