E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama

6 Mart 2018 tarihinde hizmete başlayan sistem ile ölümü 1990 sonrası kişiler için ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ başvurusunun UYAP sistemi ile alınması zorunluluğu getirildi.

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama

E-devlet’ten miras sorgusu ülkemizin gündemine bir anda yerleşti. Daha önceden e-devlet üzerinden soyağacı sorgulaması, şehit yakını sorgulama hizmetlerinde de olduğu gibi miras sorgusu da fazlasıyla ilgi çekti. 6 Mart 2018 tarihinde hizmete başlayan sistem ile ölümü 1990 sonrası kişiler için ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ başvurusunun UYAP sistemi ile alınması zorunluluğu getirildi. UYAP’tan yapılan sorgulama sonucunda kendisine miras bırakıldığını öğrenen bir kişi, bu mirası almak istiyorsa veraset intikal vergisini ödemesi gerekmektedir. Bu vergi mirasın tutarına göre değişiklik göstermektedir. 240.000 TL’ye kadar olan miraslar için %1 olarak hesaplanırken, mirasın bedeli arttıkça %10’a kadar çıkabilmektedir. Peki hepimizin merak ettiği miras sorgulama işlemi nasıl yapılır?

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adalet bakanlığı ve e-devlet sisteminin ortaklaşa başlattığı bu yenilik herkesin zaman zaman düşündüğü ‘Acaba bana da miras kalmış olabilir mi?’ sorusuna kesin cevap veriyor. Miras sorgulama için öncelikle yapmanız gereken e-devlet giriş ile sisteme girmek. Sisteme girdikten sonra arama kutucuğuna veraset ilamı sorgulama yazarak hizmete ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sistemine Giriş

Neredeyse tüm kamu hizmetlerini bir arada bulunduran e-devlet sayesinde vatandaşın evrak sorunu çözüme kavuşuyor. İş başvurusunda, resmi evrak işlerinde saatlerce sıra bekleme sorunu olmadan tek tıkla istenilen belgeye ulaşmak artık mümkün. E-devlet ile altyapısında hizmet vermekte olan yüzlerce kurumun verdiği hizmetlerden güvenle yararlanılabilir. Gelişen teknolojiyle beraber tüm vatandaşlar tarafından saat ve gün sınırı olmadan istenen zamanda rahatlıkla kullanılabilen e-devlet yaklaşık 31 milyon kullanıcısına bu imkanlardan faydalanabilme olanağı sağlamaktadır.18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının kullanabileceği e-devlet sistemi her geçen gün artan hizmetleriyle bize destek olmaya devam ediyor. Peki tüm bu kolaylıkları bize sunan e-devlet sistemine nasıl giriş yapılır? Daha önce almadıysanız PTT’lerden belli ücret karşılığında e-devlet şifresi alınabilir. Bu şifreyle giriş yapar yapmaz şifreyi değiştirmek gerektiği unutulmamalıdır. Ancak halihazırda şifreniz varsa T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmak mümkün. Bununla beraber sisteme sadece şifre ile giriş yapılmamaktadır. Mobil imza ile giriş, e-imza ile giriş gibi farklı seçenekler de bulunmaktadır. Bu sayede kişilerin güvenliği sağlanarak bilgileri korunmaktadır. Şifrenizi unutmanız halinde ise e-devlet şifremi unuttum butonuna tıklayarak sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize veya cep telefonunuza şifre gönderilmesini sağlayarak sisteme yeniden güvenle giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Soyağacı

Hepimizin bildiği gibi bize onlarca konuda yardım eden e-devlet üzerinden soyağacımızı da tek tıkla kolayca öğrenebiliyoruz. İlk çıktığı gün ülke gündemine hızlıca giren soyağacı sorgulama hizmeti görünüşe göre daha uzun yıllar adından söz ettirmeye devam edecek. Bize soyağacımızı kolayca öğrenme imkanı sunan, yaşayan veya ölmüş tüm akrabalarımızı tek tıkla gösteren soyağacımıza bakmak da çok kolay. İnternet üzerinden e-devlet soyağacı giriş yazarak soyağacımızı sorgulamak mümkün.

Veraset İlamı Nasıl Sorgulanır?

Veraset ilamı kelime anlamı olarak; mirasta hak sahibi olunduğu yetkili mahkemece ispatlanmasıdır. Bir diğer adı ile mirasçılık belgesi olarak da geçer. Yapılan son değişiklikle birlikte veraset ilamı belgelerinin UYAP üzerinden alınması zorunlu hale getirilmiştir. Diğer pek çok belgenin verilmesinde kolaylık sağladığı gibi Veraset ilamı sorgulamak için de e-devlet’ten giriş yapabiliyor olmanız yeterlidir. E-devlet giriş portalından kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna ‘veraset ilamı sorgulama’ yazmak yeterli. Açılan pencerede mira bırakan kişinin TC kimlik numarasını yazarak sorgula butonuna baılarak miras sorgulama işlemi yapılabiliyor. Şayet adınıza bırakılmış miras varsa bunun için belirli oranlarda vergi ödemeniz gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER