E-devlet Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet Cimer Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devletten CİMER’e şikayet başvurusu yapmak oldukça kolay. Hizmet vermeye başladığı ilk günden beri vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri, ‘’Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’’ kısa adıyla CİMER, e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapılacağı birçok vatandaşın merak ettiği bir konudur. Gelişen teknoloji ile vatandaşların birçok resmi işlemini oturduğu yerden yapmasına imkân tanıyan e-devlet kapısı ile CİMER’e şikâyet, istek veya önerilerinizi iletebiliyorsunuz. E-devletin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesine girip, kimlik bilgilerinizle de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ad – soyad, TC kimlik numarası ve adres bilgilerinizi doğru şekilde yazmanız başvuru için yeterlidir.  E-devletin vatandaşlarına sunduğu belki de en önemli hizmetlerinden biri CİMER’dir. Peki, vatandaşların her türlü şikâyetlerini ve isteklerini internet üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na yapabildiği bu sistem nedir?

Cimer Nedir?

CİMER, aslında kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşlar tarafından yaşanan sıkıntıları çözmek için eskiden yazdığımız dilekçeleri günümüze uyarlayan elektronik dilekçe olarak da tanımlanabilir. Vatandaşların istek, şikâyet ve önerilerinin doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na bildirilmesini amaçlayan CİMER, bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında 2006 yılında resmi gazetede yayımlandıktan hemen sonra faaliyetlerine başlamış bir sistemdir. Başvurular, İnternetten e-devlet veya Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılabildiği gibi telefon ve mektup aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor. Karşılaştığınız herhangi bir sorundan dolayı CİMER iletişim yolunu tercih ettiğiniz takdirde 30 günlük bir süre zarfında Cimer’e yaptığınız başvuruya geri yanıt alabiliyorsunuz. Oldukça hızlı ve güvenilir bu sistem sayesinde hem kurumlardaki aksaklıklar kolayca gideriliyor hem de vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçilebiliyor.     

Cimer Şikayet süreci Nasıl İşler? 

20 Kasım 2006 yılında resmi gazetede yayımlanmasının ardından faaliyetlerine başlayan CİMER, vatandaşların şikâyet ve isteklerini doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na ilettiği bir sistemdir. Vatandaşlar herhangi bir kamu kurum veya kuruşunda mağduriyet yaşayıp CİMER’e şikayette bulunduğu taktirde eğer haklı bir mağduriyetse, CİMER tarafından o kurumla iletişime geçilip vatandaş ve kurum arasındaki sorun çözülmeye çalışılır. Ülkemizde kısa sürede yaygınlaşan ve sevilen bu sistem eskiden BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) olarak faaliyet göstermekteydi. Başbakanlık makamının kaldırılmasıyla, CİMER olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Temelde aynı iki sistemi ifade ettiğinden dolayı eğer BİMER yerine CİMER’le karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

CİMER’e Şikâyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile artık devlet ve vatandaş arasındaki sorunların çözümlerinde ağır işleyiş ve kırtasiyecilik ciddi anlamda azalmaya başladı. Özellikle e-devlet sisteminin ülkemizde faaliyete geçmesi ve yaygınlaşması vatandaşın zamandan tasarruf etmesini sağlıyor. Bilhassa kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaşadığınız problemlerin çözümünde CİMER sizin en büyük yardımcınız konumunda. En kolay ve hızlı bir şekilde şikâyetlerinizi CİMER şikâyet hattına ulaştırmanızın üç temel yolu vardır bunlar;

  • E-devlet üzerinden
  • Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi ile  
  • Telefon ya da posta yoluyla

CİMER’e şikâyetinizi en hızlı biçimde ulaştırmanızın yolu e-devlettir. Eğer bir e-devlet şifresine sahipseniz kolayca şikâyetinizi ulaştırabilirsiniz. Peki, ‘’e-devletten nasıl başvurabilirim?’’ derseniz; e-devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘’CİMER’’ yazıp ‘’yeni başvuru’’ butonuna tıklayarak şikâyetinizi yazabilirsiniz. Şikâyetinizi ilettikten sonra verilen takip numarası ile şikâyet durumunu takip etmenizde mümkün. Eğer bir e-devlet şifresine sahip değilseniz Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden, TC kimlik numarası, ad-soyad ve cep telefonu numaranız ile şikâyetlerinizi iletmeniz mümkün. Bunların dışında başka bir alternatif yol ise telefon veya posta yoluyla başvurudur. CİMER iletişim adresi; T.C Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe - Ankara Tel: 0 (312) 525 55 55. Bu adreslerden şikâyetlerinizi hızlı bir biçimde iletebilirsiniz. Karşılaştığınız sorunlarda bahsedilen bu yolları takip ettiğinizde hızlı çözümlere ulaşmak mümkün.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER