E-Devlet Ruhsat Sorgulama

Bu işlemlerin yapılabilmesi için kişinin PTT şubelerine giderek kimlik beyan etmesi ile birlikte 2 TL ödeyerek aldığı şifreyi e-devlet üzerinden yapacağı giriş ile mümkündür.

E-Devlet Ruhsat Sorgulama

E-devlet’ten ruhsat sorgusu işlemi en çok araç alım satım işlerinde insanların kullanmak istedikleri bir işlemdi. İlk zamanlar bu işlemler e-devlet üzerinden yapılamazken şimdi ise araç plakası ile bu işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için kişinin PTT şubelerine giderek kimlik beyan etmesi ile birlikte 2 TL ödeyerek aldığı şifreyi e-devlet üzerinden yapacağı giriş ile mümkündür.

E-Devlet Sistemine Giriş Nasıl Yapılır

E-devlet girişi internet üzerinden tukıye.gov.tr sitesinden olmaktadır.  Giriş için e-imza, e-devlet şifresi, internet bankacılığı gibi farklı seçenekler bulunsa da en güvenilir olanı ve en çok tercih edileni e-devlet şifresi ile olandır. Şifreyi kişinin bizzat PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında alması gerekmektedir. Alınan şifre ile birlikte internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ile giriş sağlanmaktadır. Giriş yapıldıktan sonra cep telefonu ve e-posta bilgileri düzenlenerek doğrulanmalıdır. Böylelikle şifrenin unutulması halinde e-devlet şifremi unuttum butonuna tıklanarak yeni geçici şifrenin telefon numarasına veya e-posta adresinize gönderilmesi sağlanabilir. Ayrıca cep telefonları veya tabletlere uyumlu olan ücretsiz uygulama sayesinde artık her yerden e-devlet’e giriş yaparak sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bu mobil uygulama ile istenildiği takdirde her seferinde şifre girmeden oturum açabilirsiniz. Bu sayede şifre unutma gibi sorunların önüne geçilmiş olur.

E-Devlet Sisteminden Araç Plaka Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde sadece araç plakası ile araçların tüm bilgilerine ulaşılabiliyor olması bu sistemi daha da kullanılır hale getirdi. Bu sistem ile plakadan araç sahibi sorgulama da yapılabilmektedir. Burada tercihin sebebi alınacak araçların rehinli ya da çalıntı olup olmadığının öğrenilmesi, aracın hak sahibi ile satıcının kimlik bilgilerinin tuttuğunun teyididir. Kayıtlarda görülen bir usulsüzlük durumunda araç için işlem yapılmaması uygundur. Sadece araç alırken değil, sahip olduğunuz araç ile ilgili herhangi bir cezai işlem olup olmadığını öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç piyasasının çok popüler olması ve değişken olması bazı insanlarda güvensizlik yaratmaktadır. Herkesin isteği maddi ve manevi bir zarara uğramadan araç sahibi olmak. Ancak cezalı araçlarını veya çalıntı araçları piyasaya sürmekten vazgeçmeyen çok fazla kişi var. Peki vatandaş tüm bu sahtekarlıklar karşısında ne yapabilir? Güvenilir bir araç bulmak için neler yapılabilir? Her konuda olduğu gibi bu konuda da e-devlet yardımımıza yetişiyor. Adınıza kayıtlı plakalardan tutun plaka üzerinden hasar kaydı sorgulamaya kadar çok geniş bir yelpaze sunan e-devlet istediğiniz aracın tüm bilgilerini tek tıkla önünüze sunuyor. Peki bunu öğrenmek için ne yapmalıyız? Cevap çok basit. E-devlet sistemine giriş yaparak hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğünü bulmamız gerekiyor. Daha sonra EGM’nin sunduğu hizmetlerden ‘Araç Sorgulama’ başlığını seçerek araç plaka sorgulama, rehin sorgulama, ceza sorgulama gibi birçok işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Altsoy E-Devlet

Pek çok insanın merak ettiği akrabalarını bulmasına yardımcı olan e-devlet uygulaması, alt-üst soy bilgisi sorgulama sistemi kısa sürede büyük ilgi gördü. İlk yayınlandığı tarihte yoğunluk nedeni ile erişim sağlanamazken şimdilerde gerekli iyileştirmeler yapılarak vatandaşlara kolay ulaşım imkanı sunuldu. Peki herkesin merak ettiği alt-üst soy bilgilendirme sistemi ile hangi bilgilere ulaşabiliriz? Yaklaşık olarak 1800’lü yıllara kadar geri giden sistem ile bundan onlarca yıl önce yaşamış olan akrabalarımızın ilk yerleşim yerlerini, hangi yıllar arasında yaşadıklarını, eşlerini ve tüm alt soylarının bu bilgilerine ulaşmamız mümkün. Tüm bu soyağacı bilgilerine ulaşmak için e-devlet giriş sistemini kullanmanız yeterli.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER