E-Devlet’ten Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

Vergi borcu sorgulama, 4B borç durumu, borç ve alacak durumu vb. daha birçok ihtiyacınız olan borç sorgulama ekranına e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. E-devlet kapısının vatandaşlarına sunduğu sayısız hizmet mevcuttur. Bu hizmetlerden borç sorgulama ekranlarına vatandaşların bir tıkla ulaşabilmeleri, e-devlet kapısı hizmetinin, kullanıcı sayısının her geçen gün biraz daha artmasının nedenleri arasında rahatlıkla gösterilebilir. E-devlet birçok kamu kurum ve kuruluşuyla entegre olarak aldığı bilgileri, vatandaşlarına güvenilir ve hızlı bir biçimde sunmaktadır. E-devletten borç sorgusu yapabileceğiniz bazı kurum ve hizmetler şunlardır;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı/ Vergi borcu sorgulama
  • Sosyal Güvenlik Kurumu/ 4B borç durumu
  • Sosyal Güvenlik Kurumu/ Genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulama
  • Borç ve alacak sorgulama
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı/ Katkı kredisi geri ödeme sorgulama

Vatandaşların en çok kullandığı ve merak ettikleri e-devlet borç sorgusu yapabileceğiniz kurum ve hizmetlerin sayısını arttırmak mümkün. Örneğin mahalli yerinden yönetim kuruluşları ve belediyeler tarafından sunulan tahakkuk bilgileri sorgulama hizmetine e-devlet kapısı üzerinden ulaşma imkânı da tüm vatandaşlara sunulmuştur. Bu ve benzeri birçok sorgulama ekranına e-devlet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.  E-devlet miras sorgulama ve altsoy üstsoy bilgileri sorgulama ekranları da en çok talep gören e-devlet kapısı sorgulama hizmetleri arasında gösterilebilir.

E-Devlet Miras Sorgulama İçin Neler gerekli?

E-devlet’te, vatandaşlar tarafından en çok kullanılan hizmetlerin başında e-devlet miras sorgulama gelmektedir. Peki, ‘’adıma miras var mı, nasıl miras sorgusu yapabilirim?’’ derseniz bunu öğrenmek çok kolay. E-devlet üzerinden miras sorgulamasının nasıl yapılacağından bahsetmeden önce ufak bir uyarıda bulunalım. Bu sistem üzerinden sadece 1990 yılı ve sonrasında gerçekleşmiş ölüm sonrası miras belgeleri ve haklar sorgulanabilecek. ‘’Veraset ilamı’’ başlığıyla kullanıcılara hizmet veren miras sorgula ekranına giriş yapabilmek için öncelikli şart bir e-devlet kapısı şifresine sahip olmaktır. TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra ‘’veraset ilamı’’ ekranına ulaşmanız gerekli. Ardından 1990 yılı ve sonrası için geçerli olarak miras bırakanın TC kimlik numarası belirlenen kutucuğa yazıp sorgula butonuna tıklayarak miras bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Veraset ilamı sorgusunun yanı sıra alt – üst soy bilgilerinizi öğrenmenizde e-devlet kapısı üzerinden mümkün.

E-Devlet Soyağacı Öğrenme?

2018 yılında hizmet vermeye başlayan bu uygulama ile e-devlet belki de kurulduğu tarihten itibaren gördüğü ilgiden daha fazla bir ilgiye maruz kaldı. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya sunduğu bu hizmet halk arasında e-devlet soyağacı sorgulama olarak bilinse de asıl adı alt – üst soy sorgulama olarak vatandaşlara hizmet vermektedir. 1800’lü yıllara kadar ailenizin en eski fertlerinin, doğum yerlerini ve medeni durumlarını görebilmeniz bu uygulama ile mümkün. Alt – üst soy bilgilerinizi sorgulamak isterseniz yapmanız gereken oldukça basit; e-devlet kapısı uygulamasına TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsünden ya da arama kutucuğundan ‘’soyağacı’’ veya ‘’alt- üst soy’’ olarak arama yaparak soyağacı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz yazdır seçeneğini kullanarak alt – üst soy bilgilerinizi materyale dönüştürerek saklayabilirsiniz.

E-Devlete Giriş:

Devletin internet yüzü olan e-devlet kapısı sunduğu sayısız hizmet ile vatandaşlara kolaylık sağlamaya devam ediyor. Bu hizmetlerden yararlana bilmek için öncelikle e-devlete giriş yapmalısınız. ‘’E-devlete nasıl giriş yapabilirim?’’ sorusunun cevabını hemen verelim. Öncelikle sahip olmanız gereken bir e-devlet kapısı şifresidir; bu şifreyi size en yakın PTT şubesinden temin etmeniz mümkün. PTT şubesinden aldığınız şifrenizi, aldığınız andan itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden turkiye.gov adresine giriş yaparak TC kimlik numaranız ve aldığınız şifreyle giriş yaparak tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER