Bağkur Borcu Olan Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi?

Bağkur Borcu Olan Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi?

Bağkur Borcu Olan Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir Mi? Bağkur borcu sağlık hizmeti almanızı engeller mi? Bu her Bağkurlunun merak ettiği bir sorudur. Bağkur esnaf, çiftçi vb. iş grupları tarafından tercih edilen bir sigorta yöntemidir. Bağkur kapsamında, kişiler kendi sigorta primlerini ödemektedir. Bazen bu ödemelerde aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklıklar sonucunda sağlık hizmetlerinin kesilmesi de mümkündür.

Bağkur Prim Borcu Olan Kişinin Sağlık Hizmetinden Yararlanması:

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanacak 2018 yılına bağlı torba kanun ile belirlenmiştir. Öncesinde prim borcu 60 günden (2 aydan) fazla olan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktaydı. Fakat, 2018 yılında çıkan kanun ile beraber borçlu Bağkurlular ve aileleri 31 Aralık 2018’e kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bununlar beraber borçlarını da yapılandırabilir. Borçlarını yapılandırmak isteyen Bağkurlular için son başvurular temmuz ayında alınmıştı. Bağkur borç yapılandırmasına katılan kişiler borçlarını 18 aya kadar taksitlendirebilmektedir. Borçlu kişi ilk taksitini ödedikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Borçlu kişinin ailesi de ilk taksit ödemesinden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Borçları 12 aydan fazla olan kişilerin ise; borçları silinecek ve hizmetleri dondurulacaktır. Sonra tekrar sigorta hizmetinden yararlanabileceklerdir.

Bağkur Borcumu Nasıl Öğrenirim?

Bağkur’a ait borçlarınızı e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bağkur sorgulama e-Devlet ile yapılabilen işlemlerden sadece biridir. Onun dışında hizmet dökümü, emekli maaşı hesaplama, emekli maaşı bilgisi, tescil kaydı, basamak bilgisi, ilaç ve muayene bilgileri gibi 4B (Bağkur) işlemleri yapabilirsiniz. Bu işlemler için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmalısınız. PTT’den aldığınız şife ile giriş yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz işlem “4B Borç Durumu” işlemidir ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlıdır. Bu işlem sonunda geçmiş ve cari dönem borçlarınızı görebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait tahsilat işlemlerinizi de e-Devlet aracılığıyla yapabilirsiniz. “Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme” işlemi ile kredi kartınız aracılığıyla sigorta ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu işlem için sizi Sosyal Güvenlik Kurumu sitesine yönlendirecektir. Yönlendirme sonunda borçlarınızı kartlarınız ile ödeyebilirsiniz.

Borcumu Nasıl Öderim?

Bağkur’a ait cari dönem, geçmiş dönem, yapılandırma taksiti ve sosyal güvenlik destek primi gibi ödemelerinizi PTT, bankalar ve e-Devlet aracılığıyla yapabilirsiniz. Bağkur ödemelerinizi yapabileceğiniz bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • ING BANK
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası

Bağkur borç ödeme şekilleri bankaya göre değişmektedir. Cari döneme ait ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Diğer ödemelerinizi banka şubelerinden, ATM’lerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan ve telefon şubesinden yapabilirsiniz.

PTT ödemeleri, PTT şubelerinden yapılmaktadır. Ödemelerinizi kimlik belgeniz ile beraber yapabilirsiniz.

Yapılandırma Taksitleri Nasıl Yapılmaktadır?

18 aya kadar ödeme sağlanan bu yapılandırma taksitlerini öderken, ödeme tutarınız katsayılarla çarpılmaktadır. Bu ödeme planına göre katsayılar:

 • 6 taksit ile ödeme yapanlar 1,05,
 • 9 taksit ile ödeme yapanlar 1,07,
 • 12 taksit ile ödeme yapanlar 1,10,
 • 18 taksit ile ödeme yapanlar 1,15 katsayısı ile çarpılmalıdır. Bu çarpılma işlemi sonucu çıkan tutar taksit sayısına bölünerek ödeme planı oluşturulmaktadır. Taksitler, eşit ödeme tutarlarından oluşmaktadır.

Bu yapılandırma işlemi ile beraber Bağkur borcu yüzünde hizmeti dondurulan ya da vefat eden kişilerin hak sahipleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup ihya talep edebilir. Böylece gün sayısını doldurduğu halde emekli olamayan Bağkurlu kişiler, emekli olmaya daha çok yaklaşmış olmaktadır.

Bu yapılandırmaya 2008 öncesi Bağkurlular, şu anda Bağkur primi yatıranlar, çiftçiler ve daha önceki yapılandırmaya başvurmuş olup taksitlerini ödeyememiş olan Bağkurlular başvurabilmekteydi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER