E-Devlet’e Girerek Maaş Sorgulama

E-Devlet’e Girerek Maaş Sorgulama

E-Devlet’e Girerek Maaş Sorgulama sistemi. E-Devlet maaş sorgulama hizmetiyle, Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan bordrolara ulaşmak mümkün. E-bordro sorgulama hizmetiyle, maaşla ilgili birçok konuya tek ekrandan ulaşmanız mümkün. Özellikle son zamanlarda hizmet kapsamını arttıran e-Devlet, e-Bordro hizmetiyle birçok kişinin soru işaretini gideriyor. Maaşlarda yapılan kesintileri ve zamları da bu uygulama üzerinden görüntülemeniz mümkün. E-Devlet’in sunduğu bu olanaktan faydalanmak için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekli. E-Devlet kapısına giriş işleminizi TC kimlik numaranız ve şifrenizle yaptığınız için, şifre almanız zorunlu. E-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine gitmeniz gerekir. Şifrenizi aldıysanız ancak hatırlamıyorsanız yine PTT üzerinden şifrenizi yenileyebilirsiniz ya da cep telefonunuzu ve mailinizi doğruladıysanız şifremi unuttum bölümüne tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Bordro Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Bordro üzerinden kolayca maaş sorgusu gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet’e giriş yaptığınızda tüm işlemlerin kategorize edildiğini göreceksiniz. E-Bordro sorgulama hizmeti Maliye Bakanlığı kategorisinde yer almaktadır. Bu hizmetin üzerine tıkladığınızda maaş bordronuzu görebilirsiniz. E-Bordro sistemine giriş yapmak için sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

  1. TC kimlik numaranız
  2. Memuriyet sicil numaranız
  3. Emekli sicil numaranız

Hangi tarihe ait bordroyu görüntülemek istiyorsanız ay ve yıl bilgilerini ayrı ayrı girmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin ardından istihdam bilginizi ve güvenlik bölmesini de doldurarak işleminiz gerçekleşmeye hazır olacaktır.

E-Bordro Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

E-Devlet kullanımı, E-Devlet soyağacı sorgulama hizmetiyle bir hayli arttı. Vatandaşların e-Devlet üzerinden çözüme kavuşturabileceği birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de e-Bordro hizmetidir. E-Devlet miras sorgulama da en çok kullanılan hizmetlerin arasında yer alır. Tüm bu hizmetlerden sonra e-Bordro da sıkça kullanıldı. Ancak e-Bordro hizmetinden herkes faydalanamıyor. Bu hizmetten yararlanabilmek için maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenmesi ve 657 sayılı kanuna tabi memur olmanız gerekiyor. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında, 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamıyor. Özetle bu hizmetten sadece kamu görevlileri faydalanabiliyor.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet kapısı üzerinden birçok hizmetten kolayca faydalanmanız mümkün. Bu sistemin ayrıcalıklarından faydalanmak için sizden istenen tek şey, e-Devlet şifresi almanız. E-Devlet şifrenizi almak için PTT şubelerine ve müdürlüklerine gitmeniz yeterli. Buraya yapacağınız başvuruyu şahsen gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sizden talep edilen 2 TL ücret dahilinde e-Devlet şifrenizi süresiz olarak kullanabiliyorsunuz. Bu ücretin tahsili, e-Devlet tarafından değil PTT kanalıyla gerçekleşiyor. E-Devlet şifresi aldıysanız ancak şifrenizi unuttuysanız ya kaybolup çalındıysa PTT’ye giderek şifre yenileme talebinde bulunabiliyorsunuz. Bu talebin ücreti, ilk şifre almanıza göre biraz daha fazla. Artık şifre yenileme işlemleriniz için 4 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak daha önce e-Devlet sisteminde cep telefonunuzu ve mail adresinizi doğruladıysanız PTT’ye gitmenize ya da ücret ödemenize gerek kalmıyor. E-Devlet şifremi unuttum bölümüne tıklayarak şifrenizi yenileyebiliyorsunuz. Şifrenizin kaybolması ve çalınması durumunda PTT’de size bir zarf verilirse bunun ücreti ayrı olarak istenebiliyor. Bu ücretlerin hepsi PTT’ye ödeniyor.

Barkodlu Bordro Nasıl Yazdırılır?

E-Bordro üzerinden yapacağınız maaş sorgulamasının çıktısını barkodlu olarak almanız mümkün. E-Bordro sorgulama ekranında ay ve yıl seçerek yazdırmak istediğiniz tarihi belirleyiniz. Bordronuzu görüntüledikten sonra, bordro ekranının sağ üstünde bulunan bordro görüntüle (pdf) kısmına tıklamalısınız. Yeni açılan belgede barkodlu belge oluştur seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Bu kısma tıklayarak bilgilendirme metniyle karşılaşacaksınız. Metni okuyunuz ve anlayıp kabul ettiğinizi belirtiniz. Okuyup kabul ettikten sonra açılan yeni belgeyi dosya indire tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. Bu aşamadan sonra barkodlu bordronuzu dilediğiniz gibi yazdırabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER