Hollanda'da Pastafaryanizm İçin Karar Verildi

Din olup olmadığı konusunda çok büyük tartışmalara sahne olan Pastafaryanizm hakkında, Hollanda Devlet konseyi kararını açıkladı. Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi ya da Pastafaryanizm olarak bilinen inancın, bir din olmadığına hükmedildi. Bu durum, mevcut inanç sahiplerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giderek durumu yargıya taşımalarının da önünü açmış oldu.

Hollanda'da Pastafaryanizm İçin Karar Verildi

Her şey Resmi Fotoğraf Çekimi İle Başladı

Pastafaryanizm hareketinin takipçileri, Hollanda'da ehliyet ve pasaport fotoğrafı çektirirken, kafalarında bir makarna süzgeci ile poz vermek istediklerini belirtmişlerdi. Bu noktada Mienke de Wilde'nin girişimi, devletin resmi kurumları tarafından kabul edilmedi. Kısa sürede büyüyen olay, Hollanda'nın Danıştayı olarak bilinen Devlet Konseyi'nin gündeme geldi. Konsey, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamada, Pastafaryanizm adı verilen inancın, bir din olarak tanımlanamayacağını ve bundan dolayı kafada makarna süzgeci ile resmi fotoğraf çektirilemeyeceği söyledi.

Pastafaryanizm Bir Din Değil

Devlet Konseyi tarafından alınmış olan karar içinde bu hareketin bir din olarak tanımlanamayacağı da açık bir biçimde ifade edildi. Mevcut kararda şunlar yer aldı; Pastafaryanizm içinde yer alan makarna süzgeci, bu hareketi takip eden kişiler tarafından oldukça kutsal bir nesne olarak görülmekte. Uçan Spagetti Canavarını daha fazla onurlandırmak adına bu süzgeci takmanın önünde herhangi bir engel söz konusu değil. Ancak bu hususta bir yükümlülükten ya da kısıtlamadan bahsetmek yanlış olacaktır. Bahse konu olan De Wilde, dinsel dogma olarak tanımlanan bazı şeyleri eleştirebilmek adına mevcut süzgeci kafasına takabilir. Bu seçime saygı ile yaklaşıyoruz. Fakat, böyle bir durum, Pastafaryanizm adı verilen hareketi tam anlamı ile bir din yapmaz, denildi. Bunun yanı sıra Devlet Konseyi, Pastafaryanizm hareketini bir dinin gerektirmiş olduğu bütünsellik ve ciddiyetten uzak mizahi bir yaklaşım olarak tanımladı.

De Wilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Gitmeyi Düşünüyor

Devlet Konseyi tarafından verilmiş olan bu karar, Hollanda'da çok büyük bir ses getirdi. Pastafaryanizm takipçileri, alınan karar sonrasında çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade ettiler. Bunun yanı sıra mevcut kararın ardından olaya konu olan De Wilde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmeye düşündüğünü söyledi.

Pastafaryanizm 2005'te Kuruldu

Son derece ilginç bir hareket olan Pastafaryanizm, takipçilerine göre bir din. İlk defa 2005 senesinde Bobby Henderson tarafından başlatılan bu hareket, dünyanın birçok yerine takipçiye sahip. Oregon Eyalet Üniversitesi'nden mezun olan Henderson, Pastafaryanizm hareketinin bir tanrısının olduğunu söylüyor. Buna göre tanrı olarak Uçan Spagetti Canavarı kabul ediliyor. Ayrıca mevcut harekete inanan kişiler, kendileri Pastafaryan olarak tanımlamakta. Hareketin en dikkat çekici özelliği ise buna inanan insanların kafalarına makarna süzgeci takarak yaşamaları. Özellikle resmi işlemler sırasında kafalarındaki makarna süzgeci ile poz vermek isteyen Pastafaryanlar, bu noktada bürokratik engellerle karşılaşabiliyorlar. Hollanda, sadece baş bölümünün örtülmesine, dini nedenler ile izin veriyor. Ancak Pastafaryanizm bir din olarak kabul edilmediği için bu hareketin temsilcilerine izin verilmemekte.

Bazı Ülkelerde Pastafaryanizm Tanınıyor

Dünyanın birçok ülkesinde bu hareketin kabul görmediği biliniyor. Ancak bunun dışına çıkan ülkeler de yok değil. Bunların başında Yeni Zelanda geliyor. Bu ülke, mevcut hareketi bir din olarak kabul etmiş. Hatta devlet, 2015 senesinden itibaren, bu hareketin dini nikah kıyabileceğini de belirtmiş. Bunun yanı sıra Rusya'da ilk defa bir Pastafaryan, kafasında örgü olarak yapılmış bir makarna süzgeci ile kimlik fotoğrafı çektirebildi. Bu durum birçok kişi tarafından bir zafer olarak tanımlandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER