E-Devlet’te Telefon Numarası Nasıl Güncellenir?

E-Devlet’te Telefon Numarası Nasıl Güncellenir?

E-devlet telefon güncellemesi için izlemeniz gereken yol oldukça basit. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra e-devlet kapısı internet sitesine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmak sizin e-devlet’te telefon numaranızı güncellemenizin ilk adımıdır. E-devlet’te iletişim seçeneklerine tıkladığınızda kişisel bilgilerinizin bazıları bu sayfada gözükecektir. Burada elektronik posta adresiniz, cep telefonu numaranız ve benzer başka bir takım bilgilerinizi görmeniz ve güncellemeniz mümkün. Telefon numaranız ve e-posta adresinize girip ‘’güncelle’’ seçeneğine tıkladığınız zaman e-posta adresinize ve cep telefonunuza güvenlik gerekçesiyle bir doğrulama kodu gönderilecektir. Gönderilen kodu eksiksiz bir biçimde belirlenen alana yazdığınızda telefon ve e-posta güncellemenizi gerçekleştirdiniz demektir. Cep telefonu ve e-posta adresinizin e-devlet kapısı sisteminde devamlı güncel ve aktif kalması sizin şife değiştirmenizde ya da çoğu hizmetten yararlanmanızda büyük kolaylıklar sağlar.

E-Devlet Şifresi Nerden Alınır?

20 Nisan 2006 yılında resmi olarak faaliyetlerine başlayan e-devlet diğer bir ismiyle e-devlet kapası, elektronik olarak hizmet veren ve vatandaşların doğru bilgi edinmesini, birçok resmi işlemlerini kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirmesini sağlayan elektronik bir hizmet platformudur. Bu sisteme giriş yapabilmek için gerekli olan en önemli araç ise e-devlet şifrenizdir. Peki, e-devlet şifresi nasıl alınır? E-devlet şifresi bahsettiğimiz gibi e-devlet kapısına giriş yapabilmek için sahip olmamız gereken en önemli araçtır. On beş yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı e-devlet kapısı şifre talebinde bulunabilir. E-devlet kapısı şifrenizi almak için nüfus cüzdanınızla birlikte en yakınınızda bulunan PTT şubesine gidip oldukça düşük bir ücrete bir zarf içerisinde e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra ilk girişinizden itibaren sizden güvenlik gerekçesiyle şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir. Güvenliğiniz açısından şifrenizi tahmin edilebilir karakterlerden oluşturmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Örneğin; doğum tarihiniz, adınız vb.

E-Devlet Kapısı Şifremi Nasıl Güncellerim?

Size en yakın PTT şubesinden e-devlet kapısı şifrenizi aldıktan sonra sisteme girdiğiniz anda sizden şifrenizi değiştirmeniz otomatik olarak size önerilir. Sisteme girdikten sonra ‘’şifre ve güvenlik ayarları’’ sekmesine tıklayarak şifre değiştirme işlemini başlatabilirsiniz. Sağ üst tarafta ‘’şifremi değiştir’’ kutucuğuna tıkladığınızda sizden eski ve yeni şifrenizi girmeniz istenecektir; bu yolu takip ederek şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer şifrenizi unutursanız da şifrenizi kendinizin değiştirmesi mümkün. Bunun için gerekenler ise iletişim bilgilerinizin eksiksiz olarak sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Şifrenizi unuttuğunuzda, PTT şubesine gitmeden şifrenizi yenileyebilmeniz için, sadece cep telefonunuz ve e-posta adresiniz sistemde tanımlı ve doğrulanmış olmalı. Farklı olarak şu yollarla da PTT şubelerine gitmeden şifre güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz, bunlar;

  • Mobil imza
  • E-imza
  • TC kimlik kartı
  • İnternet bankacılığı

Bu araçlarla giriş yapan kullanıcılar e-devlet kapısı şifresi oluşturacakları gibi şifrelerini de değiştirebilirler.

E-Devlet Uygulamasını Telefona İndirmek:

E-devlet kapısı sistemi ülkemizde uygulanmaya başladığından beri milyonlarca kullanıcının vazgeçilmezi oldu. Günümüz teknolojisiyle de artık bilgisayarlara ihtiyaç duymadan akıllı cep telefonlarımızla tüm işlerimizi halledebiliyoruz. E-devlet kapısı da akıllı telefon uygulamasıyla kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Peki, akıllı telefonumuza nasıl e-devlet indirilir? Her an her yerde e-devlet kapısının sunmuş olduğu bir hizmetten yararlanmak istiyorsanız telefonunuza e-devlet kapısı uygulamasını indirmeniz çok basit. Akıllı telefonunuzun uygulama mağazalarına girip ücretsiz bir şekilde e-devlet kapası uygulamasını indirebilirsiniz. Bilgisayardan yaptığınız tüm işlemleri yine aynı şekilde akıllı telefon uygulamanızdan gerçekleştirmenizde mümkün. E-devlet kapısı uygulamasını indirdikten sonra yine TC kimlik numaranız ve E-devlet kapısı şifreniz ile uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER