E-Devlet Üzerinden YÖK Denkliği Yapılabilir Mi?

Yurtdışından alınan diplomaların tanınması ve denkliğinde başvuranların işlem sürelerini kısaltıp, maliyetlerini azaltmak adına sürdürülen bu faaliyet globalleşmeyi hedeflemektedir.

E-Devlet Üzerinden YÖK Denkliği Yapılabilir Mi?

E-devlet YÖK denkliği ile yurtdışında okuyanlar da artık kolayca denklik yapılabilecek. Peki son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız YÖK denkliği nedir ve kimler başvurabilir? YÖK denkliği beyin göçünü artırmak ve ülkemizin bilimsel başarılarına katkıda bulunmak adına yurtdışındaki üniversitelerin lisans, ön lisans, yüksek lisans diplomalarını tanıma işlemidir. Yurtdışından alınan diplomaların tanınması ve denkliğinde başvuranların işlem sürelerini kısaltıp, maliyetlerini azaltmak adına sürdürülen bu faaliyet globalleşmeyi hedeflemektedir. Bu anlamda dünya çapındaki sıralamada ilk 1000’ de yer alan kurumlardan alınan diplomalardan biriyle başvuran adaylar herhangi bir Seviye Tespit Sınavı’na gerek duyulmadan denklik alabiliyor.

E-Devlet’ten YÖK Denkliği Sorgulama İşlemi

Yurtdışında okumaya karar verdikten sonra akla gelen ilk soru okunan üniversitenin YÖK denkliği olup olmaması oluyor. Bu konuda YÖK denklik verdiği üniversiteler ile ilgili iki önemli konuya dikkat etmektedir. Bunlar;

  • YÖK tarafından tanınma
  • YÖK denkliği

Yurtdışında okunacak üniversitenin kadrosundan ders içeriklerine kadar şartları incelenerek üniversitenin uygun olup olmamasına yani yükseköğretim kurumu niteliklerini barındırıp barındırmamasına bakılır. Bu nedenle denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle okuduğunuz üniversitenin YÖK tarafından tanınması gerekir. Üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmek için YÖK dilekçe sorgulama üzerinden dilekçenizi doldurarak YÖK’e posta veya kargo ile göndermeniz gerekir.

Denklik ise eğitiminizle ilgili bir konudur. Aldığınız dersin içeriğinin Türkiye’deki aynı bölümün dersiyle uyuşup uyuşmadığına bakılır. Uyuşmadığı takdirde aynı dersleri Türkiye’de yeniden almanız gerekmektedir. Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak E-Devlet üzerinden denklik başvurusu yapabilirsiniz.

YÖK’ün Denklik Verdiği Üniversiteler Hangileridir?

Yurtdışında okumayı kararlaştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey okumak istediğiniz üniversiteye YÖK tarafından denklik verilip verilmediğini öğrenmek. Bunun için YÖK tarafından hazırlanan YÖK denklik listesi 2018 sorularınıza cevap olacak. Artık yurtdışında okumak da denklik almak da çok kolay. Listedeki okullardan istediğinizi seçip başvuru yaparak siz de istediğiniz okula okumaya başlayabilirsiniz.

Online Denklik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okuduğunuz üniversitenin denklik başvurusunu yapmak da artık çok kolay. Öncelikle yapmanız gereken denklik ön başvurusu yapmak. Bu işlemi E-Devlet üzerinden veya YÖK denklik web sayfasından yapabilirsiniz. Ön başvurudan sonra YÖK denklik başvurusu için gerekli belgeler hazırlanır. Denklik başvurusunda bulunan kişi veya vekaletini verdiği resmi vekili hazırladığı belgelerle birlikte Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığı’na gider. Burada yanında getireceği belgeler ve sistem üzerindeki bilgileri karşılaştırılarak başvurusu tamamlanır.

YÖK’ün Denklik Verdiği Üniversiteler ve Şartları

YÖK tarafından yapılan açıklamalara da bakıldığında bazı üniversitelerin YÖK tarafından tanınmadığını görmekteyiz. Peki daha önce tanınan bir yükseköğretim kurumu da şu an YÖK tarafından tanınmıyor olabilir mi? Bunun nedeni nedir? Böyle bir durumda ne yapılabilir? YÖK yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarını sürekli olarak incelemektedir. Bu nedenle daha önce YÖK tarafından tanınmayan bir kurum şu an tanınabileceği gibi önceden tanınan kurumlar da şu an tanınmayabilir. Ancak böyle bir durumda bilinmesi gereken daha önce tanınma kararı olan bir üniversitede öğrenimi devam edenlerin hakkının daima saklı kaldığı. Mezun olunan okulun verdiği eğitim veya içerik yeterli bulunamadığı takdirde YÖK tarafından Seviye Tespit Sınavı düzenlenebilir.  Sınavda yeterli bulunanların da denklik işlemi yapılır. Tanınmama dışında da bazı koşullarda denklik başvuruları reddedilebiliyor. Bunlar;

  • Açık öğretim kapsamında olmayan farklı programlarla devam zorunluluğu olmayan eğitim zamanı sonunda alınan diplomalar.
  • Başvurulan denkliğin incelenmesinde alınan eğitim bakımından Türkiye’deki ilgili programa denk olmayanlar.
  • Öğrenimde kullanılan pasaportun incelenmesiyle her bir eğitim-öğretim dönemi boyunca ülkede bulunmaları gereken azami süreden daha az süre kalmış kişiler.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER