Borsada Anlık Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada Teknik analiz nasıl yapılır? Teknik Analiz nedir, Borsa teknik analiz yöntemleri. Başkalarına Bağımlı Kalmayın. Başarılı Bir Teknik Analiz İyi Bir Eğitimle Başladığı söylenir. İşte borsada teknik analiz nasıl yapılır detaylı anlatımı.

Borsada Anlık Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada Anlık Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Yatırım piyasalarında işlem yaparken, elimizde mevcut bulunan yatırım araçlarını kullanırken para kazanma konusunda bize yardımcı olabilecek en büyük araç teknik analizdir. Elimizde bulunan portföyümüzden daha fazla kazanç sağlamak için, kullanacağımız yatırım aracının gelecekteki fiyat seviyeleri hakkında doğru veriler elde etmek çok önemlidir. Teknik analiz de yalnızca fiyat hareketleri dikkate alınır.

Teknik analiz nedir?

Teknik analiz; söz konusu yatırım aracının geçmişte oluşan tüm fiyat hareketlerinin günlük, haftalık, aylık, yıllık bazda grafiğe dökülüp geçmişte oluşan fiyatların benzer şekilde gelecekte de olacağı varsayımına dayanır. Japonya’da 1700’lü yıllarda ortaya çıkan bu yöntemi ilk kez pirinç tacirleri kullanmıştır. Pirincin günlük ne kadar kaç fiyattan satıldığı, açılışını hangi fiyattan kapanışını hangi fiyattan yaptığı, gün içerisinde en yüksek hangi fiyattan satıldığını belirleyen Japon tacirler teknik analizin en basit halini ortaya çıkarmıştır.

Teknik analiz yaparken nelere dikkat edilmelidir?
 
     Teknik analizin ilk ve en önemli ayağı fiyat grafikleridir. Fiyat grafikleriyle piyasanın o an olan trendini, elimizdeki mevcut veya almak istediğimiz yatırım aracının destek ve direnç noktalarını belirleyebiliriz. Yatırımcılar grafikleri piyasada avantajlı pozisyonları yakalamak için kullanırlar. Teknik analiz yaparken bulunduğunuz piyasanın temel trendlerini göz önünde bulundurmak gereklidir. Temel trendler; Boğa Piyasası ve Ayı Piyasasıdır.
 
     Üç aşamadan oluşan Boğa Piyasası’nın ilk aşamasında; durgun olan piyasada bir hareketlenme meydana geleceğini sezen yatırımcılar hareketlenme gerçekleştiğinde daha fazla kazanç sağlamak için piyasa değerinin çok altında hisse senetlerini portföylerine eklerler. Teknik analizin en önemli olduğu ve en çok kazanç sağladığı ikinci aşamada piyasa hareketlenmeye ve borsa yükselmeye başlar. İşlem hacminin arttığı üçüncü aşamada ise yükselen piyasa ile birlikte herkes piyasadadır.
 
     Boğa Piyasası’nın son evresi, Ayı Piyasası’nın birinci aşamasına denk gelir. Ayı Piyasası’nın ikinci aşamasında, piyasaya tamamen bir panik hali hakim olur. Artık alıcı sayısı iyice düşmeye başlamış, satıcılar da portföylerinde kalan son yatırım araçlarını satıp, oluşacak yeni durum için pozisyon almak istemektedirler. Üçüncü aşama piyasanın artık sakinleştiği, küçük de olsa alıcıların olduğu aşamadır.
 
Borsada kullanılan grafikler nelerdir?

Mum Grafikler: Diğer grafik türlerine göre daha fazla bilgi veren mum grafikler borsada en sık kullanılan grafiklerdendir. Grafikte görülen her bir mum, seçtiğimiz zaman aralığındaki tüm fiyat hareketlerini verir. Bu grafiğe bakarak seçili zaman aralığındaki yatırım aracının açılış-kapanış fiyatlarını, en yüksek ve düşük fiyatlarını ve yatırım aracının hangi yöne doğru hareket ettiğini görebiliriz. Gtafikte görünen mumun renginden söz konusu yatırım aracının düşüş mü, yükseliş mi trendinde olduğu anlaşılabilir.

Bar Grafiği: Mum grafiğinin daha basit hali olan mum grafiğinin daha basit halidir. 
Teknik analiz için çizgi grafiklerinden daha uygun olan bar grafiğinde; çubukların sağ ve sol tarafına çizilen kısa çizgiler bize fiyatın düştüğü veya yükseldiği konusunda bilgi verir.
 
Çizgi Grafiği: En basit grafik çeşidi olan çizgi grafiği, kapanış fiyatına göre çizilir ve her bir periyot noktasal olarak işaretlenir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet yıldız
Mehmet yıldız - 9 ay Önce

Borsa Teknik analiz videolu anlatım olsa çok daha yararlı olacaktır. Ama açıklayıcı ve güzel bir makale olmuş ufkumu genişletti teşekkürler.

Sabri
Sabri @Mehmet yıldız - 9 ay Önce

Haklısınız bencede videolu kaynak olması lazım ama çok zor kimse o yüke girmek istemez

Cemil Tekin
Cemil Tekin - 9 ay Önce

Borsa analizleri anlık takip etmek çözüm değil ki anlamadıktan sonra yani bu piyasa şartlarında anlasakta işe yaramaz ne olacağımız belli değil çünkü.

Ayse cevik
Ayse cevik - 7 ay Önce

Yuzumuz siserse veya morluklar olusursa ne yapmamiz lazim

Şafak celik
Şafak celik - 7 ay Önce

Denemedim

SIRADAKİ HABER