Borsa İstanbul'da Görev Değişikliği

2016 senesinden beri Borsa İstanbul'un yönetim ve İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Himmet Karadağ, geçtiğimiz günlerde Halkbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandığı için mevcut görevinden istifa etti. 2 sene kadar Borsa İstanbul başkanlığını yapan Karadağ, konu ile alakalı olarak sahip olduğu Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Borsa İstanbul'da Görev Değişikliği

Cumhurbaşkanına Teşekkür Etti

Himmet Karadağ, 2016 yılında Borsa İstanbul'un başkanlığı görevine seçilmişti. 2 yıl bu görevde kalan ve son derece iyi bir performans gösteren Karadağ, geçtiğimiz günlerde başka bir görev için seçildi. Buna göre 13 Temmuz tarihinden itibaren Halkbank'ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Karadağ, bundan dolayı görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Ayrılık haberi ise başarılı ekonomistin, resmi Twitter hesabı üzerinden duyuruldu.

Himmet Karadağ, Twitter adresinden şunları ifade etti; 2 seneden beri yürütmüş olduğu Borsa İstanbul Başkanlığı görevinden ayrılmak durumunda kaldım. Bunun nedeni ise Halkbank'ta aldığım yeni görev. Bu noktada görev yaptığım süre içinde bana her konuda desteğini ve yardımını esirgemeyen sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyor ve ona şükranlarımı arz ediyorum. Aynı zamanda Sayın Maliye ve Hazine Bakanımıza da şükranlarımı arz etmek istiyorum. Bundan sonra İnşallah,  Türkiye'nin daha iyi bir geleceğe sahip olması için tüm gücümüz ve enerjimiz ile çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İçinde olduğumuz bu zorlu süreçte beni bir an olsun bile yalnız bırakmayan Borsa İstanbul çalışanlarına da çok teşekkür etmek istiyorum.

Ağustos Sonunda Yapılacak Toplantı İle Başkan Belli Olacak

Yaşanan bu gelişmeden sonra Borsa İstanbul'un başına kimin geleceği ise birçok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. ABD merkezli dış manipülasyonların çok yoğun bir şekilde yaşandığı şu dönem içerisinde, işinde uzman ve her türlü spekülatif harekete karşı direnç gösterebilecek bir ismin, Borsa İstanbul için çok uygun olacağı dile getiriliyor. Bu noktada bazı isimlerin şimdiden zikredildiğini söylemek lazım. Borsa İstanbul ise Kamuyu Aydınlatma Platformu'na vermiş olduğu mülakat ile şirketin olağan olarak yapılacak genel kurulunda herhangi bir değişikliğin olmayacağını ifade etti. Buna göre Borsa İstanbul AŞ, 31 Ağustos 2018 günü toplanacak. Mevcut genel kurul, saat 15'te başlayacak. Bu genel kurul sonrasına ise Borsa İstanbul'un yeni başkanı belli olacak.

Himmet Karadağ Kimdir?

Himmet Karadağ, 1974 senesinde Denizli'de doğdu. 1991 yılında lise eğitimini tamamlayan Karadağ, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden 1995 yılında mezun oldu. İngiltere'ye eğitimini tamamlamak için giden Karadağ, 2010 yılında The University of Exeter'den MBA derecesi aldı. Mesleki kariyerine 1998 yılında Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü bünyesinde gelir uzman yardımcısı olarak başlayan Karadağ, 1 sene sonra hesap uzman yardımcısı görevine geldi ve Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışmaya başladı. 2002 senesinde hesap uzmanı olan Karadağ, daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı'na atandı. Burada 1 sene Başkan danışmanı olarak çalışan Karadağ, bunun ardından ise Maliye Bakanlığı bünyesinde bakan danışmanı pozisyonuna kadar yükselmesini bildi.

2009 senesinde baş hesap uzmanı olan Himmet Karadağ, 2011 yılında ise aynı dairede grup başkan yardımcısı oldu. Bir sene sonra ise Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü bünyesinde Daire başkanı olarak görev aldı. 2012 yılında ise Sermaye Piyasası Kurulu üyesi oldu. Hikmet Karadağ, aynı zamanda İngilizce biliyor ve evli. 4 çocuk babası olan Karadağ, birçok yayına sahip. Bunun yanı sıra Karadağ, farklı alanlarda almış olduğu sertifikalar ve katıldığı programlar ile de dikkat çekmekte.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER