E-Devlet UYAP Sorgulama

E-devlet üzerinden vatandaş olarak giriş yapıldığında UYAP dava sorgulama işlemi yapılabilir, icra dosyası sorgulanabilir, SMS ile bilgi almak için abonelik oluşturulabilir.

E-Devlet UYAP Sorgulama

E-devletten UYAP sorgusu yapabilmek için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. Son yıllarda vatandaşların pek çok resmi işlerini yaptığı e-devlet sistemine entegre olan UYAP ile artık mahkemeler ile ilgili işlemleri ve durumları sorgulamakta çok kolay. E-devlet üzerinden vatandaş olarak giriş yapıldığında UYAP dava sorgulama işlemi yapılabilir, icra dosyası sorgulanabilir, SMS ile bilgi almak için abonelik oluşturulabilir.

UYAP Sistemi Tam Olarak Nedir?

Vatandaşlarımızın mahkemeler ile ilgili işlemlerini sistemli ve açık bir şekilde sağlayabilmesi için Adalet Bakanlığının geliştirdiği bir düzenleme ile UYAP portalı oluşturulmuştur. UYAP açılımı; Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’dir.  UYAP tüm görülen davaların dijital ortama kaydı ile oluşan, internet erişimi sayesinde bu bilgilerin tümüne erişim sağlandığı bilgilendirme sistemidir. Bu portal üzerinden tüm Adalet Bakanlığı birimleri, avukat ve vatandaşlar bilgi sağlayabilmektedir. Aynı zamanda bu sistem atama, uyarı ve bilgi duyurularını kullanıcılarının cep telefonlarına SMS olarak göndermektedir. Tüm Adalet Bakanlığı bünyesinde kullanılan UYAP ile birimler arası her çeşit yargısal, idari ve denetim mekanizması sorunsuz şekilde yürütülmektedir. Bu sayede aşırı zaman alan belge ve bilgi arama şekli, gelişen teknoloji ile birleşerek çok kolay bir hal almıştır. UYAP avukat portal üzerinden giriş yapan bir avukat tüm davalarının takibini yapıp gerektiğinde müvekkillerine aktarabilmektedir.

UYAP Üzerinden Dosya Sorgulamak

Adli işlemlerinden başında yapılması gereken mahkeme ve Yargıtay dosyalarının sorgulanmasıdır. E-devlet üzerinden giriş yapılarak erişilebilen UYAP ile kolay bir şekilde mahkeme dosyası sorgulanabilir. Pek çok insanın aklının köşesinden geçmediği bir konu hakkında bile daha önceden bilgisi olmadığı bir davası çıkabiliyor. Hakkımda açılmış dava var mı nasıl öğrenebilirim sorusunu artık bu portal üzerinden cevaplandırabilirsiniz. UYAP hakkınızda yürütülen bir dava var ise bunun hangi aşamada olduğu, tarafları ve içeriği gibi tüm bilgileri anında öğrenebilmenizi sağlamaktadır. Bu kolaylıklar sayesinde tüm işlemleriniz hızlı ve güvenilir bir şekilde sonuçlandırılıyor. Bu doğru bilgileri almak için ücretsiz olan e-devlet üzerinden Adalet Bakanlığının UYAP portalından faydalanabilirsiniz.

Cep Telefonuna UYAP İndirmek

Tüm UYAP işlemlerini cep telefonlarına indireceğiniz mobil uygulama ile yapabilirsiniz. Uygulama marketlerden UYAP olarak aratarak bulduğunuz uygulama indirme esnasında ücretli olup, UYAP giriş ile bağlantı sağlandıktan sonra herhangi ücret ödenmemektedir. Girişte mobil imza ve elektronik imza seçenekleri sunan uygulamaya avukat ve vatandaş erişim sağlayabilmektedir. Uyap girişinde statülere göre iki farklı giriş sağlanabilmektedir.Buna istinaden avukatlar eskiden olduğu gibi pek çok dava dosyası, dosya içeriği gibi bilgilere ulaşabilirken vatandaş girişinde bunlar kısıtlanmıştır. Vatandaşlar sadece kendilerine ait varsa dosyaları, bunların ne zamandan beri olduğunu, kim tarafından açıldığını görebilmektedir. Bu uygulamayla beraber hakkında var olan davalardan habersiz bir şekilde hayatına devam edip ansızın çıkagelen bildirilerle icralık olduğunu ve hatta tutuklandığını öğrenen vatandaşların kalmaması hedeflenmektedir. Artık herkes kolayca hakkındaki tüm kanuni işlemleri görebilecek ve gerekli görüldüğü takdirde bunlara itiraz edebilecek. İndirilen uygulamaya ek olarak alınacak kanunlar ve güncellemeler de sunulmaktadır. Bu sayede de yeni çıkan kanunları da vakit kaybetmekten öğrenmek mümkün. Mobil uygulama üzerinden UYAP dava sorgulama yapabilir, bu konu ile ilgili tüm bilgilere sahip olabilirisiniz.

İcra Dosyasını UYAP İle Sorgulama

E-devlet kapısı ile UYAP portalını kullanarak vatandaşların icra dosyalarını sorgulaması daha kolay. Böylece zaman alan avukatlık süreleri olmayacak ve tüm masraflardan kurtulmuş olunacak. Ayrıca zaman kaybı ile doğabilecek her türlü maddi ve manevi zararın önüne geçilmiştir. Adınıza olan bir icra dosyası varsa o dosya ile ilgili bilgi sahibi olacak ve icra takip numarasını öğrenebileceksiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER