E-Devlet BİMER Başvurusu

E-Devlet BİMER Başvurusu

BİMER şikayet dilekçesi yazmak vatandaşların, kamu kurumlarında yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesinde büyük önem taşıyor. Bizleri ağır aksak işleyen, yeri geldiğinde bir imza için saatlerce sıra bekleme yükünden kurtaran e-devlet sistemiyle birlikte hayatımıza giren BİMER nedir? Uzun adıyla ‘’Başbakanlık İletişim Merkezi’’ kurulduğundan bu yana 1 milyondan fazla kişinin başvurusuyla hizmet vermiştir. Mağduriyet yaşayan ya da önerilerini ulaştırmak isteyen herkese açık olan bu sisteme eğer bir e-devlet kullanıcısıysanız e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz demektir. Eğer e-devlet kullanmıyorsanız o zaman Başbakanlık İletişim Merkezi resmi internet sitesinden kimlik ve kişisel bilgileriniz ile başvuruda bulunabilirsiniz. Tercih ettiğiniz takdirde ‘’ALO 150’’ ile telefon yardımıyla başvurunuzu iletmenizde mümkündür. Ancak önemli bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. Bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında yazılı olarak müracaat etmeniz gerekmektedir o yüzden telefon hattı sadece bilgi almanızda size yardımcı olacaktır. Ülkemizde yapılan köklü sistem değişikli nedeniyle artık başbakanlık makamı yok dolayısıyla BİMER ufak bir isim değişikliği ile CİMER’e yani ‘’Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’’ dönüştü. Aynı yolu izleyerek CİMER’e ulaşmanız mümkün.

BİMER Cevap Süresi Ne kadardır?

Temelde aynı iki işlevi gören BİMER ve CİMER hizmetlerine yapılan başvuruların ne kadar sürede yanıtlandığı sorusu birçok vatandaşın merak konusu. BİMER cevap süresi ya da CİMER cevap süresi nedir? Tüm vatandaşların e-devlet veya resmi internet sitesi üzerinden BİMER ve CİMER’e yapabileceği her türlü dilek, şikâyet ve önerileri yetkili ve ilgili makamlarca incelenerek en çok otuz gün içerisinde vatandaşa geri dönüş yapar. Kanunlarda bu süre 15 gün olarak öngörülmüştür.

Başvurumu Nasıl Takip Edebilirim?

Başvuru yaptıktan sonra, BİMER sistemi tarafından yaptığınız başvuru numaralandırılır ve sizin başvurunuzun son durumunu öğrenmeniz için bu takip numarasını kullanarak öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde e-devlet üzerinden ya da BİMER başvuru sorgulama ekranından başvuru durumunuzu kolayca görüntüleyebilirsiniz. Başvuru ve takipte sağladığı bu kolaylık neticesinde milyonlarca vatandaşın ilgisini çeken BİMER’in işleyişini biraz daha yakından inceleyelim.  

BİMER Süreci Nasıl İşler?

Vatandaşların şikâyet ve isteklerine daha fazla önem veren interaktif bu yeni devlet hizmetleriyle ilgili sorulan soruların başında, ‘’BİMER nasıl çalışır?’’ sorusu gelmektedir. Eski adıyla BİMER yeni adıyla CİMER’in işleyiş sistemi her ne kadar karmaşık gibi görünse de aslında gayet basittir. BİMER bünyesinde, ülke genelinde; Bakanlıklar, valilikler ve kaymakamlıklar tarafından halkla ilişkiler birimleri kurulmuştur. Yerel düzeylerde kurulmasının temel nedeni bulunduğu bölgede yetkili makamca çözülebilecek bir sorunun merkeze gönderilerek vakit kaybının önlenmek istemesidir. İnternet üzerinden başvuruların rahatlıkla yapılmasıyla devlet ve vatandaş arasında çözüm odaklı bir sistem olarak hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir. İnternet, telefon ya da posta yoluyla yapılan başvurular koordinasyon merkezleri tarafından 30 gün içerisinde incelenerek şikâyetlerini bildiren vatandaşlara gerekli cevabı iletir.

Başbakanlığın Sunduğu Diğer Hizmetler:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından çoğu kurumda köklü değişikliğe gidildi. Bu kurumlardan en önemlisi ve dikkat çekeni şüphesiz Başbakanlık makamı oldu. İlk kurulduğunda BİMER olarak bizlere hizmet sunan ‘’Başbakanlık İletişim Merkezi’’ yapılan hükümet sistemi değişikliği ile ‘’Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’’ CİMER adını aldı. Peki, Başbakanlığın vatandaşlara sunduğu BİMER’den başka hangi hizmetler vardı? Başbakanlığın diğer hizmetlerine e-devlet üzerinden ulaşmak hala mümkün. Bu hizmetler şunlardır;

  • Mevzuat Bilgi Sistemi
  • Resmi Gazete
  • Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi
  • Hizmet Envanteri Yönetim Sistemi
  • Hizmet Standartları Yönetim Sistemi
  • Standart Dosya Planı Yönetim Sistemi

Vatandaşların bu hizmetlerden yararlanmak için dilerse e-devlet kapısı üzerinden yönlendirilebilir dilerse de kurumun kendi resmi internet sitesini kullanarak yararlanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER