Borsa İstanbul Yeniden Yükselişte

Borsa İstanbul, BIST 100 endeksi, özellikle Temmuz ayının ortasından sonra başladığı yükselme trendini halen devam ettiriyor. Son dönemde birçok önemli gelişme ve habere göre bu eğilimini sürdüren Borsa, Ağustos ayında da son derece iyi bir ivme yakaladı ve 98 bin bandını aşmayı başardı. Bu noktada birçok kişi borsanın, 100 bin puanı aşıp aşamayacağı konusunda tahminler yürütmeye başladı.

Borsa İstanbul Yeniden Yükselişte

Yaşanan Gelişmelere Rağmen Çok Büyük Bir Düşüş Yok

Son aylarda yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra birçok kişinin gözü Borsa İstanbul'daydı. Özellikle dolar üzerinde siyasi bir müdahalenin dış destekli olarak gerçekleştirilmesi, Borsa İstanbul'un nasıl bir tepki vereceği sorularını da beraberinde getiriyordu. Bu noktada borsa, Şubat ayından beri yaşanan düşüşten sonra bir toparlanma eğilimi göstermeye başladı. Temmuz ayı içinde yüzde 0.45 gibi bir oranla yükselen borsa, yatırımcısının yüzünü güldürmeyi bildi. Son haftalarda yaşanan siyasi gelişmeler de, borsanın yükselmesini engelleyemedi. Temmuz ayında başlayan yukarı doğru ivme, Ağustos ayında da devam etti. Buna göre 98 bin ile 98 bin 500 puan arasında bir yerde dengelenen borsanın, ilerleyen dönemlerde hangi banda geleceği tartışılmaya başlandı.

Banka Hisseleri 2008 Yılı Seviyelerine Geldi

Borsa İstanbul ile alakalı olarak kayda değer çok büyük bir düşük olmasa da, özellikle banka hisseleri konusunda tersi bir durumun olduğunu söylemek lazım. Yabancı yatırımcı sayısının yüzde 66 gibi bir orandan yüzde 61'e gerilediğini görmekteyiz. Bunun yanı sıra bankacılık sektöründe de dikkat çekici bir geriye gidiş var. Buna rağmen ilerleyen dönemlerde birçok farklı kriterin belirleyici olacağı ve bu noktada yükselme geleceği de söyleniyor. Özellikle Merkez Bankası'nın izleyeceği politikanın, borsaya güven verme konusunda çok önemli olduğu söylenmekte. Cari açık, faiz ve dolar kuru ise borsayı etkileyecek olan diğer değerler olarak dikkat çekmekte.

ABD İle Olan Mevcut İlişkiler Önemli

Gelinen noktada, borsanın bir dönem çok düşüşe geçmesinin, dış konularda ortaya çıkan gelişmeler ile alakalı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle rahip krizi sonrasında ABD tarafından uygulanan ambargo ve ekonomik yaptırımlar, borsa üzerinden ufak çaplı bir düşüşe neden olmuştur. Ancak yeni yönetim sistemine geçilmesi, Merkez Bankası'nın piyasalara güven vermesi, mevcut düşüşün çok uzun süreli olmasını engelledi. Son birkaç ay içinde yaşanan yoğun gelişmelerin, genellikle ABD kaynaklı olması ise oldukça ilginç.

ABD'nin İran'a ambargo kararı alması ve bu duruma katılmayan ülkeler başka bir kategoriye dahil etmesi, son ayların en dikkat çekici gelişmelerinden birisi oldu. Bunun yanı sıra üretiminde Türkiye'nin de bulunduğu ve parasının ödendiği F - 35 uçaklarının teslim edilmemesi, son dönemin en olumsuz durumlarından birisiydi. Kredi derecelendirme kuruluşları ile Türkiye arasındaki gerginliği de unutmamak gerekiyor. Ayrıca yine ABD kaynaklı olarak Türkiye'ye kredi verilmesinin önüne geçen tasarı, birkaç haftalık periyot içinde gündemi çok meşgul etti. Tüm bu yaşananların geride kalması ise Borsa İstanbul için bir avantaj ve olumlu durum olarak değerlendirilmekte. Çok ciddi olarak tanımlanabilecek birçok karar ve tasarıya rağmen Borsa İstanbul'un yükselmeye devam etmesi, iç piyasada bir güven bunalımının olmadığı da göstermekte.

Tehlike Henüz Geçmedi

Birçok uzman ise tehlikenin henüz geçmediğini savunuyor. Her ne kadar borsa yükselmeye devam etse de, özellikle döviz kurlarında ortaya çıkan dengesizliğin ve faiz oranlarının yükselmesi, daha ihtiyatlı bir şekilde davranılması gerektiğini ortaya koymakta. Buna rağmen birçok analist ve uzman, yakın bir zaman içinde Borsa İstanbul'un 100 bin bandını aşmaya çalışacağını dile getirmekte.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER