Ahmet Ertegün Kimdir? Hayatı ve Yaşam Öyküsü

Ahmet Ertegün Kimdir? Hayatı ve yaşam öyküsü. Ahmet Ertegün'ün Müzik Dalında Gelişimi ve Albümleri hakkında detaylı bilgiler. Ahmet Ertegün biyografisi.

Ahmet Ertegün Kimdir? Hayatı ve Yaşam Öyküsü

Ahmet Ertegün Kimdir?

Ahmet Ergün, 31 Temmuz 1923 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Amerika Birleşik Devletlerinde Türk Büyükelçiliği yapan Hayrunisa Rüstem ve Münir Ertegün'ün ikinci oğludur. Ahmet Ertegün'ün babası Münir Ertegün, ulusal kurtuluş mücadelesi döneminde önemli görevler almış, mücadele sonrasında millet cemiyetinde de gözlemci ve büyükelçi görevlerinde bulunmuştur. Babası Münir Ertegün'ün Londra, Paris ve İsviçre'deki görevlerinden dolayı bu şehirlerde yaşamaya başlar. 1935 yılında babasının Washington'da Türk Büyükelçisi olarak göreve başlaması ile birlikte ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletlerine gider. Henüz 4 yaşındayken annesi tarafından kendisine Cootie Williams'a ait enstrümantal West and Blues albümü ile birlikte kayıt yapma özelliği olan bir plak makinesi hediye edilir.

Ahmet Ertegün'ün Müzik Dalında Gelişimi

Küçük yaşta müzik ile bu denli içli dışlı olan Ahmet Ertegün, kendi yazmış olduğu sözleri önce mikrofona okuyor sonrasında ise kayıt işlemi yaparak, abisi Nasuhi Ertegün ile birlikte sevdikleri şarkıları söylüyorlardı. 16 yaşına geldiğinde bir pop müzik uzmanı kadar müzik bilgisi olduğu söylenen Ahmet Ertegün, 18 yaşındayken 50 plağı olan bir müzik tutkunudur. Genç yaşta iken abisi Nasuhi Ertegün ile birlikte, Duke Ellington, Jelly Roll Morton ve Lena Horne ile arkadaşlık kurdular.

Ahmet Ertegün'ün Kurduğu İlk Plak Şirketi

Ahmet Ertegün, St. John’s Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alarak, 1945 yılında babasının vefat etmesi nedeni ile ailesi Türkiye'ye döndü. Ağabeyi Nasuhi Ertegün ile birlikte Amerika'da kalarak çalışmalarına kaldıkları yerden devam ettiler. Her iki kardeş 1947 yılında Herb Abramson ile aile dostları olan Dr. Vahdi Sabit'te 10 bin dolar borç aldılar. Almış oldukları bu borç ile Atlantic Records isimli plak şirketini kurdular. Siyahi müzisyenler ile aralarında iyi diyalog olmasından dolayı o dönemin siyahi müzisyenleri bu nedenle anlaşmalarını onlar ile yaptılar.

Ahmet Ertegün'ün Albümleri

Ahmet Ertegün, 1947 yılında ilk albümünü çıkardı. İlk olarak kendi stüdyosunda Harlemaies'e ait '' The Rose of the Rio Grande" albümü çıkarıldı. 1949 yılı Nisan ayında da Stick Mcghee'e ait "Drinkin Wine Spo Dee- O - Dee" albümünü çıkardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Davut Bahadıroğlu
Davut Bahadıroğlu - 9 ay Önce

Seviyorum seni büyük usta.. tüm eserlerini biliyorum diyebilirim.

SIRADAKİ HABER