Trump'ın Eğlenmesi İçin Tam 92 Milyon Dolar Harcanacak

ABD'nin şimdiden tartışmalı başkanlarından birisi olan Trump, almış olduğu ilginç kararlar ile tepki görmeye devam ediyor. Buna göre başkan Trump, Washington'Da bir askeri geçit töreni yapılacağını duyurdu. Ancak mevcut geçit töreninin tam 92 Milyar Dolara mal olacağı açıklandı.

Trump'ın Eğlenmesi İçin Tam 92 Milyon Dolar Harcanacak

Fransa'daki Askeri Törenden Etkilendi

ABD başkanı Trump, geçtiğimiz günlerde bir askeri geçit töreninin düzenlenmesi için talimat verdi. Normalde ABD'de bu tip geçit törenlerinin çok yaygın olmadığı biliniyor. Ülke tarihinde ilk ve tek askeri geçit töreni, 1991 senesinde gerçekleşen Körfez Savaşı'nın ardından yapılmıştı. Yeni alınan kararın gerekçesi, bundan dolayı çok merak ediliyordu. Gelen haberlere göre Trump'ın Fransa ziyareti sırasında Paris'te gerçekleştirilen Bastille askeri geçidini izlediği ve bundan çok etkilendiği duyuruldu. Benzer bir geçit töreninin de ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenmesini isteyen başkan, vermiş olduğu karar ile birçok kesimden tepki gördü.

Maliyeti Oldukça Fazla

Düzenlenecek olan askeri geçit töreninin tarihi belli oldu. Buna göre başkent Washington'da 10 Kasım tarihinde bir askeri geçit gerçekleşecek. Maliyet konusu ise şu an için en önemli sorun olarak gözükmekte. İlk yapılan açıklamalarda böyle bir törenin en fazla 30 Milyar dolar olacağı söyleniyordu. Konu ile alakalı olarak beyanat veren Beyaz Saray'ın bütçe müdürü Mick Mulvaney, en az 10 Milyon Dolar en fazla 30 Milyon Dolar gibi bir masrafın olacağını söylemişti. Ancak son gelen haberlere göre masrafın 92 Milyon Dolara kadar çıkabileceği dile getirildi.

Çalışmalar Devam Ediyor

ABD'nin başkenti Washington'da 10 Kasım Gaziler Günü nedeni ile düzenlenecek olan törene dair açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı, bununla alakalı olarak çok yoğun bir şekilde çalışıldığını söyledi. Gerçekleştirilecek olan askeri geçit töreni için planlama yapan bakanlık, bu noktada askeri personel, uçak, ekipman ve daha farklı destek unsurlarını geçit törenine dahil edecek. Masraf konusunda açıklama yapan bakanlık, bu tören için 50 Milyon Dolarlık bir harcama yapılacağını, maliyetin geri kalanının ise farklı kurumlardan karşılanacağını söyledi.

Kendisini Eğlendirmek İçin 92 Milyon Dolar Çok Fazla

ABD başkanı Trump'ın almış olduğu bu karara, birçok kesimden sert tepkiler geldi. Bu noktada kongre üyeleri ve bazı senatörler, geçit törenini gereksiz bulduklarını açık bir dille ifade ettiler. En sert tepki ise senatör Dick Durbin'den geldi. Durbin, konuya dair şunları söyledi; bu geçit töreni, ABD Başkanı Trump'ı eğlendirmek amacı ile son derece fantastik bir para harcama metodu, dedi. Bunun yanı sıra konu ile alakalı olarak birçok analist de benzer eleştiriler getirdi. Buna göre, böyle bir askeri törenin yapılabilmesi için ortada tam anlamı ile kazanılmış bir askeri zaferin olması gerektiği ifade edildi. Bunun yanı sıra Kuzey Kore'de çok sık bir şekilde düzenlenen askeri törenlerin, ABD'ye herhangi bir katkı sağlayamayacağı da dile getiriliyor. Bu konu hakkında bir açıklama yapan ulusal güvenlik uzmanı Rick, düzenlenecek olan askeri geçit töreninin, Trump'ın mevcut egosunu destekleyeceğini, böyle bir törenin ülkeye herhangi bir kazanımı olmayacağını söyledi.

Görev geldikten sonra oldukça radikal kararlar alan ABD Başkanı Trump, Türkiye'deki yargı sürecine müdahale ederek, ev hapsinde bulunan ABD vatandaşı rahibin bırakılmasını istemiştir. Türkiye'nin kararlı tutumu karşısında, ekonomik yaptırımları devreye sokan Trump, ABD borsasında yaşanan düşüşten sonra birçok ekonomi uzmanından tepki almıştır. 10 Kasım tarihinde gerçekleşecek olan askeri geçit töreni, bu anlamda birçok kesim tarafından merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER