E-Devlet Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır? E-Devlet haciz sorgulama işlemi, e-Devlet kapısı sistemi üzerinden sunulan hizmetlerden biridir. Bazen küçük borçlar unutulabiliyor ve sonradan işletilen faizlerle karşınıza yüklü miktarda borçlar çıkabiliyor. Böyle durumların ardından haciz işlemiyle de karşılaşabiliyor. Tüm bu durumlar, günlük hayatta sıkça yaşanmaktadır. E-Devlet yetkilileri de vatandaşların bu durumdan habersiz olmaması adına bir sorgulama ekranı geliştirdi. Bu ekranda hakkınızda başlatılan bir haciz işlemi olup olmadığını kolayca görüntüleyebilirsiniz. Araç haciz sorgulamanın yanında banka haciz sorgulama da ayrı ayrı yer almaktadır. Haciz işlemlerinin başlamasına sebebiyet veren bazı borçlar vardır. Bu borçlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Trafik cezası
 2. Motorlu taşıt vergisi
 3. Kira gelir vergisi
 4. Maliye

Borçlarınızı ödeyebilecek durumda olsanız bile varlığından haberiniz yoksa ödeyemezsiniz. Haciz sorgulama ekranında bu tür mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

E-Haciz Sorgusu Nasıl Yapılır?

Birçok haciz sorgulama ekranı bulunsa da en güvenilir sorgulama robotu e-Devlet’tir. E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra haciz sorgulama bölümüne girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unuttuysanız, cep telefonu ve mail yoluyla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ancak daha önceden cep telefonunuzu ve mailinizi doğrulamadıysanız yine PTT’ye gitmeniz gerekecektir. Sorgulama ekranında Gelir İdaresi Başkanlığı’na yönlendirileceksiniz. Burada 2 seçenek karşınıza çıkar: Banka hesaplarına uygulanan hacizler ve Araçlara uygulanan elektronik hacizler. Hangi konu hakkında bilgi almak istiyorsanız, o bölüme tıklamanız yeterli olacaktır. TC ile haciz sorgulama işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

SMS’le Haciz Sorgulama:

E-Devlet kapısının sunduğu hizmetlerinin bir yenisi de SMS ile haciz sorgulama olarak karşınıza çıkıyor. Satın almak istediğiniz aracın üzerinde haciz olup olmadığını öğrenmek için 5664’e SMS yollamanız yeterli. Bu mesajın ardından araca ait hasar geçmişini, eksper raporuna göre değişen parça olup olmadığını, mağdur bilgisini, trafik poliçe bilgilerini, kaza tespit tutanaklarını, vefat etmiş kişilerin hayat sigortası bilgilerini ve vade hatırlatma bilgilerine ulaşabilirsiniz. 5664’e mesaj atarak tüm bu bilgileri öğrenmek için ücret ödemeniz gerekecektir.

E-Haciz Süreci Nasıl İlerler:

E-Haciz işlemi vergi dairelerinin onayı ile gerçekleşmektedir. Borçlu kişi kimse bu kişinin ödeme emri çıkartılarak gönderilir. Ödeme emrinin borçluya ulaşmasından itibaren 7 gün içinde borç ödenmelidir. Bu sürede ödeme gerçekleşmezse borç kesinleşir. Borcun kesinleşmesi Vergi Dairesi Başkanlığı’na bildirilir. Borçluların yer aldığı lise Maliye Bakanlığı’na gönderilir. Gelir İdaresi bu isimleri ilgili bankalara gönderir. Bankalar bu kişilerin hesaplarını derhal bloke eder.

En Sık Karşılaşıla Hacze Koyulan Borç Tipleri:

Hacze sebebiyet veren birçok borç tipi bulunur. Üzerime haciz var mı sorusunun cevabını veren e-Haciz sorgulama üzerinden borçları ve hacizleri öğrenebilirsiniz. Borç tipleri çeşitlilik gösterir ama en çok karşılaşılanları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kurumlara borçlanma
 2. Trafik para cezaları
 3. İdari para cezaları
 4. Nüfus para cezaları
 5. Özel tüketim
 6. Gelir
 7. Katma değer
 8. Motorlu taşıtlar
 9. Veraset ve intikal vergisi
 10. Tütün mamulü kullanımına ilişkin cezalar
 11. Adli para cezaları

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz sorgulama ekranı üzerinden, adınıza başlatılmış bir haciz işlemi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Haciz durumuyla karşı karşıyaysanız ancak bir yanlış olduğunu düşünüyorsanız ya da haczi kaldırmak istiyorsanız haciz kaldırma yoluna başvurmalısınız. Haciz kaldırma işlemi için dilekçe vermeniz gereklidir. Bu dilekçe ilgili kurumlar verilmelidir. Ödeme güçlüğünüz bulunuyorsa borcunuzun taksitlendirilmesini talep edebilirsiniz. Ancak tüm bu işlemler ödeme emrinin size ulaşmasından itibaren 7 gün içinde yapılmalıdır. Aksi takdirde borcunuz kesinleşecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER