E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım? E-Devlet şifresi nasıl alınır sorusu günlük hayatta sık karşılaşılan cümlelerdendir. Her gün geliştirilen ve eklenen özellikleriyle, vatandaşlar e-Devlet hizmetinden faydalanıyorlar. Adli sicil sorgulamadan askerlik işlemlerine kadar pek çok işlem e-Devlet üzerinden yürütülüyor. Görünen o ki, yakın zamanda hemen hemen tüm işlemler elektronik hizmetlerle çözüme kavuşacak. E-Devlet hizmeti de değişen ve gelişen teknolojiye uyum sağlayarak günden güne herkes tarafından kullanılmaya başlandı. E-Devlet soyağacı sorgulama hizmetiyle kullanıcı sayısını oldukça arttırdı. Üstelik e-Devlet’e giriş yapmak için artık mobil bankacılık hizmetinden de faydalanılabiliyor. Tüm bu kolaylıklara erişebilmek için e-Devlet şifrenizin olması yeterli. Bu şifreyi almanın birçok yolu var. Ancak en çok sorulan soru, şifrenin unutulması halinde ne yapılması gerektiği.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi alınabilmesi için başvurunun şahsen yapılması gerekir. TC kimlik numaranızın bulunduğu fotoğraflı kimliğinizle PTT’ye veya yetkili şubelere başvuru yapabilirsiniz. Fotoğraflı kimlik belgelerine örnek olarak aşağıdaki belgeler sayılabilir:

 1. Evlilik cüzdanı
 2. Pasaport
 3. Ehliyet
 4. Avukat kimlik kartı
 5. Mavi kart
 6. İkamet tezkeresi
 7. Hakim ve savcı kimlik kartları
 8. Çalışma izin kartı (Süresi dolmuş olmamalı)

Aynı zamanda e-Devlet şifrenizi yurt dışında da alabilmeniz mümkündür. Elçilikler ve konsolosluklar kanalıyla e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Eğer ki; mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanıyorsanız da e-Devlet’e giriş sağlayabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yapabilmek için gereken şeyler TC kimlik numaranız ve PTT aracılığıyla alınmış şifrenizdir. Giriş yaptıktan sonra site sizi otomatik olarak şifre değişiklik ekranına yönlendirecektir. E-Devlet şifresi alma aşamasından sonra şifre değişikliği aşamasına geçmiş olursunuz. Bu tamamen güvenlik amacıyla yapılır. Şifreyi kimseyle paylaşmamanız önerilir çünkü e-Devlet üzerinden şahsınıza ait birçok işlem gerçekleştirilebilir. Şifre değişikliğini isterseniz yine PTT üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Unutulduğunda Neler Yapılmalıdır:

E-Devlet’te cep telefonu ve mail doğrulaması yapmış olmak oldukça önemlidir. Bu durumun sağladığı en büyük kolaylık ise şifre unutması aşamasında karşınıza çıkar. Şifrenizi kaybettiyseniz, unuttuysanız ya da çaldırdıysanız şifre yenileme işlemi gerçekleştirmelisiniz. Eğer ki cep telefonu numaranızı ve mail adresinizi daha önce onayladıysanız, e-Devlet kapısındaki şifre ve güvenlik ayarları bölümüne giriş yapmalısınız. Burada size sunulan seçenekler şu şekilde sıralanır:

 1. PTT şubelerinden yeni şifre zarfı almak
 2. Cep telefonuma ve e-posta adresinize gelecek kodları girmek
 3. Cep telefonunuza gelecek kodu girerek

Bu seçeneklerden birini tercih ederek şifre yenileme talebinde bulunabilirsiniz. E-Devlet şifremi unuttum diyerek üzülmenize gerek kalmadan, şifremi unuttum bölümüne tıklayarak kolayca şifrenizi alabilirsiniz. Ancak tüm bu adımlar cep telefonu ve mail doğrulaması yoluyla kullanılabilir. Yabancı kullanıcılar bu hizmetten faydalanamamaktadır.

Eğer ki cep telefonunuzu ve mailinizi doğrulamadıysanız, PTT’ye gitmeniz gerekecektir. PTT şube ve merkezlerine şahsen başvuru yaparak yeni şifre almanız gerekir.

E-Devlet Şifresi Almak Ücretli Midir?

E-Devlet şifresi almak için PTT’ye başvuru yaptığınızda, ilk şifre alma işleminiz ise 2 TL ücret talep edilecektir. Ancak sonraki şifre değişikliği talepleriniz için 4 TL talep edilmeye başlanacaktır. Alınan her şifre ücreti, bir seferliktir. Yıllık ya da aylık olarak yenileme yapmanız gerekmez fakat unutma ve kaybolma durumlarında size yeni bir zarf verilirse, bu işlem için ayrı bir ücret talep edilebilecektir. Bu hizmet ücretinin e-Devlet’le bir ilgisi yoktur. PTT verdiği hizmet karşılığında tahsil eder.

E-Devlet Şifresi İptal Ettirme:

E-Devlet şifrenizi iptal ettirmek isterseniz, PTT’ye giderek fotoğraflı kimlik belgeniz ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Şifre alımındaki işlemlerle aynı belgeler ve koşullar şifre iptalinde de geçerlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER