E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama

E-Devlet’ten öğrenci belgesi sorgusu hizmeti kullanarak öğrencilere sunulan indirimlerden veya burslardan faydalanılabilmesi için istenen öğrenci belgesine online olarak ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama

E-Devlet’ten öğrenci belgesi sorgusu hizmeti kullanarak öğrencilere sunulan indirimlerden veya burslardan faydalanılabilmesi için istenen öğrenci belgesine online olarak ulaşılabilmektedir. Üniversitelere giderek ücret karşılığı öğrenci belgesi almak yerine E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde saniyeler içerisinde oluşturulan öğrenci belgelerinin çıktısı alınabilmektedir. Belgeyi talep eden kurum ve kuruluşun kabul edeceği şekilde onaylı olarak hazırlanan öğrenci belgelerini E-Devlet üzerinden temin etmek için uygulamanız gereken işlem basamaklarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Nasıl İndirilir?

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin gerçekleştireceği;

 • Paso başvurusu,
 • Burs başvurusu,
 • Yurt başvurusu

Gibi işlemlerinde öğrenci belgesi kullanılması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda okunan üniversitelerin Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarından temin edilen bu belgeler için günümüzde internet bağlantısı bulunan herhangi bir nokta yeterli olmaktadır. E-Devlet şifresine sahip olan her üniversite öğrencisi, öğrenci belgesi alma taleplerini artık E-Devlet üzerinden verebilmektedir. Ücretsiz olarak öğrenci belgesi temin edilebilmesi için;

 • https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden E-Devlet web sitesi açılarak TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi yardımıyla sisteme giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra Kurumlar menüsü açılarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sayfasına giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfada e-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılan Hizmetler menüsü altında yer alan Öğrenci Belgesi Sorgulama sekmesine giriş yapılmalıdır.
 • Birkaç saniye geçecek işlem süresi sonrası güncel öğrenci belgesi sayfada görüntülenecektir. Belgenin çıktısının alınabilmesi için sayfada yer alan Yazdır komutu kullanılarak, bilgisayara bağlı yazıcıdan öğrenci belgesinin çıktısı alınabilir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor Uyarısı İle Neden Karşılaşılmaktadır?

Yukarıda öğrenci belgesi temini için verdiğimiz yönergelerin takip edilmesi halinde, bir takım e-Devlet kullanıcılarının karşısına E Devlette aktif öğrenci belgesi gözükmüyor uyarısı çıkmaktadır. Uyarının içeriğinden de anlaşılacağı gibi kullanıcıların üniversite kayıtlarına rastlanmamaktadır. Bu uyarının nedeni;

 • Herhangi bir üniversitede okumuyor olmak,
 • Üniversiteden mezun olmak,
 • Üniversitedeki kaydı dondurmuş olmak

Sebeplerinden herhangi birisi olabilir. Sayılan sebepler nedeniyle öğrenci belgesi temin etmeye gerek duyulmayacağı için bir problemden bahsetmeye gerek olmayacaktır. Sayılan nedenlerden herhangi birisinden kaynaklı çıkmayan bu hatalarla karşılaşılması halinde kullanıcıların üniversitelerinde bulunan Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarına müracaat etmesi gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Diploma Sorgusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen öğrencilere yönelik hizmetler arasında diploma sorgulama hizmeti de yer almaktadır. Yükseköğrenim diplomaları ile birlikte açık öğretim diplomalarına da e-Devlet üzerinden ulaşılabilmektedir. Üniversite diploma notu öğrenme işlemi için hizmeti kullanacak kullanıcılar;

 • E-Devlet kapısına TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresini kullanarak giriş yaparlar.
 • Kurumlar menüsü aracılığıyla Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı sayfasına ulaşarak, e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler menüsü altında yer alan Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama menüsüne giriş yaparak diploma bilgilerine ulaşabilirler.
 • Sorgulama sonucu hazırlanan diplomadan istenmesi halinde Yazdır komutu kullanılarak çıktı alınabilmektedir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı da e-Devlet üzerinden öğrencilere yönelik sorgulama hizmetlerini devreye almıştır. E Devlet ortaokul diploma sorgulama ile birlikte lise diploma sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek için;

 • E-devlet sistemine giriş yapılır.
 • Kurumlar menüsü kullanılarak Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına giriş yapılır.
 • Açılan sayfada ortaokul diploması için Açık Öğretim Ortaokulu menüsü altında yer alan Açık Öğretim Ortaokulu Tamamlama Belgesi Sorgulama; lise diploması sorgulaması için Açık Öğretim Liseleri menüsü altında yer alan Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama sekmesi kullanılır.

Görüldüğü üzere e-Devlet üzerinden lise ve orta okul diplomalarının sorgulanabilmesi için sadece Açık Öğretim Kurumları hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda devam eden örgün eğitimlerde diploma sorgulama hizmeti e-Devlet üzerinden gerçekleştirilememektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER