Bağkur Hak Sahipliği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bağkur Hak Sahipliği Sorgulaması Nasıl Yapılır? Bağkur emeklilik primlerini yatıran ve bütün emeklilik primlerini yatırmış kişilerin elde ettiği haktır.

Bağkur Hak Sahipliği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bağkurlular için Bağkur hak sahipliği sorgulaması nasıl yapılır? Bağkur hak sahipliği sorgusu, diğer bir adıyla Bağkur provizyon sorgulaması işlemi Bağkur üzerinden sağlanan hak ve sigorta işlemlerinden yararlanılıp yararlanılmadığının sorgulandığı devletin internet üzerinden sunduğu bir E-Devlet hizmetidir. Teknoloji sayesinde bu gibi bilgileri öğrenmek için artık kurumlara gidilmesine gerek kalmadı.

Bağkur Hak Sahipliği Ne Demektir?

Bağkur hak sahipliği Bağkur emeklilik primlerini yatıran ve bütün emeklilik primlerini yatırmış ve günü geldiğinde emekli olmuş kişilerin Bağkurdan elde ettiği haklardır. Kişiler emekli oldukları basamaklara göre değişik miktarda aylıklar alsalar da ortak haklara sahiptirler. Kişilerin Bağkur’dan elde ettiği ortak haklar şunlardır;

  • Yaşlılık, Malulen Emeklilik ve Ölüm Aylıkları; Bağkur primlerini ödeyen kişi 65 yaşına geldikten sonra bütün primlerini eksiksiz ödedi veya geriye dönük Bağkur borçlanması hizmetinden faydalandı ise kişiye yaşlılık aylığı (Bağkur aylığı) bağlanır. Kişi 65 yaşına ulaşmadan çalışmasına engel olacak bir sağlık sorunu ortaya çıkarsa, o güne kadar Bağkur primlerini düzenli olarak ödedi veya geriye dönük Bağkur borçlanması hizmetinden faydalandı ise malulen emekli olur ve malulen emeklilik aylığı bağlanır. Bağkur emeklisi kişinin ölümü halinde ise eşine ve kız çocuklarına Bağkur maaşı, ölüm aylığı olarak bağlanır. Erkek çocuklar bu haktan faydalanamazlar. Ölüm aylığı ödemeleri emekli aylığında olduğu gibi yine düzenli olarak yapılır. Ölüm aylığı ile birlikte ilk ay kişinin eşine ve kızına cenaze yardımı da ödenir.
  • Sağlık Sigortası: Bağkur primlerini yatırdığı süre boyunca ve emekliliğinde ölümüne kadar kişiye devlet tarafından sağlık sigortası yapılır. Bu sigorta sayesinde kişi devlet hastanelerinde ücretsiz, özel hastanelerden de yarı ücretini ödeyerek yararlanabilir. Sağlık sigortası hakkı kişinin erkek veya kız fark etmeksizin çocukları ve eşi için de geçerlidir. Erkek çocuklar 18 yaşlarından sonra eğer herhangi bir üniversiteye devam etmiyorlarsa ve askerlik hizmetini yerine getirmiyorlarsa bu haklarını kaybederler. Bu süreçten sonra erkek çocuklardan kendilerinin çalışması ve kendi sigortalarına sahip olmaları devlet tarafından beklenir.
  • İlaç Desteği: Bağkurluların yararlandığı bir başka hakta sağlık sigortası hakkına ek olarak ilaç desteği hakkıdır. Doktorlar tarafından hastalığınız için yazılmış ilaçları eczanelerden Bağkur primlerini düzenli ödeyen biri olarak ya da bir Bağkur emeklisi olarak ücretsiz alabiliyorsunuz. Fakat bu ilaç hakkı bütün ilaçlar için geçerli değildir. Bazı ilaçların ücretlerinin hepsi karşılanmadığından ekstra ödeme yapmanız gerekebiliyor. Özel hastalıklarda ise ilaç ücretlerinin tamamı karşılanmıyor. İlaç desteği de, sağlık sigortası hakkı gibi kişinin erkek veya kız fark etmeksizin çocukları ve eşini kapsıyor. Erkek çocuklar 21 yaşlarından sonra eğer herhangi bir üniversiteye devam etmiyorlarsa ve askerde değillerse bu haklarını kaybederler. Bundan sonra kendi sigortalarının sağladığı haklardan yararlanmaları gerekmektedir.

T.C. Kimlik No İle Bağkur Hak Sahipliği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağkur hak sahipliği sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. Giriş yapmak için T.C. kimlik no bölümüne kimlik numaranızı, E-Devlet şifresi bölümüne de şifrenizi yazmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinde 2 TL’ye şifrenizi alabilir ya da internet bankacılığı hizmeti veya üstüne kayıtlı bir telefon numarası ile giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama bölümüne Bağkur Hak Sorgulama yazarak ilgili bölüme ulaşabilir ve eğer Bağkur’a kayıtlı bir kişi iseniz sahip olduğunuz hakları ve bu hakların durumlarını görebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için maddeler halinde sıralanmış haklarınızdan birinin üstüne tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER