BAĞKUR’ luyum Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bağkurlu için emeklilik zamanını belirlemenin birden çok yolu vardır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her çalışan birey, emekliliğine dair hesaplamaları doğru şekilde yapabilmek ister.

BAĞKUR’ luyum Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bağkurlu için emeklilik zamanını belirlemenin birden çok yolu vardır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her çalışan birey, emekliliğine dair hesaplamaları doğru şekilde yapabilmek ister. Bu nedenle de çeşitli hesaplama yöntemlerine başvurur.

Emeklilik, çalışan bireylerin sahip olduğu en önemli sosyal haklardan biridir. Çok uzun yıllar boyu çalışan vatandaşlar, yaşlılıklarında geçimlerini sağlamak ve çeşitli sosyal haklardan yararlanmak için emekli olmak ister. Emeklilik için gerekli şartları yerine getiren her birey, uzun ve yorucu bir çalışma hayatının sonunda emekli olabilir. Ancak vatandaşlar için iş emekli olunca bitmiyor. Vatandaşlar hem emekli olmadan önce, hem de emekli olduktan sonra, emekliliğe dair güncel olayları takip edebilmeli ve mevcut durumları sorgulayabilmelidir.

Ne zaman emekli olunacağının hesaplanması da bunlardan biridir. Vatandaşlar, çalışma hayatlarına dair sahip oldukları bilgiler yardımıyla henüz çalışıyorken, ne zaman emekli olacağını hesaplayabilir. Bu hesaplama, uzun vadeli planlar için vatandaşlara son derece faydalıdır. Çalışan vatandaşlar tarafından hesaplanan bu emeklilik zamanını etkileyen pek çok parametre yer almaktadır. Bu nedenle, emekli olacağınız tarihi doğru bir şekilde hesaplamak için pek çok bilgiye hâkim olmanız gerekmektedir. Eğer Bağkur emeklisi olma ve gerekli sorgulamaları yapma hakkında yeterli bilgiye sahipseniz merak etmeyin. Yazımızı okuyarak sahip olmak istediğiniz tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Bağkur Emeklisi Nedir?

Bağkur emeklisi, çalışma hayatı boyunca Bağkur ’a bağlı olmuş kişileri kapsar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu grupta bulunan kişilere 4B grubu denmektedir. 4B grubu içerisinde bulunan meslek grupları başlıca esnaflar, tüccarlar, sanatkârlar ve serbest meslek yapan vatandaşlardır.

Bu meslek grubuna sahip çalışan vatandaşların sigorta primleri düzenli olarak Bağkur’ a yatırılır. Uzun yıllar süren çalışma hayatının sonucunda da, vatandaş Bağkur tarafından emekli olma hakkı kazanır.

Bu Bağkur emekliliği ile çalışma hayatından sonra da gelir elde etmeye ve sosyal haklara sahip olmaya devam eder. Bu nedenle Bağkur çalışanlarının çalışma hayatları içerisinde prim ödemelerinin aksatmaması ve emeklilikle ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi gerekmektedir.

Bağkur Çalışanları İçin Emeklilik Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Bağkur çalışanlarının emeklilik tarihini hesaplaması için birden çok yöntem yer almaktadır. Bu yöntemler genel olarak internet üzerinden yürütülebilen yöntemler olduğu için bahsi geçen hesaplama son derece kolaydır. İstediğiniz yerden saniyeler içinde gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz.

Bunun için kullanacağınız yöntemlerin başında Sosyal Sigortalar Kurumu internet sitesi ve e- devlet hesabı gelir. Bu iki yöntem de, çalışma hayatına dair sahip olduğunuz bilgilere ve sorgulamalara erişebileceğiniz güvenilir internet siteleridir. Bu sitelerde bulunan emeklilik maaşı sorgulama formlarını doldurmak suretiyle kısa sürede emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz. Ancak bu formları doldurabilmek için öncesinde de pek çok bilgiye hâkim olmanız gerekmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumu İle Emeklilik Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden emekli olacağınız tarihi hesaplamak için, internet sitesinde bulunan sorgulama formunu doldurmanız gerekmektedir. Ancak bu form, çalışma hayatınıza dair kapsamlı bilgileri içermektedir. Bu bilgiler sırasıyla:

  • Cinsiyetiniz

  • Doğum tarihiniz
  • Hizmete başladığınız yıl
  • SSK prim ödeme gün sayınız
  • Diğer sandıklara ait gün sayınız
  • Askerlik veya sanatçı gün sayınız
  • Fiili gün sayınız
  • Toplam yurt dışı gün sayınız
  • 3600 günün doldurulduğu tarih

Bu bilgileri doldurduktan sonra formun altında bulunan “gönder” tuşuna basarak işlemi sonlandırabilir. Formu gönderdikten kısa bir süre sonra emekli olacağınız tarihi en doğru şekilde öğrenmiş olursunuz.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER